Přílišná očekávání

Fantazie se rozvine už při nákupu. Modelka, která je na obalu barvy, z vás nebude. Otočte krabičku na méně atraktivní, ale pravdivější zadní stranu. Tam najdete fotografie pramínků před a po, takže si spíše představíte, jak by se měla barva projevit na vaší hlavě. Pokud tam barva podobná vaší vůbec není, hledejte dál. U tmavých odstínů ještě počítejte s tím, že bude výsledek sytější. Proto se vyplatí pohybovat se dva tři odstíny plus minus přirozená barva, aby vás výsledek neporazil. Zesvětlující barvy jsou ještě větší oříšek. Platinový blond vykouzlí málokterá krabička. Naději přinášejí největší siláci, kteří vygumují i 7–9 odstínů.

Podceněná příprava

Pasti číhají během celého barvení. Co když vám v půlce dojde barva? Když budete barvicím krémem šetřit, neobalí se celý povrch vlasu a výsledná barva bude vypadat jako zebra. Vlasy od ramen delší obvykle spotřebují dvě balení. Některé barvy mají aplikační lahvičky se špičkou, kterou oddělíte pěšinky, a barva se dá dávkovat přímo ke kořínkům, ale mnohem lepší výsledek má nanášení plochým štětcem z přiměřeně široké a hluboké misky. Ideálně skleněné, kovovou neberte, mohla by urychlit nežádoucí oxidaci barvy a misku zničit.

Špatný start

Vlasy se před barvením nemyjí. Přirozený mastný film na pokožce i pramíncích rozvine žádoucí ochranu. Nepodceňujte důkladné rozčesání, aby se barva dala rozprostřít rovnoměrně a výsledek byl jednotný. K dokonalému vzhledu nepatří zabarvené prsty tmavými odstíny, použijte rukavice. Mastnějším krémem natřete pokožku kolem hranice vlasů a uši, někdy ujede i profi kadeřnice, ale právě skvrny na kůži prozrazují, kde se barva zrodila. Vyplatí se mít po ruce také velkou sponu či skřipec na rozdělení vlasů.

Omyly při akci

Většina žen začíná vepředu. Kadeřnice vzadu. Víte proč? Protože doba barvení se počítá od chvíle, kdy uděláte poslední tah štětcem, a než se od čela probarvíte ke krku, hlavně při hustších a delších vlasech, čas působení se vpředu příliš prodlouží. U tmavých odstínů pak může být patka výrazně tmavší, blond pramínky se vepředu, kde je to více vidět, moc vysuší. Vlasy rozdělte vodorovnou pěšinkou na přední a zadní část, přední sepněte. Oddělujte pěšinky asi ve vzdálenosti dva centimetry a barvu nanášejte na odrost od kořínků ke konečkům. Dobu působení respektujte podle návodu barvy. Nepodlehněte nutkání smýt ji dříve, barva má mezistupně vývoje, například fialový či oranžový, o ten nestojíte. Přetahováním času se pramínky zbytečně poškozují.

Umyto a hotovo

Spláchnutím barvy to nekončí. Pokud balení domácí barvy obsahuje následnou péči, určitě ji použijte, zafixuje barvu, dotónuje ji nebo vlasy po chemickém zásahu ošetří. V kadeřnictvích barvu po opláchnutí umyjí šamponem, na krabičce na doma doporučují jen hlavu namočit, barvu napěnit a použít jako šampon. Máte-li hlavu citlivou, umytím výsledek až tolik nezměníte a pokožka bude více v klidu. Mezi barveními se vyplatí hýčkat vlasy speciální péčí. Brání tomu, aby se barva vymývala, a také vrací hydrataci, která se po pravidelném barvení z pramínků vytrácí. Některé šampony, kondicionéry a masky dokonce obsahují filtr, který zaštítí vlasy před šisováním slunečními paprsky. Vlasy myjte chladnější vodou, pak si dlouho udrží novou barvu i lesk.