Bílé tenisky se na špičce oblíbenosti mezi botami drží už nějaký ten pátek. O tom, že jsou tenisky obecně jedny z nejpohodlnějších bot, není třeba diskutovat. Ty bílé se navíc hodí úplně ke všemu a stejně jako jednoduché černé nebo tělové lodičky na jehlách a neutrální polobotky patří k základním pilířům botníku.

Bez bílých tenisek se jen těžko obejdete

Bílé tenisky proslavila značka Adidas modelem Stan Smith, ve kterém se snoubil typický sportovní look s minimalistickým pojetím vycházkové boty. Netrvalo dlouho a všechny známé celebrity zahraničního formátu za peníze nebo jen díky narůstající popularitě ikonických bot propagovaly bílé boty. Bílé tenisky zaplnily ulice a s jejich boomem přišly i zásadní úpravy etikety, kdy je dnes zcela přípustné nosit tenisky k obleku a do kanceláře.

Je nutná důsledná péče

Bílé tenisky se dají sehnat látkové, pogumované, z eko kůže i tradiční kožené. O všechny materiály je třeba se důkladně starat. Udržet váš oblíbený pár tenisek dokonale čistý není přitom vůbec tak těžké, jak se na první pohled zdá. Nepotřebujete k tomu drahý prášek, gely ani speciální čisticí služby. Jak se tedy o tenisky starat, aby vypadaly stále jako nové?

Základem je impregnace

Nikdy se vám nevyplatí koupit si boty a vyrazit. Každá obuv potřebuje prvotní ošetření, díky kterému se hned nezamaže a nezažere se do ní špína. Impregnace ve spreji stojí pár korun, přípravky seženete v každé obuvi nebo drogerii. Prvotní impregnace udrží vzhled vašich nových bot i několik sezon.

Raději je neperte v pračce

I když používáte šetrný cyklus a u některých bot vám praní v pračce vyšlo, je to risk. Drobných prasklin na povrchu a v oblasti podešve se už nikdy nezbavíte. Já sama jsem si zničila Gantky i Hilfigerky a už boty do pračky nikdy nestrčím. Zbytečně vyhozené peníze… Nehledě na to, že si můžete při praní těžších modelů bot zničit i pračku! A v ruce perte i tkaničky, horká voda a mýdlo je nejlepší prací lázeň.

Okamžitá záchrana

Dlouhodobě si s čistěním pomocí vlhčených kapesníčků nevystačíte, ale mít je pro případ potřeby v kabelce se vyplatí. Když šlápnete do kaluže, bláta nebo vás ohodí auto, vlhčenými kapesníčky boty očistíte snadno a rychle rovnou na místě.

Jemně a s citem

K čištění vám postačí teplá voda, jemný šampon a kartáček s jemnými štětinami nebo rovnou soft zubní kartáček. Tenisky nikdy nedrhněte silou, ale jemně a šetrně. Pokud je máte extrémně zašpiněné nebo se na nich objevily skvrny, použijte octový roztok. Vezměte si hadřík, namočte ho v silně koncentrované octové vodě a přiložte na skvrnu. Do několika vteřin by měla zmizet.

Tenisky musí dokonale vyschnout

Těžko se vám podaří nenamočit i vnitřek boty. Po čištění vystelte boty papírovými utěrkami, které přebytečnou vodu nasají. A rozhodně je nedávejte sušit na slunce. Určitě jste někdy ve výprodeji zahlédla pár bot, kdy jedna bota byla vyšisovaná od sluníčka, protože strávila celou sezonu ve výloze obchodu. K sušení se hodí dobře větraná místnost.

Pravidelnost je zárukou úspěchu

Pokud nosíte tenisky dvakrát až třikrát týdně, pak byste si měla jednou za čtrnáct dní vyčlenit chvilku na jejich údržbu. Není žádoucí vrstvit nečistoty, mohla byste se dostat do situace, kdy už boty nepůjdou vyčistit.