Život Gabrielle Coco Chanel je zahalen tajemstvím, prý zatajovala svoji minulost, protože nerada vzpomínala na své skromné začátky. Přeměňovala módu, stříhala a stejně tak zacházela i se svojí minulostí.

Zdroj: Youtube

Vyrůstala opuštěná a v chudobě v klášteře

I když o jejím mládí víme málo, je zřejmé, že její životní start nebyl jednoduchý. Poté, co ve dvanácti letech přišla o matku a otec ji opustil, respektive odvezl do kláštera, kde vyrůstala v chudobě, se ocitla bez opory rodičů. Prožila osamělé dětství v sirotčinci ve městě Aubazine v zemědělské části Francie. Možná právě proto v dospělosti vždy usilovala o radikálně odlišnou cestu.

Zdroj: Youtube

Gabrielle Coco Chanel

  • Gabrielle se narodila v roce 883 v Saumuru jako nemanželská dcera pradleny a kupce.
  • Ve 12 letech jí zemřela matka a otec ji odvezl do kláštera v Aubazine.
  • Na prázdniny jezdila k prarodičům do Allier, kde se učila šít.
  • Nenáviděný klášter ovlivnil její pozdější tvorbu – bílá, černá a béžová barva hábitů jeptišek, korálky růženců, kříže a řetízky byly typickými znaky jejích kolekcí.
  • Když zrovna nešila, zpívala v oblíbeném kabaretu v Moulins, a poté ve Vichy.
  • Ve dvaceti letech se zamilovala do dědice textilního impéria Etienna Balsana, který ji uvedl mezi smetánku. V jeho domě provozovala v přízemí svůj první obchod.
  • Pak se Coco bláznivě zamilovala do jednoho z Balzanových přátel, proutníka Arthura Capela. Ten jí půjčil peníze, aby mohla rozjet svoje kloboučnictví.
  • V roce 1910 si pronajala atelier na adrese Rue Cambon 2 a pojmenovala ho Chanel Modes.
  • Velký vliv na ni mělo přímořské letovisko Deauville, kde trávila spoustu dovolených. Podle uniformy francouzských námořníků připravila dámskou kolekci složenou z námořnických kabátků, pruhovaných svetrů a zvonových kalhot.
  • V roce 1918 koupila celou budovu na Rue Cambon 31 – dům se stal obchodním střediskem Chanel. Prodávaly se v něm oděvy, klobouky, doplňky, líčidla a kosmetická péče, šperky a parfémy.
  • Stala se ikonou módního průmyslu a značka Chanel ve svém věhlasu pokračuje dál i po smrti Coco Chanel v roce 1973.

Byla nesmírně talentovaná

Nejdřív se živila jako zpěvačka, potom jako modistka a nakonec se stala ikonickou módní návrhářkou. K tomu ale vedla poměrně dlouhá a trnitá cesta. Coco se ale pozvedla nad své poměry a navždy změnila módu pro ženy moderní doby. Její krása, talent a styl jí nakonec získaly spoustu přátel a obdivovatelů. Nejslavnější osobnosti století, jako Coctea, Ďagilev, Picasso, Dalí, Stravinskij či Churchill, vyhledávaly její společnost.

„Móda není něco, co existuje jen v oblečení, móda má co do činění s myšlenkami, způsobem našeho života.“

Coco Chanel

Uměla využít přízně mužů

Svůj první obchod s klobouky otevřela v přízemí domu svého milence a přítele, dědice textilního impéria Etienna Balsana. S ním se přátelila až do jeho smrti v roce 1953. Balsan ji uvedl do vyšší společnosti a pomohl jí nastartovat kariéru úspěšné modistky. Ale Coco Chanel chtěla víc! Když se pak zamilovala do Balsanova přítele Arthura Capela, půjčila si od něho peníze a v roce 1910 si pronajala atelier na adrese Rue Cambon 2 s příznačným názvem Chanel Modes. V té době už experimentovala s pohodlným plážovým a sportovním oblečením.

Ohromila smetánku

Vlastní módní dům otevřela v roce 1913 v letovisku Deauville, které ji inspirovalo k tvorbě námořnických kolekcí pro ženy. Její volnočasové modely pro smetánku, která na pobřeží trávila dovolené, jí vynesly věhlas. V té době začala používat žerzej, materiál, který dobře splýval a lichotil postavě. Coco z něj šila jednoduché a praktické modely včetně jednodílného koupacího kostýmu, který končil v polovině stehen, což byla na tehdejší dobu skandální délka. Úspěch  z Deaville ji povzbudil k tomu, aby svůj podnik v roce 1915 rozšířila do Biarritzu na baskitském pobřeží.

Jak vznikla ikonická světová vůně?

