Mezinárodní den deštníků připadá v kalendářích na 10. února. Dopravní prostředek slavné Mary Poppins a nejdůležitější proprieta kultovního snímku Zpívání v dešti si svůj vlastní den jistě zaslouží. Svůj zamilovaný song o deštníku má ve svém repertoáru také zpěvačka Rihanna.

Kde se vzal, tu se vzal

Deštník slouží jako ochrana před deštěm, ale používáme ho v lehké úpravě i jako slunečník. Byl vynalezený před více než čtyřmi tisíci lety v Mezopotámii. Deštníky v podobě, v jaké je známe dnes, nebo alespoň podobné, se staly populárními v Evropě v 16. století. Zpočátku je nosily převážně ženy, neboť deštníky byly považovány za čistě dámský módní doplněk. Muži je začali nosit o pár set let později.

První obchod s deštníky s názvem James Smith and Sons byl slavnostně otevřen v roce 1830 v Londýně. Ty nejstarší novodobé deštníky byly vyrobeny ze dřeva a jejich konstrukce byla potažena nepromokavým plátnem. Deštníky s kovovou konstrukcí vznikly až o několik let později, a to konkrétně v roce 1852, kdy je vynalezl Samuel Fox. Inspirací mu prý byla dámská spodnička a korzet. Od té doby se deštníky objevily v nejrůznějších podobách od kapesních přes kloboukové až po ty dnešní skládací, vystřelovací nebo tradiční elegantní.

Spousta možností

K elegantnímu outfitu se hodí praktický skládací deštník s dřevěnou rukojetí, která může být buď ohnutá, nebo rovná, s vytlačenými úchopy. Pro volný čas a procházky zase využijete velký, bytelný deštník, pod který se schováte i s partnerem nebo kamarádkou. A na běžné denní nošení doporučujeme lehký vystřelovací deštník, který se vejde i do středně velké kabelky. Tíhnete-li k extravaganci, pořiďte si deštník se zajímavou rukojetí, některé známé značky se doslova předhánějí v originalitě. Jako rukojeť může sloužit medvídek, had nebo opice, milovnice květin mají také na výběr velkou škálu druhů.

Buďte vidět

Ačkoli se mnozí z nás stále přiklánějí k temnější a jednobarevné škále, právě barevné deštníky s potisky jsou do města praktické. Když se zatáhne obloha a začne liják, barevný deštník slouží jako signalizace, aby vás nepřejelo auto nebo vás projíždějící řidič brzy zaregistroval a neohodil. Velmi moderní jsou deštníky s ohromnou průhlednou kopulí, které ochrání před každou kapkou, a přitom skrz deštník budete vidět.