Odolná bavlna

Při jejím zpracování se neužívají žádné chemikálie. Přírodní vlákno navíc absorbuje vlhkost a snadno se zpracovává. Organická bavlna je na těle příjemná, přitom je dostatečně odolná a skvěle se udržuje v kondici. Pohlcuje pot a je velmi prodyšná. „Neexistuje pouze jedna univerzální bavlna. Druhy bavlny se liší podle místa, kde se pěstují. Hodně záleží na použité technologii zpracování. Bavlnu je možné prát a žehlit při vyšších teplotách, než je tomu u ostatních přírodních materiálů,“ říká Jana Nováková, návrhářka české oděvní společnosti JTX.

Lehoučký mušelín

Jedním z nejoblíbenějších druhů 100% bavlny je především v horkých letních dnech mušelín. Jemně tkaná varianta, tzv. fáčovina, v létě válcuje ostatní materiály. Je lehký, vzdušný, příjemný na omak a krásně chladí! „Mušelín patří do skupiny bavlněných tkanin, od klasické bavlny se ale zásadně liší volnější a otevřenější plátnovou vazbou. Ta umožňuje látce dýchat, neztrácí ale na pevnosti a dost vydrží,“ vysvětluje Danuta Faruzelová, autorka značky fajnea na FLer.cz. Dobře ho snášejí i alergici a ekzematici. Ladí i s nejcitlivější a nejjemnější dětskou pokožkou.

Pohodlný len

Len je na omak chladivý, skvěle saje a odvádí pot, je ideálně prodyšný a velmi odolný. Velkou výhodou je to, že se nemusí žehlit – lněné oblečení vypadá skvěle, i když je jakoby pomačkané. Ocení ho všichni, kteří chtějí žít v souladu s přírodou, protože len je k životnímu prostředí maximálně šetrný.

Chladivé hedvábí

U hedvábí pečlivě sledujte složení. Samo o sobě je naprosto skvělé, ale v kombinaci s jinými materiály se znehodnocuje a ztrácí svoji kvalitu. Pokud si do svého šatníku chcete pořídit něco hedvábného, mrkněte se na složení a sáhněte jen po hedvábí stoprocentním. Lehoučký a prodyšný materiál má skvělou termoregulaci, ale dost se mačká a při neopatrném zacházení i trhá. K hedvábným kouskům se musíte chovat šetrně.

Jemný bambus

Textilie vyrobené z bambusu nebo dužiny bambusové trávy jsou velmi šetrné k přírodě, protože tyto rostliny nepotřebují k růstu příliš vody ani žádná syntetická hnojiva. Bambusová pole navíc umí přirozeně pohltit oxid uhličitý a vrací do půdy 60–70 % živin, které odebírají. Oblečení z bambusu je stejně jako bavlna prodyšné, velmi jemné, měkké a šetrné i k citlivé pokožce. Neutralizuje zápach a odvádí vlhkost.

Eko konopí

Jeden z vůbec nejekologičtějších materiálů na světě. K jeho pěstování není potřeba téměř žádná voda ani pesticidové postřiky. Textilie z něj jsou savé a prodyšné. Pokud se rozhodnete pořídit si nějaký kousek z konopí, vydrží vám léta, protože vlákna jsou pevná a s opakovaným praním neztrácejí tvar, naopak měknou a na těle působí příjemněji.

ZDROJ: časopis Vlasta