Na trh byla uvedena roku 1921 a její složení bylo dílem Ernesta Beauxe, který vedl parfémářskou laboratoř v Grosse. Ten vytvořil pro návrhářku řadu vzorků a Coco si vybrala pátou směs. Pak ji pojmenovala svým šťastným číslem. Vůně měla závratný úspěch a Marilyn Monroe ji pomohla proměnit v posedlost 20. století. Když se jí při interview pro časopis Time ptali, v čem spí, odpověděla, že „jen v pěti kapkách parfému Chanel No. 5.“

Dobrá adresa

V roce 1918 koupila v Paříži n Rue Cambon 31 dům a vytvořila v něm obchodní středisko Chanel. Interiéru dodnes dominuje skleněné schodiště, které vedlo od vchodu v přízemí do krejčovského salonu v prvním patře a pak nahoru do slečnina soukromého apartmá a návrhářského studia. Coco ale tehdy v apartmá nespávala, byla ubytována v hotelu Ritz na protější straně ulice.

Životní ztráta

Boy Capel, jak se přezdívalo její lásce Arthuru Capelovi, v roce 1919 havaroval na motorce a nehodu nepřežil. Pro Coco to byla obrovská ztráta, která ji naprosto zdrtila. „Ztrátou Capela jsem přišla o všechno. Tvaroval mě, věděl, jak rozvíjet to, co ve mně bylo jedinečné, na úkor všeho ostatního,“ řekla. V době, kdy truchlila po milovaném Capelovi, odjela do Benátek a začala tak nová éra jejího pracovního života. Coco zde objevila Orient, byzantské zlato, pestré barvy a symbol města lva, který se stal posléze symbolem jejího módního domu.

„Řekla jsem, že černá má vše. Bílá také. Jejich krása je absolutní. Tvoří perfektní harmonii.“

Coco Chanel

Ikonické malé černé

V roce 1926 se ilustrace jejích návrhů černých šatů objevily v americkém vydání časopisu Vogue. Měly kulatý výstřih, dlouhé rukávy a sukni, která končila těsně pod koleny. Začalo se jim říkat model Ford podle černého automobilu Ford model T. Stejně jako vůz byly malé černé šaty jednoduché a dostupné pro ženy každé třídy.

Nadčasový tvídový kostým

Sako bez límečku lemované prýmky s přiléhavými rukávy a kovovými knoflíky bylo doplněné sukní. Do lemu saka byl všitý krátký řetízek, který okraj zatěžoval. K používání tvídu Coco inspiroval vévoda z Westminsteru, který se jí dvořil od roku 1923 celých sedm let. Dalším přetrvávajícím symbolem módního domu Chanel je kamélie, jejíž hedvábnou verzi Coco připínala na klopy a doplňky. Bižutérií pak měla každá žena podle Coco Chanel přizdobit svůj outfit, typické byly šňůry perel a pozlacené řetízky.

„Luxus musí být pohodlný, jinak to není luxus.“

Coco Chanel

Zabrousila i do kosmetiky. Úspěšně...

Kosmetika Chanel se začala vyrábět ve 20. letech, při tvorbě dekoru spolupracovala Coco se značkou Bourjois. Chanel byla přesvědčená, že rtěnka má svádět muže a léčit smutek. V roce 1924 uvedla první řadu rtěnek a tolik populární odstín klasické červené ve slonovinovém flakonu zdobeném černými kovovými okraji.

Nekonvenční a průbojná

Coco Chanel nikdy nevytvářela konfekční kolekce, přesto ale revolučně pozměnila celý koncept módy. Její návrhy byly inspirativní a odvážné, byla jednou z prvních, kdo navrhl dámské kalhoty, přenesl černou ze smutečních šatů na večerní a žerzej ze sportovního oblečení do elegantní módy. Chlapecká silueta a zkrácené sukně, které jsou dnes synonymem značky Chanel, umožnily ženám odhodit korzety a přijmout moderní styl. Její charakteristické detaily – tvíd, černobílá paleta, zlaté řetízky, prošívaná kůže a logo s propletenými C – přetrvaly dodnes.

Motiv dvou C

Propletená C v logu Chanel jsou iniciálami návrhářky, ale také reminiscencí vitrážových oken v klášteře Aubazine, kde Coco vyrůstala. Mohou ale také znamenat Coco a Capel, životní lásky. A i když Coco Chanel v roce 1971 zemřela, její jméno a značka žije dál. V roce 1983 převzal kormidlo Karl Lagerfeld, který se ponořil do archívu a oživil klasiku. Po jeho smrti v roce 2019 stojí ve vedení značky kreativní ředitelka Virginie Viard. Sama Coco Chanel přetrvává v módě jako výrazná osobnost díky odkazům na její nezaměnitelný styl. Stala se ztělesněním esence moderní ženy. Jak jednou prohlásila: „Móda pomíjí, jen styl zůstává stejný.“

Zdroj: vlasta.cz kniha Megan Hess – Coco Chanel

Související články