Dají se nosit jen v létě

Tak to je úplný nesmysl. Mají sice opticky tenkou podrážku, ale jde spíše o to, že je podrážka ohebná, aby se dokonale přizpůsobila tvaru nohy. Na trhu už najdete i zimní barefoot modely, které mají speciální membránu a jsou zateplené merino vlnou. K pocitu tepla přispívá i to, že chodidla nejsou v barefoot botách vmáčknutá, a proto se dobře prokrvují, takže jen tak neprochladnou.

Hodí se jen do lesa

Nálepku, že se hodí jen do lesa nebo na trávník, si barefoot boty vysloužily zřejmě díky tomu, že je nejdříve začali nosit vyznavatelé alternativního stylu života. Ale tyhle boty můžete nosit kdekoli. Ano, lesní pěšina má měkčí povrch než městská dlažba, takže jsou chodidla vystavena menším nárazům a při přechodu od normálních bot k těm barefootovým si nohy musejí nejdříve zvyknout, ale to není překážka, naopak. Třeba palec je v přirozenější pozici a dává tělu větší oporu. Proto je lepší si první barefoot boty vyzkoušet v přírodě, ale po několika dnech nohám nevadí ani chůze na dlažbě.

Podrážky kloužou

Podrážky barefoot bot jsou vyrobené z těch nejkvalitnějších materiálů, aby byly odolné proti odření, ale přitom na mokrém povrchu neklouzaly. Když receptory v chodidle vnímají povrch, po kterém noha jde, můžete lépe přizpůsobit své reakce na různé nerovnosti nebo naopak hladké plochy.

Bolí z nich nohy

Je to tím, že chodidla v botách s flexibilní podrážkou začnou správně pracovat a zapojí se svaly a šlachy, které byly dosud málo využívané. Takže nohy opravdu můžou pobolívat, ale to časem přejde.

Nehodí se na sport

Každý, kdo je zvyklý nosit barefoot boty, si je může pořídit i na sport. Dokonce se vyrábějí specializované sportovní modely na běh, na tenis nebo třeba na aerobik. Díky aktivnímu pohybu chodidel, volnému rozložení prstů a lepšímu vnímání povrchu skrz ohebnou podrážku zajistí barefoot boty lepší stabilitu a bezpečnější odpružení nárazů. Barefoot boty se hodí i na náročnější turistiku, kam lidé běžně nosí pevné kotníkové boty s vysokou podešví. Díky lepšímu vnímání povrchu chodidlem totiž nehrozí tak snadno podvrtnutí kotníku.