Bez potu bychom se neobešli, i když si možná říkáte něco jiného. Jenže on nám pomáhá regulovat tělesnou teplotu a ochlazuje nás, když je potřeba. Bez čeho bychom se ale zcela jistě obešli, je zápach, který ho mnohdy doprovází. Jak se o sebe starat, aby vám pot znepříjemňoval život co nejméně?

Holte a škubejte

Pot, který se uvolňuje v podpaží, aby se tělo ochladilo, je původně čirá tekutina bez vůně. Proměnu v nežádoucí pach způsobují bakterie žijící na kůži a chloupcích. Rozkládají v potu bílkoviny, tím se stává čpavým a hustým. Logika se nabízí, když odstraníte chloupky, zmenšíte plochu, kde se mohou bakterie usadit. Méně bakterií, více svěžesti.

Osvoboďte se

Oblečení na tělo zhoršuje podmínky v podpaží, kde už je i tak horko. Noste volnější oblečení. Dejte přednost přírodním materiálům, které jsou vzdušnější, nechají pokožku dýchat. Také do sebe vsáknou pot, na rozdíl od umělých látek, které vytvoří pařeniště. Jestli se nechcete oblíbených umělin vzdát, zkuste pod ně obléknout lehké bavlněné tričko či košili s rukávem. Vytvoří přirozenou bariéru, která udrží pohodu a pohltí pot.

Startujte nasucho

Povolejte do služby péči, která krocením pachu a potu zvyšuje sebevědomí. Aby fungovala na maximum, pokožku před použitím umyjte a osušte. Nepoužívejte kosmetiku v koupelně, kde je vlhko. Ani hned po sprše, podpaží ani po otření není úplně suché. Počkejte pár minut. Používejte péči v chladnější místnosti, třeba v ložnici. Pro jistotu přetřete podpaží papírovým kapesníkem. Potom naneste péči.

Pokrývejte důkladně

Sprej se odráží od pokožky a snižuje se tak účinnost. Mírně ho nakloňte, aby nestříkal kolmo. Při nanášení sprejem dělejte krouživý pohyb. Naneste dvě vrstvy. Tuhou tyčinkou udělejte dva tahy nahoru a dva tahy dolu. Stejně použijte kuličku. Držte ji dnem dolu, aby na aplikátor nestékalo příliš aktivní látky. Když bude podpaží moc suché, s lahvičkou zatřepejte, tím se navlhčí spodní část kuličky tak akorát.

Vyberte správně

Možná saháte automaticky po antiperspirantu, který má silnější efekt než deodorant. Ovlivňuje uvolňování potu, zatímco deodorant pouze překrývá pach. Pokud se vám v podpaží netvoří velké rybníky, deodorant pro pocit pohody postačí. Musíte ho sice během dne doplnit, protože má výdrž průměrně čtyři hodiny, ale silnější účinek antiperspirantu by mohl pokožku zatěžovat.

Využijte noc

Když chcete zastavit příliv potu, sáhněte po antiperspirantech. Mají dlouhodobý účinek a většina z nich odolá i sprchování. Ovšem než se aktivují, tedy proniknou do potních žláz a buď je stáhnou nebo vytvoří zátku, chvíli trvá. Proto je chytré používat je po večerní hygieně. Během noci se účinek rozvine naplno. Navíc potní žlázy jsou ve spánku méně aktivní, takže se antiperspirant nevyplaví.

Míchejte i protřepejte

Ať už zvolíte sprej nebo kuličku, před použitím s ní zatřepejte. Těžší složky klesají ke dnu, pohyb je promíchá. U kuličky tím předejdete houstnutí obsažené tekutiny, které způsobí, že se roll-on pokryje nestejnoměrně a po přenesení na pokožku dlouho schne. Promícháním obsahu spreje posílíte účinnost a také se bude méně ucpávat tryska.

Nelamte si hlavu

Jestli nevíte, zda víc potřebujete hlídat množství potu nebo jeho pach, koukněte v drogerii po variantě 2v1. Antiperspirant-deodorant pojistí pohodu podpaží kompletně a dlouhodobě.

Jděte na to s citem

Podpaží může mít problém s alkoholem, který se přidává do deodorantů. Citlivou pokožku také ušetřete dotyku hliníkových solí. Jejich škodlivost zdraví se ještě neprokázala, ale mohou způsobit podráždění. Náročné podpaží dobře snáší přírodní deodoranty.

Zdroj: vlasta.cz, healthline.com/health/deodorant-vs-antiperspirant, goodhousekeeping.com/beauty/anti-aging/a37272089/is-deodorant-aluminum-bad-for-you/