O popularitu těchto bot se postaraly filmové hvězdy jako Audrey Hepburn a Brigitte Bardot. Mám kolem pár ženských, které klasické baleríny dvakrát nemusí, sama jsem jednou z nich. Možná mi evokují komunistické cvičky. Nejvíce mi vadí zaoblená špička a mašličky. Ovšem modernější variantě balerín, tedy těm se štíhlejším profilem a nízkým podpatkem, se nebráním. Připomínají mi minimalistické polobotky, a ty v pastelových barvách vypadají úžasně ke každému jednoduššímu outfitu. Navíc jsou baleríny extrémně pohodlné, takže je užijete na každodenní nošení.

Jednoduchý design

Ústředním motivem letošní kolekce balerín je jednoduchost a minimalismus. Modely v hladkém designu jsou opatřeny pouze jemnými detaily, případně efektními přezkami. Některé kousky obuvi zdobí hravý vnitřek v poutavém vzoru, jako jsou puntíky či proužky. I barevné provedení nahrává lehkým pudrovým tónům, přírodním odstínům nebo zemitým barvám. Zatímco kabelkám letos vévodí barvičky bonbónů, baleríny se představují v klasice typu bílé, černé, béžové nebo námořnicky modré.

Do práce i na procházku

Díky minimalistickému nadčasovému vzhledu ladí baleríny skoro se všemi styly oblečení. Hodí se k elegantnímu kostýmku do práce, k ležérnímu outfitu na procházku po městě, ale třeba i jako alternativa k lodičkám na večírek či svatbu. Pokud nechcete na slavnost vyrazit rovnou v nich, tuto kompaktní obuv si můžete vzít s sebou na přezutí, kdy vašim nohám po protancovaném odpoledni na svatbě uleví od vysokých podpatků. Někteří výrobci se zaměřili na skladné varianty, kdy si botu můžete do kabelky přibalit zamotanou do ruličky, i takové kousky v obchodech objevíte. Mají pružnou podrážku a látkovou stélku a používají se spíše jako náhradní obuv na cesty.

Pozor na příliš tenkou podrážku

Pokud by vás minimalismus nudil, zaměřte se na baleríny s metalickými odlesky. Nosí se tónování zlaté, stříbrné i měděné nebo házící decentní odlesky zelené, modré a fialové. I tyhle varianty unosíte jako běžné boty k džínám, overalu nebo dlouhým šatům. Jen si dejte pozor na příliš plochou stélku, laciné baleríny na tenoučké podrážce nejsou vhodné pro celodenní nošení. Což samozřejmě poznáte sama, plosky nohou vám dají jasný signál, zda je jim v balerínách příjemně, nebo to chce rychle vyměnit boty za ty zdravější, s anatomicky tvarovanou stélkou.