Patříte-li mezi příznivce zimních sportů, kromě vychytaných vrstev oblečení, nutných doplňků a bezpečnostních prvků nesmíte zapomínat ani na ochranu očí.

Pojďme k základní výbavě

Outdoorové zimní sporty s sebou přináší nejen radost z pohybu, uvolnění a notnou dávku adrenalinu, ale také nebezpečí. Pokud nemáte to správné vybavení, nemusíte se z dovolené vrátit v očekávané kondici a odpočinutí. Proto si vedle vhodného oblečení a vybavení na lyže nebo běžky přibalte také páteřák nebo krém do velkých mrazů. A myslet byste měli i na své oči.

Jak na dioptrie

Nosíte dioptrické brýle, ale při nasazování helmy jsou vám obroučky překážkou? Nehledě na to, že si můžete při pádu i ublížit? „Při sportování většina lidí nosí kontaktní čočky, je to ta nejpohodlnější varianta. Doporučuji si na sport pořídit ty jednodenní, na které není potřeba mít žádné pouzdro ani roztok. Jednoduše si čočky ráno nasadíte a večer je vyndáte a vyhodíte,“ říká optometristka Kristýna Štěbetáková. Některé helmy mívají vyměnitelný ochranný štít a širší bočnice, abyste si mohli nechat dioptrické brýle nasazené, ale při pádu si je můžete i pod štítem zničit.

Na sjezdovky i na běžky

Sportovní brýle chrání oči proti mechanickému poškození při pádu nebo tehdy, když projíždíte lesem a uhýbáte větvičkám, zároveň slouží i jako ochrana proti UV záření, které může způsobit zánět spojivek či poškození rohovky, sítnice i oční čočky. Speciální sportovní brýle umí nadměrné sluneční paprsky odrážet. Zároveň jsou ale navrženy tak, aby byly odolnější i před nepříjemnými pády či nárazy.

Neomezují v pohybu

Pokud si vybíráte sportovní brýle, myslete na to, aby vám perfektně sedly, neomezovaly vás v pohybu ani netlačily. Kvalitní obroučky se vyrábí z lehkých a odolných materiálů, které jsou přilnavé a při nošení velmi pohodlné. Obroučky jsou širší a obvykle i větší, takže zůstávají na místě a nesklouzávají z nosu ani při silnějších otřesech. Zároveň by měly být vybaveny čočkami se speciální hydrofobní úpravou. Díky této vlastnosti se vám skla nezamlží ani v případě zrychleného dechu nebo nadměrného pocení. Některé modely mají na stranicích navíc gumové části, bránící sklouznutí brýlí z obličeje.

Důležitá je barva skel

Na hory je nejlepší oranžová nebo žlutá. Sluneční brýle by měly krýt ze všech stran, zejména zespoda kvůli odrazům světla od sněhu. A to i ty na běžky, které mimo zimní sezonu užijete třeba na kole nebo při běhání. Proto vám musí hlavně skvěle sedět. Při sportu musíte mít oči na stopkách, abyste neublížili sobě ani ostatním.