Lámání a třepení

Proč se nehty lámou a třepí? Existuje mnoho příčin, nejčastější je nedostatečný přísun vitaminů a minerálů, zejména zinku a vápníku, dlouhodobý stres nebo časté namáčení rukou v saponátech. Křehké nehty mohou také signalizovat špatnou funkci štítné žlázy. Doporučit lze úpravu životosprávy a zvýšenou péči o nehty.

Okamžité zlepšení zaznamenáte díky teplé vodní lázni s olivovým olejem, do které konečky prstů ponoříte. Potom ruce a nehty ošetřete mastným krémem a navlékněte si bavlněné rukavice. Ideální je nechat zábal působit přes noc. Při manikúře používejte šetrnější papírový nebo skleněný pilník namísto kovového a nehty pilujte v jednom směru, aby se nepoškodila jejich struktura.

Zdroj: Youtube

NÁŠ TIP: Lak na nehty s vápníkem napomáhá obnově lámavých nehtů, a navíc je chrání před dalším odlamováním. Díky mléčné textuře s perlovým efektem vypadají nehty ihned zdravě a pěstěně.

Nevzhledná nehtová kůžička

Nehtová kůžička má ryze praktický účel – chrání nehtové lůžko před napadením choroboplodnými zárodky. Nešetrné stříhání kůžičky nůžkami nebo časté používání saponátů se pak podepisuje na jejím vzhledu, v horším případě dochází k vytváření záděr. Proto je třeba o ruce dostatečně pečovat, tj. krémovat je a při práci chránit rukavicemi. Pokud už se záděra udělá, rozhodně si ji neokusujte nebo netrhejte, mohla by se vám do rány dostat infekce. Prst namočte do teplé vody se solí či olejíčkem, odchlíplý kousek kůže odstraňte kleštičkami a místo ošetřete tea tree olejem. A jak odstranit nehtovou kůžičku? Naneste k lůžku lak na odstranění kůžičky, který necháte působit 2–5 minut (ne déle!), a poté použijte odstraňovač kůžičky.

Zažloutnutí

Žluté nehty mohou signalizovat zdravotní komplikace v čele s plísní, v tomto případě je třeba vyhledat lékařskou pomoc. My však máme na mysli kosmetický problém, kdy se po odlakování objeví dožluta zabarvené nehty. Příčinou je aplikace tmavých barev laku – čím tmavší lak, tím více se přirozený nehet zabarví zpravidla dožluta a ztratí lesk. Také časté používání odlakovače ovlivňuje zabarvení i kvalitu nehtů – pozor zejména na produkty s obsahem acetonu a formaldehydu.

Pomoci si můžete jednak přírodní cestou: nehty si vydrhněte kašičkou ze soli a citronové šťávy, smyjte a vetřete výživný olej. Ale hlavně před barevným lakováním naneste speciální podkladový lak, který nehty ochrání před zažloutnutím a také lámavostí.

Zlomený nehet

Pokud se vám nalomí nehet, netřeba sahat k radikálnímu řešení a odlomenou část nehtu odstranit, což by navíc znamenalo zkrátit všechny nehty. Zkuste trik s čajovým sáčkem! Kromě něj budete potřebovat odlakovač, lepidlo na nehty a podkladový a barevný lak na nehty. Nejdříve odstraňte lak z poškozeného nehtu a odmastěte jeho povrch. Odstřihněte čtvereček z čajového sáčku velikosti trhliny. Na poškozené místo naneste speciální lepidlo, přitiskněte vystřižený čtvereček, naneste znovu lepidlo a až uschne, přetřete nehet průhledným lakem tak, aby se vyrovnaly přechody. Následně aplikujte dvě vrstvy barevného laku.

NÁŠ TIP: Vybírejte třpytivé laky na nehty, které mají tu výhodu, že schovají nerovnosti a různé defekty nehtů. Když budou navíc obsahovat křemík, přispějí ke zvýšení kvality a odolnosti nehtů.

Co signalizují změny na nehtech?

  • bledá až šedá barva nehtů – nedostatek železa
  • bílé nehty s tmavými okraji – žloutenka
  • namodralé nehty – nedostatek kyslíku v organismu
  • žluté nehty – houbovité plísně (nažloutlé nehty mívají také silní kuřáci)
  • bílé skvrnky – následek drobného poranění (klepání nehtů o stůl, kousání nehtů)
  • hnědé až černé skvrny – možný projev melanomu
  • drážky na nehtech – poškození zárodečné nehtové vrstvy, podélná drážka se objevuje u dlouhodobého poškození, příčná u krátkodobého

Zdroj: časopis Překvapení

Související články