O chybách při jejím nákupu jsme psali nesčetněkrát, dnes se zaměříme na výběr podprsenky s ohledem na to, jakým tvarem a postavením prsou disponujete a která z podprsenek vám pomůže vytvarovat přirozeně krásný dekolt. O tom, že musí být hlavně pohodlná a příjemná na nošení, není pochyb. Samozřejmě vybírejte také podle střihu. Je to jako u džínů – velikost může sedět, ale střih vám nemusí lichotit. Vliv na výsledný dojem má i pevnost nebo postavení prsou. Každá žena je má jinak daleko od sebe a hlavně každá z nás chce od podprsenky něco trochu jiného – zpevnit, zvětšit, podržet při sportu anebo třeba jen zdobit.

Koší(č)ková

Pro krásný dekolt vám musí sedět košíčky. Prsa z nich nesmí přetékat, ale zároveň by v nich ani nemělo být příliš volného místa. Musí k tělu přilnout jako druhá kůže. Všimněte si, jak podprsenka pracuje, když se hýbete – nesmí se krabatit ani nikde odstávat. Dejte si pozor i na jemné nuance, leccos možná uvidíte až tehdy, když si přes podprsenku obléknete hladké tričko – nezařezává se? Nedeformuje prsa? Nejčastějším problémem bývá to, že košíčky v dekoltu odstávají a tvoří se tzv. „kapsy“. V tom případě vyberte menší košíček, ale velikost obvodu zachovejte. Pokud nosíte podprsenku s kosticemi a ty vám mírně odstávají, při pohybu pak mohou prsa „propadávat“ spodním okrajem podprsenky. Pak určitě vyzkoušejte hlubší koš, eventuálně pevnější obvod.

Vychytejte velikost

To, jak bude vypadat váš dekolt, paradoxně ovlivní obvod podprsenky. Při nákupu mějte na paměti, že látka může časem povolit a vy musíte mít možnost pomocí háčků obvod zmenšit. Kvůli volnému obvodu se zadní díl posouvá vzhůru a prsa „padají“ dolů. A to určitě nechcete! Často se podprsenka chová jinak při předklonu – pokud by vám prsa „vypadávala“, kupte si podprsenku s vyššími a uzavřenějšími košíčky nebo zvolte košíčky hlubší. Stejně tak vypadá více než strašně, když vám podprsenka „přeřezává“ prsa, v tu chvíli je třeba ponechat velikost obvodu a sáhnout po větších košíčkách nebo zvolit úplně jiný tvar.

Špičatá prsa, příliš daleko nebo naopak blízko u sebe?

Většina žen ve zralém věku „problém“ se špičatými prsy neřeší, vlastně ani o problém nejde. Ale pokud by vám snad z estetického hlediska prsa do špičky vadila, noste balkonové nebo celovyztužené košíčky, které prsa viditelně zaoblí. S věkem a neúprosnou gravitací jsou naše prsa měkčí a povislejší, pro krásné tvary je nutné zaměřit se na vyšší střed podprsenky. Ten zajistí, že prsa i v předklonu zůstanou na svém místě. Obecně naše starší prsa potřebují pevnější podporu a stabilnější ramínka. Jestliže máte prsa umístěna daleko od sebe, je třeba mezeru mezi nimi opticky zmenšit. Zařídí to podprsenka s pevnými kosticemi z boku a s výrazným push-up efektem. Vychytávkou je také odnímatelné ramínko za krk. Máte-li naopak prsa u sebe nebezpečně blízko, budou jim slušet podprsenky bez výztuže, které využijí přirozený „žlábek“ mezi prsy a zvýrazní tak krásný ženský dekolt. V případě menších prsou pak opět pomůže i push-upka.

Vyberte si správný střih

Vykrojená podprsenka bude slušet ženám se středně velkým poprsím, které milují hluboké výstřihy a korzetové živůtky. Hladká podprsenka je ideální pro sportovní typy žen, které nosí strečové topy a šaty, ženy s větším poprsím ocení podprsenku, která je v oblasti výstřihu více uzavřená. Hodí se pod topy s lodičkovým nebo korzetovým výstřihem. Vychytávkou jsou ramínka zkřížená na zádech, která bezvadně udrží plnější prsa a zároveň vytvoří atraktivní výplň hlubokého výstřihu v oblasti šíje. Ideální je zvolit podprsenku s vyměnitelnými ramínky a pořídit si několik zdobných variant. Perfektní a atraktivní je zdvojený lem košíčků, který může vykukovat ve výstřihu. Ten jednak zpevní dekolt a jednak zafunguje jako smyslný doplněk halenky nebo večerní róby.