Espadrilky mají za sebou dlouhou historii. Nejstarší zmínky o botách z pleteného svršku a s podrážkou, která je vyrobená z juty nebo slámy (katalánsky nazývaných espardenya), pochází z roku 1322 z Pyrenejí. Jejich název je odvozen od trávy esparto, která se používala pro tkaní lan a podrážek. V 15. století se espadrilky staly symbolem vnitřních španělských konfliktů. Jedna z nejslavnějších fotek v republikánském vězení ukazuje politika a zakladatele Baskické národní strany Sabina Aranu právě v těchto charakteristických botách.

Zahrály si ve velkofilmu

Obrovský boom espadrilek nastal ve 40. letech minulého století. V Barceloně se začaly prodávat v nově otevřeném butiku La Manual Alpargatera, který existuje dodnes. Espadrilky se zalíbily dokonce britskému králi Eduardu VIII., který je objevil během svého pobytu ve Francii. Za oceánem je pak proslavila Lauren Bacal, která v nich hrála ve filmu Key Largo. V pozdějších dekádách tyto španělské boty proslavili dva umělci z Pyrenejského poloostrova – Pablo Picasso a Salvador Dalí, kteří se v nich rádi producírovali po ulicích.

Průlomový okamžik pro espadrilky přišel začátkem 70. let. Právě tehdy vznikly espadrilky na klínku. Může za to Yves Saint Laurent, který začal spolupracovat se známým výrobcem této obuvi Lorenzem Castanerem, díky tomu espadrilky debutovaly na světových módních přehlídkách.

Zavítejte do obchodů, letní výprodej je tady!

Dnešní espadrilky jsou obvykle nízké, vyrobené z plátna nebo jiné textilie, charakteristická je provazová podešev. Pokud jste ještě nenašla ty pravé, je pořád čas to napravit. V obchodech už probíhá letní výprodej, takže tyhle typicky letní boty seženete za hubičku. Ve stylu espadrilek se toho za posledních pár let mnoho nezměnilo – základem je typická podešev a vršek boty je vlastně univerzální. Můžete si koupit espadrilky ve stylu páskových sandálků, textilních mokasín, šněrovacích kožených polobotek i tenisek.

Barvičkami se jen hemží

Absolutní letní klasikou jsou espadrilky na klínku s jutovým zdobením. Vsaďte na modely v nádherných sytých, či naopak pastelových barvičkách, které příjemně rozzáří váš outfit. Oranžová, žlutá, fuchsiová, nebesky modrá, mátově zelená či pudrově růžová – výběr je jen na vás. Na své si přijdou i milovnice neutrálních světlých přírodních tónů. V kolekcích najdete také půvabné kousky s metalickým leskem, které hezky podtrhnou opálení. Chybět nesmí ani modely v nesmrtelném námořnickém stylu.

Zvažte výšku podešve

Co se týče stylu boty, můžete si koupit jak espadrilky s uzavřenou špičkou a patou, tak módní slingback boty či páskové modely. Trendem jsou také sandálky se šněrováním kolem kotníku. Kromě rozmanitých stylů nabízí obchody i rozmanitou výšku klínků. Nízké a středně vysoké espadrilky oceníte při celodenním běhání po městě, modely na vysokém klínku jsou zase vhodnější pro večerní posezení u drinku. Pokud se s klínovými podpatky příliš nekamarádíte, na výběr máte i kousky na pevné vyšší platformě.

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články