Color blocking je výrazný trend, díky kterému je možné kombinovat barvy podle určitých pravidel ozkoušených léty. Pro jarní kolekce jsou veselé barvy typické. Nechte se zlákat výraznými sytými nebo jemnějšími barevnými odstíny a naučte se je nosit jako stylová módní ikona! Tajemství color blockingu spočívá v systematickém kombinování určitých odstínů. Existuje několik způsobů, jak barvy kombinovat, ukážeme vám pět nejčastějších.

1. Síla kontrastu

Nejjednodušším pravidlem je komplementární spojování barev, které stojí na barevném kruhu naproti sobě, čímž vytvoříte jedinečný kontrastní outfit. Mezi oblíbené kombinace patří například spojení červené a zelené, modré a oranžové nebo fialové a žluté.

2. Trochu uberte

Pokud jsou na vás tyto kombinace příliš výrazné, zvolte základní barvu a na barevném kruhu se koukněte, které barvy leží vedle jejího protějšku, a s těmito sekundárními tóny tu základní spojte. Možností je také obléci si tlumenější verze základních barev, například korálovou s petrolejovou nebo zelenkavou s růžovou.

3. Podobné tóny

Další možností při skládání barevného outfitu je využití analogického schématu, tedy použití barev ležících v barevném kruhu vedle sebe. Hezky vypadá například zelená s modrou nebo žlutou, oblíbená je také růžová s červenou, případně s oranžovou. Když zvolíte nápadné syté barvy, doporučuje se nekombinovat více než dva, maximálně tři rozličné tóny.

4. Harmonie tří barev

Další možností je tzv. triadické schéma, které využívá harmonii tří barev, které jsou na barevném kruhu od sebe stejně vzdálené. Když spojíte body ve stejné vzdálenosti od středu v paprscích těchto barev, dostanete rovnostranný trojúhelník. Co byste řekli na spojení zelené, modré a oranžové nebo modrozelené, žluté a fialové?

5. Čtyři barvy stačí, drahoušku

Pokud si troufnete na kombinaci čtyř barev v rámci jednoho outfitu, vyzkoušejte pravidlo „obdélníkového“ barevného schématu, které používá čtyři barvy uspořádané do dvou komplementárních párů.

Přemýšlíte nad tím, do jakých barevných kousků zainvestovat? Jedním z trendů jarní sezóny jsou barevné kostýmky. Kromě nich můžete sáhnout také po jednobarevných šatech, halence s kalhotami nebo se sukní. V aktuálních kolekcích najdete také kousky v retro vzorech právě podle pravidel color blockingu.