Některé z nás si nákup prádla užívají, většina však své odhalené tělo před nekompromisním zrcadlem v kabince rozdýchává jen stěží. „Všem ženám, i těm, které nerady nakupují spodní prádlo, vřele doporučuji, aby si k výběru přizvaly asistentku, stylistku či prodavačku,“ doporučuje profesionální stylistka Žaneta Ilutanová z Trioly. „Prádlo se na štíhlé a mladé holky nakupuje vždy snadněji než prádlo pro ženy, které kojily, věkem mají povolená prsa a bříško nebo jejichž postava je od přírody plnější,“ dodává. Jakých chyb se při výběru podprsenky dopouštíme nejčastěji?

1. Nechci si podprsenku zkoušet

Do kabinky prostě musíte. Pokud z principu odmítáte pomoc prodavačky, vezměte si na vyzkoušení ke své vybrané velikosti podprsenky vždy ještě dvě nejbližší – větší a menší. Někdy si totiž ani neuvědomíme, že se nám postava třeba po zimě trochu změnila. V kabince si podprsenku oblékněte a zapněte, nejlépe na první vnější háčky, tedy na nejvolnější obvod. Každý materiál časem nošením a praním povolí a vy budete mít možnost právě pomocí háčků obvod utahovat. Obvod musí být dostatečně pevný, ne volný, podprsenka vás nesmí omezovat v pohybu či při dýchání. „Máte-li podprsenku na sobě, v zadní části by neměla jít odtáhnout od těla na vzdálenost větší než na tři prsty. Zapínání by mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky, tedy ani moc vysoko, ani příliš nízko. Pod přední část by se pod kostici měl vejít jen jeden prst,“ radí Markéta Lojdová z e-shopu astratex.cz.

2. Nechci v kabince prodavačku

Vyberte si důvěryhodnou značku a obchůdek s prádlem, kde jsou prověření profesionálové. Zeptejte se kamarádek, zapátrejte v paměti, přečtěte si recenze na internetu. „Pokud vámi vybrané prádlo nesplňuje vaše představy, nechte volnou ruku prodavačce, ve finále pak stejně bude na vás, jestli si dané zboží necháte zabalit, či nikoli,“ radí stylistka Aneta Vojířová z Trioly. „Nestyďte se, prodavačky a stylistky jsou tu pro vás. Zkušené prodavačce ani nemusíte definovat svoji velikost, koukne a podá vám vhodný střih i správnou velikost sama.“ Většina kvalitních obchodů navíc nabízí možnost objednat si zdarma profesionálního stylistu pouze pro sebe a na konkrétní čas.

3. Nikdy mě nenapadlo upravovat ramínka

Upravte si délku ramínek tak, aby vyhovovala vaší postavě a výšce. „Přestože na ramínka zbývá ‚jen‘ 20 procent váhy poprsí, nepřehlížejte je. Nesmí se zařezávat ani padat. Ujistěte se, že jsou ramínka posuvná a jejich délku lze nastavit dle potřeby. Pokud byste ramínka přetěžovala, můžete si tím způsobit bolesti ramen a krční páteře,“ varuje Markéta Lojdová z Astratexu. Ženy mají prsa usazena různě vysoko. Ramínka se nesmějí zařezávat nahoře na rameni do pokožky. Pod ramínka byste měla pohodlně nasunout jeden až dva prsty. Pak si stáhněte prsa do košů, hned pod prsní vrásky, a rukou celý objem každého prsu v koších důsledně usaďte. Koš s kosticemi by měl pojmout celé prso. Vlevo vpravo, v dekoltu i pod dolním obvodem by nemělo nic vykukovat. Pokud si myslíte, že vám prádlo dobře sedí, pokud nikde z podprsenky nic „nepřetéká“, podprsenka netlačí a nestahuje a pokud jste se dostatečně potěšila pohledem na sebe, přistupte k praktické části zkoušení.

4. Skákat v kabince nikdy nebudu

Jen tak na sebe nekoukejte, buďte praktická a v novém prádle si několikrát poskočte. Pokud prsa zůstanou v koších a podprsenka se nikam neposune, je to v pořádku. Pak několikrát vzpažte, nahoru dolů, předkloňte se, jako když si zavazujete boty. I v tom případě by to mělo být pohodlné. Neměla byste při tom upadnout do mdlob a hlavně – podprsenka by měla zůstat na stejném místě na těle a prsa v ní! Na závěr si na podprsenku oblékněte přiléhavé triko a prozkoumejte svoji siluetu. Pokud budete se sebou spokojena a nikde se vám nebudou rýsovat maxifaldíky, vybrala jste správně.

5. Střih mě nezajímá, hlavně aby to byla pěkná krajka

Omyl – některé materiály jsou jen na efekt, ale pouze dobrý střih a vhodná fazóna vám zformují svůdný dekolt. Ženy mají různé postavy, různý tvar prsou a různé usazení prsou na hrudi. Pro každou takovou postavu tu jsou jiné střihy. Malá prsa nepotřebují oporu, ale velká prsa musíme obléknout velmi sofistikovaně. Stylistka Žaneta Ilutanová říká: „Máme podprsenky nevyztužené i tence vyztužené, s kosticemi i bez, formovací, zmenšovací, push-up, otevřené balkonetky, bandeau, uzavřené fazóny pro fixaci velkých prsou i polovyztužené. A každý ten model dokáže vytvořit i z povadlých prsou svůdný dekolt a opticky zeštíhlit postavu, jen si musíte dobře vybrat.“