Zdroj: Youtube

Při zimních venkovních aktivitách, nejen na horách, naše oči trpí. A stejně jako v létě je záhodno použít sluneční brýle s UV filtrem jako prevenci poškození zraku, ale často jde i o možné mechanické poškození, třeba při pádu na lyžích nebo na ledu. V brýlích se budete cítit komfortně jen tehdy, pokud dobře zvolíte barvu čoček. Jiné brýle nasadíte do mlhy, na přímé slunce, když bude zataženo a bude padat sníh. V zimě hrozí také nepříjemné oslnění, když je slunce proklatě nízko nebo když se paprsky odráží od sněhu. V takových chvílích se bez slunečních brýlí jen těžko obejdete.

„Většina z nás si sluneční brýle pořizuje hlavně v létě, ale vyplatí se chránit si jimi zrak po celý rok. Proto při jejich výběru myslete na to, že by měly mít UV filtr 400. Takto vybavené čočky nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometrička DiS. Klára Kašparová. „Ráda bych ovšem upozornila na to, že tmavší brýlová čočka nezaručuje lepší ochranu před škodlivým UV zářením. I čirá čočka může mít kvalitní UV filtr.“

Tónování skel slunečních brýlí

„Pokud jste si mysleli, že je jedno, zda budou mít čočky modrou, bílou nebo oranžovou barvu, bohužel to není pravda. Na barvě čočky záleží, a to z toho důvodu, abyste za každého počasí skrze brýle lépe viděli. Zároveň si pohlídejte, jestli mají UV filtr, protože na horách je intenzita světla kvůli odrazu od sněhu až o 80 % vyšší. Proto se na horách a u vody rychleji opalujeme,“ říká designér brýlí Lukáš Janošík. Každá z barev skel přináší celým brýlím trochu odlišné vlastnosti, což samozřejmě vede k různým možnostem využití. Jaká skla bychom měli používat v zimě?

Žlutá nebo oranžová skla, základ výbavy

Odborníci na hory jednoznačně doporučují brýle se žlutými nebo oranžovými skly. Oceníte je jak při sjezdovém lyžování a snowboardingu, tak i při běhu na lyžích. Takto barevné čočky zvyšují kontrasty při špatných světelných podmínkách, proto pomohou i v mlhavém počasí. Navíc filtrují modré světlo, čímž zajistí jasnější zaostření.

Fungují i hnědá skla

Zvyšování kontrastu barev je výsadou nejen oranžové, ale také hnědé barvy skel. Výhodou hnědého tónování slunečních brýlových skel je jeho univerzálnost. Díky tomu se vám budou hodit v téměř jakékoliv situaci – jak při pěší turistice nebo řízení vozidel za slunečného počasí, tak i v případě částečně zataženého počasí.

Do sněhu a mlhy s modrou či fialovou

Modré a fialové odstíny brýlových čoček vám přijdou vhod tehdy, když bude zataženo nebo začne sněžit, případně padat mlha. Současně napomáhají redukovat oslnění. Navíc vypadají stylově, takže perfektně doplní váš lyžařský, běžkařský a snowboardový outfit.

S červenou a růžovou si oči odpočinou

Tyto dvě barvy využijete během jakéhokoliv zimního sportu a také při řízení, protože zaručují výborné kontrastní vidění. Navíc podporují snižování napětí a filtrují nepříjemné modré světlo, takže si jimi budete oči hýčkat. Nicméně jsou situace, kdy se vyplatí zvolit jiné barvy. Nejsou totiž moc efektivní v případě oblačnosti a mlhy.

Zelená eliminuje odlesky

Zelená barva brýlových čoček jednak zlepšuje kontrasty, jednak výrazně snižuje jas. Podrží vás na sjezdovce i na běžkách, protože eliminuje lesk sněhu a podporuje vidění ve stínu. Víceméně se hodí pro všechny aktivity v terénu.

Šedá klasika

Nejžádanější barvou brýlových čoček je právě šedá. Naplňuje představu, co od slunečních brýlí očekáváme – snižuje intenzitu slunečního záření a umožňuje nezkreslené vnímání barev. Bude vaším doplňkem pro jakoukoliv zimní venkovní aktivitu i pro řízení, ale spíše ve slunečním a ne úplně pochmurném počasí.

Zdroj: www.vlasta.cz www.optikdodomu.cz www.relaxworld.cz