Období letních výletů, na které často vyrážíme s batohem na zádech, je tady. Jak si správně sbalit vše potřebné a cítit se i s batohem na zádech komfortně?

Přemýšlejte o tom, jaký batoh použijete

Samozřejmě, velmi těžko doma schraňujete několik různých batohů podle toho, kam se zrovna chystáte, ale batoh je opravdu třeba vybírat podle aktivity. Jiný batoh se hodí na několikadenní túru po horách, jiný na výlet na kole a jiný jen na lehkou a kratší procházku po okolí. Pro všechny batohy ale platí, že je důležité správně do nich věci umístit a využít jejich kapacitu a objem na maximum.

Zdroj: Youtube

I v batohu se musíte zorientovat

Nejprve batoh a všechny jeho úložné části včetně vnitřních a vnějších kapes a poutek důkladně prozkoumejte. Batoh může mít skryté kapsy, které můžete při balení využít. Určitě nezapomeňte na vrchní kapsu, kam většinou dáváme doklady či peněženku, pro jistotu na ně ještě využijte nepromokavý obal. Některé batohy mají malé kapsičky i na bederních pásech, kam můžete schovat další věci, které chcete mít po ruce.

Rozložte váhu tak, aby vás nebolela záda

Na začátku výpravy si rozmyslete, co všechno budete potřebovat sbalit s sebou. Není od věci sepsat seznam a položku po položce zkontrolovat, zvlášť pokud se chystáte na výlet po delší odmlce. Možná už doma zjistíte, co budete skutečně potřebovat a s čím byste se možná vláčela zbytečně. Pokud vás čeká delší pochod s batohem na zádech, každý kilogram je znát.

Věci skládejte do batohu s rozmyslem

Určitě si můžete na základě zkušenosti představit, jaké věci budete používat nejčastěji, a ty samozřejmě necháte někde na vrchu nebo v bočních kapsách, kde k nim budete mít jednodušší přístup. Rozmyslete si, co využijete nejdříve a co máte jako rezervu. Rezerva patří logicky na dno batohu, pokud tedy batoh nemá rozepínací také dno. I takové batohy jsou v nabídce.

Těžší rovnoměrně a blízko zádům

Nejtěžší věci byste měli umístit do horních dvou čtvrtin batohu a co nejblíže k zádům, aby se vám lépe nesly. Také dbejte na to, aby nebyly umístěné jen na jedné straně batohu. Naopak lehčí věci uložte do spodní části batohu, třeba ručník nebo spacák. Po zabalení postavte batoh na zem, ať vidíte, zda nepřepadává na nějakou stranu a je stabilní. Zbývající prostor můžete vyplnit oblečením. To volte maximálně funkční a skladné. Existují například bundy, které sbalíte do malého polštářku nebo lehké oblečení, které můžete v případě potřeby vrstvit. Pokud chcete zabalit oblečení nejúspornější metodou a berete si batoh například jako jediné zavazadlo do letadla, pak využijte metodu rolování. Oblečená navrstvěte, poskládejte na sebe a zarolujte.

Využijte vnější prostor na maximum

Vně batohu můžete připnout karimatku nebo trekové hole. Standardně mívají batohy síťové kapsy na láhve s vodou, i když nejskladnější a nejlepší variantou je tzv. hydro vak, který je součástí batohu. Také vnitřní prostor využijte, co to jen půjde. Přibalíte-li si ešus, vložte do něj skládací příbory nebo hrníček. Pokud s sebou nesete i stan, rozdělte jej na více částí, a ty rozložte do batohu rovnoměrně kvůli zátěži, nesmí být jednostranná.

Zdroj: Vlasta.cz, Hannah.cz

Související články