Otázku, zda musí být turistická obuv voděodolná nebo se nějaké to promáčení snese (hlavně že je bota prodyšná), řeší zákazníci často. Turisté a baťůžkáři se pohybují na obou koncích spektra. Někteří dávají přednost prodyšnosti promokavé obuvi, zatímco jiní upřednostňují nepromokavou ochranu před živly. Existuje nějaká zlatá střední cesta?
Jak správně vybírat pohorky?
Jak správně vybírat pohorky?
Nejdříve je třeba určit, co všechno v botách hodláte absolvovat, a podle toho předběžně vybrat kategorii. A pak nezbývá nic jiného než zkoušet.
Aby bylo vybírání o trochu jednodušší, můžete si pomoci několika všeobecně platnými poučkami:
- Botu utahujte úplně odspodu. Spodních pět dírek zpravidla drží nohu fixovanou na správném místě. Horní komín drží kotník v náročnějším terénu, ale pokud jdete po pohodlné stezce, můžete jej mít povolenější, takže ho při zkoušení nemusíte utahovat na krev.
- Při chůzi, obzvlášť do kopce, se vám nesmí v botě pohybovat pata nahoru a dolů. Pokud se tak děje, znamená to, že je bota moc velká nebo špatně utažená.
- Když vám palec při chůzi dolů z kopce naráží až do špičky boty, je bota moc velká nebo špatně utažená.
- Vždycky si zkoušejte pohorky se silnější trekovou ponožkou.
- Jste-li zvyklí nosit anatomické vložky do bot, vezměte je s sebou.
Nepromokavé pohorky
Turistické boty označované jako „nepromokavé“ mají pod vnějším pláštěm podšívku z nepromokavé membrány, nejčastěji Gore-Tex. Tato membrána se skládá z expandovaného polytetrafluoretylenu (běžně zkracovaného na ePTFE) a je vložena mezi podšívku a pletenou podložku. Pro zajištění pohodlného nošení jsou tyto tři části spojeny a sešity do „botičky“ připomínající ponožku a umístěny uvnitř svršku. Gore-Tex je nejznámější a nejběžnější technologie, kterou v nepromokavé turistické obuvi najdete. Bota s Gore-Texem má výhradně textilní futro, což má hned několik výhod: nižší hmotnost, lepší přizpůsobivost noze a rychlejší vysychání. „Bota, která bude celokožená zvenku i zevnitř, bude sice mechanicky odolnější, ale ve vlhkém a například studeném prostředí, třeba při zimním trekingu, ji jen tak nevysušíte,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen.
Hlavně ať dýchá
Pokud vlhkost izolujete ven, znamená to, že ji izolujete také dovnitř. Jinak řečeno, nepromokavá bota nebude dýchat zdaleka tak dobře jako ta promokavá. Proto jsou nepromokavé boty obvykle vyráběny s odvětrávacím svrškem a prodyšnějšími síťovanými vložkami, které umožňují mnohem snadnější únik potu. Představte si, že byste si na túru v dešti vzali igelitový sáček. Ten sice nevyhnutelně zabrání pronikání vody dovnitř, ale zároveň se rychle upěchuje a uvnitř se znatelně zvlhčí a zpotí. Pokud strávíte celý den na túře v teplém a vlhkém prostředí, vaše nohy se budou cítit podobně. Membrány Gore-Tex jsou navrženy tak, aby umožňovaly únik vlhkosti a tím větraly zevnitř ven. To funguje poměrně dobře při nízkých a mírných teplotách. Když však rtuť teploměru stoupne, stále vám bude horko.
Výběr materiálu
Pohorky se v podstatě vyrábí ve dvou možných variantách. Buď jsou celokožené, nebo z kombinace kůže a textilu. Každé mají své výhody i nevýhody. Celokožené pohorky mají celý svršek tvořen pouze kůží. „Čím méně švů, tím lépe. Bota bude těžší a méně prodyšná, ale nesmírně mechanicky odolná a při dodržování správné péče může vydržet celou řadu let. I proto je u celokožených pohorek normální poměrně vysoká cena,“ říká Ondřej Vacek. Pohorky pro náročný treking jsou téměř výhradně celokožené. Pohorky vyrobené z kombinace kůže a textilu jsou zpravidla lehčí a o kus prodyšnější. Mechanicky nevydrží tolik, jejich životnost je tedy trochu omezenější a udržení jejich nenasákavosti je méně trvanlivé. Cena pohorek z kombinace kůže a textilu je příznivější.
Dělení trekové obuvi podle kategorie:
Dělení trekové obuvi podle kategorie:
- Kategorie A: Vycházková obuv s velmi měkkou podešví. Málokdy ji najdete v kotníkové variantě. Je vhodná i pro každodenní použití, jednodenní výšlapy po zpevněných cestách a hlavně letní turistiku.
- Kategorie A/B: Tužší, ale stále velmi měkké boty, vhodné na zpevněné stezky pro celoroční použití v Česku, v létě pak na jednoduché zpevněné stezky i v Alpách.
- Kategorie B: Poměrně pevná obuv, která je vhodná na treking s těžším batohem v lehčím nebo středně náročném terénu. Využijete ji i na nezpevněných cestách v podstatě kdekoliv, i v Alpách, ovšem pouze s výjimečným použitím na ledovci. Často je vybavena obsázkou na špičce.
- Kategorie B/C: Pevné, již téměř výhradně celokožené pohorky, jsou vhodné na velmi náročný treking s těžkým batohem i po nezpevněných cestách. Často budou disponovat vysokou obsázkou, která je ochrání v suťoviskách před okopáním. Nemají problém s občasným i častějším použitím turistických maček.
- Kategorie C: Podobná kategorie jako B/C, ale tužší a o kus techničtější. Nejčastěji půjde o pohorky uzpůsobené pro ledovcovou turistiku a lehčí sněhovo-ledové lezení. Standardně mají drážku na patě pro uchycení poloautomatických maček.
- Kategorie D: Boty pro lezení ledů a mixů. Kožené, případně z velmi odolných syntetických materiálů. Disponují drážkami pro upnutí rychloupínacích maček jak na patě, tak na špičce. Bývají zateplené a je od nich už jen krůček k plastovým lezeckým botám. Jít v nich delší „trek” po zpevněném povrchu může být za trest.
Zdroj: www.vlasta.cz, časopis Vlasta, Hanibal.cz, https://www.rankito.cz/nejlepsi-turisticke-boty/