Kdo z nás to nezná. Den plný práce, zařizování, péče o rodinu. Všechno se nakupí a nic nejde odložit. A do toho na vás padne únava. Jste vyčerpaní a nejvíc ze všeho byste zalezli do postele klidně už odpoledne, nebo ještě lépe sbalili narychlo pár věcí a odjeli tajně třeba do lázní nebo klidně do opuštěné chatrče v lese. Jasně, že to neuděláte. Ale čím se nakopnout?

Zdroj: Youtube

Rychlá vzpruha za pár minut

Když vás únava přepadne, ještě než dojdete z práce domů nebo kdekoliv, kde není čas ani prostor na delší relax, můžete vyzkoušet některou z rychlovek:

  • Že je káva zaručený životabudič, víme všichni. Ale my pro vás máme malý zlepšovák, jak její účinky ještě zesílit. Připravte si šálek své oblíbené kávy, přidejte cukr, špetku pepře a na špičku nože kardamomu. Tento stimulující nápoj plný chuti vám pomůže překonat „padající víčka“.
  • Nebo si zkuste připravit nápoj ze dvou lžic jablečného octa, špetky jedlé sody, špetky papriky a lžičky medu rozpuštěných v hrnku teplé vody. Zaručeně vás postaví na nohy!
  • Často přichází krize po obědě. Tělo by chtělo v klidu trávit a za kanape byste dali cokoliv. Jenže to málokdo může zrealizovat. Abyste předešli únavě při zažívání, vypijte ihned po jídle odvar z koriandru a máty (louhovaný 10 minut).
  • Pořiďte si esenciální olej z máty peprné. Můžete ho buď koupit v lékárně a na internetu, anebo si ho vyrobit sami. Drobně nasekanou mátu naskládejte do sklenice, trochu udusejte a zalijte kvalitním rostlinným nebo olivovým olejem. Sklenici dobře uzavřete a ponořte do vodní lázně. Tu ohřejte na 60 ⁰C a udržujte asi půl hodiny v teple. Poté vyndejte a nechte vše macerovat asi týden, klidně i dva a pak překapejte přes jemné sítko a nalijte do lahviček. Můžete ho v malé lahvičce nosit stále s sebou a při únavě si na jazyk kápněte dvě až tři kapky.

Když je času trochu víc

  • Dopřejte svým chodidlům lázeň. Připravte si vhodnou nádobu, naplňte ji teplou vodou, přidejte 3 lžíce hrubé mořské soli a chodidla v ní máčejte 10–15 minut. Aby voda nestydla, přehoďte přes lavor ručník.
  • Sprcha, třeba hned po příchodu z práce domů, dělá divy a umí organismus pěkně nakopnout. Zkuste skotské střiky. Přepněte na chvilku teplou vodu na studenou, soustřeďte se zejména na dolní část nohou, kolena, ramena a šíji. Tímto způsobem nejlépe povzbudíte cévy i celý krevní oběh, zlepšíte prokrvení svalů, vnitřních orgánů a mozku. Zároveň se otužíte a posílíte svou imunitu.

Zdroj: časopis Vlasta How to Stop Feeling Tired (healthline.com)

Související články