Nádobí obarvené do odstínu, který zrovna frčel, linka a lino v kuchyni také. Ovšem výsledek? Nádhera. V batice jsem jela někdy na základce, ruku v ruce s touhle technikou šly i první pokusy o spíchnutí prvních hadříků. Nejdříve „rúčo“, pak jsem objevila krásu šití na babiččině staré šlapací „singrovce“. Od batikování jsem záhy přešla k jiným, modernějším technikám, šlapací šicí stroj nahradil ten elektrický, ale láska k vlastní módní tvorbě zůstala.

Jiná doba, jiný styl

Dnešní barvicí techniky doznaly značných změn, batikovat se dá v pračce, v sáčku nebo v mikrovlnce. Postupů, které zvládnete v pohodě a relativně rychle bez spouště, jež jsme páchali zamlada, je spousta. K batikování se nejlépe hodí bavlněné materiály.

Od hippies až po současnost

Batika si prošla dlouhou cestu a původně zastaralá technika barvení látky dostala novou podobu. Dříve šlo o pokus omyl, nejčastějším výjevem byly rozmazané kruhy, dnešní batikované motivy jsou důsledně promyšlené. Tohle oblečení už dávno nepatří jen ke květinovým dětem, etno módě a alternativnímu stylu. Batiku používají i luxusní značky a oblečení nemusí nutně působit psychedelicky, často jde o propracované složité vzory a výrazné potisky. Batika dominuje jinak seriózním a minimalistickým střihům, vzniklý kontrast je dokonalý. Unikátní jsou květinové abstraktní motivy a motivy duhy.

Co se nosí

Frčí kalhoty a overaly s pestrými vzory, dlouhé sukně v duhovém provedení nebo tílka a trika s abstraktním soliterním potiskem. Ale i batika od hlavy až k patě je povolena. Úzké džíny, jejichž nohavice byly ponořeny každá do jiné barvy s rozplynutým okrajem, zrcadlově vzorovaná batika na košilových bundách, batikované topy ladící s kalhotami v tlumených studených odstínech… Barevné kombinace vyniknou nejlépe s černou, bílou a překvapivě i metalickými odlesky vybraných látek.

Zdroj: https://vlasta.cz