Zdroj: Youtube

Batoh není žádná kouzelná věc. Nedokáže přelstít gravitaci ani měnit svůj objem podle potřeby. Co však dokáže, je výrazně zpříjemnit nebo naopak zkazit výlet. Proto je důležité – podobně jako u bot – dávat velký pozor při výběru, který je velmi individuální, a spoléhat se při tom na vlastní zkušenost a intuici.

Malý batoh na procházku

Malé batohy do cca 30 litrů se slangově nazývají „daypacky“. Nejčastěji jde o batůžky na denní používání, a to nejen ve městě, ale i na výlety do přírody, na běhání či na kolo. Pokud sháníte batoh vysloveně do města, jistě dáte přednost takovému, který má spoustu kapes a vychytávek, kam uložit drobnosti jako klíče, peněženku a mobil. Bude se hodit i samostatná polstrovaná kapsa na notebook, na power banku (ta může být i součástí batohu) a pro klasiky třeba na knihu. Takové posezení na lavičce v lesoparku s knihou v ruce je balzámem na nervy.

Vychytaný „daypack“ na sport

Chcete-li si pořídit batoh na kolo nebo na běhání, máte na výběr ze spousty speciálních typů. „U malých batohů není až tak důležitý zádový systém, i když i ten se může lišit. Takové batohy mají nejčastěji klasická polstrovaná záda nebo odvětraná záda se síťkou. Standardním vstupem bývá obloukový zip. Najdou se ale i malé úzké komínky s víkem. Valná většina těchto batohů má i zabudovaný pitný vak,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen.

Střední batoh na víkend i adrenalinové sporty

Střední batohy mají objem 30 až 50 litrů a vstup v podobě komínku, ať už jednokomorového, nebo dvoukomorového. Patří mezi ně turistické batohy s možností pojmout věci na víkend nebo specializované batohy na lezení, horolezení, skialpinismus a podobné aktivity. Hledáte-li batoh na vícedenní turistiku od chaty k chatě, určitě se budou hodit síťované kapsy a případná spodní komora.

Potřebujete-li na batohu nosit lyže, měl by mít k tomu určená poutka. Skialpový batoh by měl mít zádový panel z materiálu, na který se nelepí sníh, měl by mít dedikovanou kapsu na lavinovou výbavu a možný vstup přes zádový panel. Pořizujete-li si batoh primárně na lezení a ferraty, kupte si nějaký s vnějšími poutky na doplňky, které k lezení potřebujete. Lezecký nebo horský batoh musí být užší, aby vám na zádech nevadil při pohybu v náročnějším terénu a nezachytával se, když třeba polezete nějakým „komínem“.

Velký turistický batoh

Protože jde o velký batoh a člověk by neměl nosit větší zátěž, než je třetina jeho tělesné hmotnosti, turistické batohy se striktně dělí na pánské a dámské. Takové batohy mají objem mezi 50 a 90 litry a disponují minimálně dvěma vstupy – vrchním přes vrchlík a spodním přes spodník. Některé batohy mají i alternativní přední vstup. Ten je fajn pro hledání drobností v útrobách batohu, ale není bezpodmínečně nutný.

Nastavte batoh zádům na míru

Zádový systém je vždy nastavitelný, a to hned několika způsoby. Způsob nastavení si musíte nechat vysvětlit v prodejně a s pomocí personálu vybrat ten ideální pro vaši tělesnou konstituci. Kvalitní batoh není vždy nutně nepromokavý (spíše nikdy). Do batohu může natéct švy, pokud nejsou lepené zespoda, proto mějte k batohu i pláštěnku, ta bývá většinou součástí. Materiály, ze kterých jsou batohy šité, jsou většinou velmi dobře impregnovány a opatřeny solidním zátěrem, ale bez pláštěnky ani ránu.

U velkých batohů opět hrají roli detaily. Každý nabízí možnost umístění pitného vaku, ne všechny ale mají třeba boční kapsy, alternativní vstup, možnost uchycení různého materiálu či pláštěnku. Je dobré upozornit, že nemá-li velký batoh posuvné víko, má to svůj smysl. Pokud by se totiž batoh balil moc do výšky, bude narušeno jeho těžiště a bude se špatně nosit.

Jak si správně vyzkoušet batoh?

Jak si správně vyzkoušet batoh?

  1. Odhadněte nastavení délky zad a nastavte je podle potřeby. Pokud při dalších krocích zjistíte, že vám nastavení nevyhovuje, jednoduše je přenastavíte.
  2. Zkoušený batoh naplňte věcmi tak, jak ho pravděpodobně budete plnit na cesty.
  3. Batoh si nasaďte přidržením za poutko za hlavou a za popruh. Nosné popruhy nechte povolené.
  4. Zapněte si bederní pás. Měl by sedět svým středem na kyčelních kostech tak, aby efektivně přenášel hmotnost batohu na spodní kostru těla, která by ideálně měla nést cca polovinu zátěže, v lepším případě i více.
  5. Upravte délku ramenních popruhů tak, aby vás netlačily, nedřely, nebyly moc utažené ani příliš volné.
  6. Dotáhněte balanční popruhy (to jsou ty od vrchlíku směrem k ramenům) do mírného napětí. Ramenní popruh by tak měl na rameni tvořit jednolitý oblouk. Pokud se nějak lomí, je pravděpodobně špatně nastavená délka zad. V tom případě batoh sundejte a přenastavte záda.
  7. Chvíli batoh noste, choďte, poskakujte. „Je důležité mít dost času na výběr a chvíli batoh na zádech ponechat. Teprve po několika minutách můžete ucítit diskomfort. Není těžké odhadnout, co by to po 5 hodinách chůze v terénu znamenalo,“ říká Ondřej Vacek.

 

Zdroj: www.vlasta.cz Hanibal.cz

Související články