Silueta H

Dvouřadé zapínání ale není typické pouze pro uniformy, i když trenčkot, který je důležité zmínit, byl původně vojenský nepromokavý kabát. Pro trenčkot je zapínání na knoflíky ve dvou řadách naprosto typické. Velmi efektně se vyjímá toto zapínání na kabátech, které mají tzv. H siluetu. Bohatý zvonový střih opustily pláště v polovině minulého století, kdy nastoupila nová linie oblečení. Svrchníky se začaly zužovat odshora dolů a saka získala robustní rozměr, který se projevil i v použitých doplňcích typu knoflíků, spon, shrnovacích manžet a opasků. Tyhle kabáty se pomalu, ale jistě vrací na scénu a hlavně do dámských šatníků.

Dva nebo čtyři? Je to na vás

Letos budou na špici především saka s vycpanými rameny a projmutím v pase nebo ta pánského střihu. Hlavním společným znakem je dvouřadé zapínání. Dvouřadá saka nejčastěji zdobí dva až čtyři knoflíky v různých velikostech a barvách, od malých nenápadných až po výrazné zlaté či štrasové. Velmi moderní jsou kovové knoflíky a druky či zlaté a stříbrné prýmky, které působí velmi efektně. Ty sluší právě kratším kardiganům volnějšího střihu z hrubé pleteniny a ve výrazných barvách – žluté, skořicové, sytě modré a karmínově červené. Výrazné dvouřadé zapínání zdobí i novodobé blejzry, zkrácená bolerka, bombery a také svetry.

Trochu jiný frak

Obrovským hitem jsou dlouhé látkové vesty ve stylu fraku, tedy zlehka projmuté, a také košilové šaty. I těm sluší dvouřadé zapínání. Naposledy jsem obdivně hvízdla, když se na obrazovce objevila Iva Kubelková v černých šatech se spadlými rameny a dvouřadým zapínáním, a protože šlo o Ivu s dokonalou figurou, ty šaty byly velmi projmuté. Kdo jiný by si mohl dovolit takový model? Vtip byl právě v kombinaci rafinovaně ženského živůtku a střihu zvýrazňujícím křivky s prvky typickými pro pánský šatník. Nevím, kdo byl autorem onoho modelu, ale tenhle kousek se opravdu povedl.

Dvě řady jsou dominantní

Pokud si na sebe vezmete over size kabát s dvouřadým zapínáním, vespod oblékněte jednodušší a raději i subtilnější kousek – pouzdrovou sukni nebo šaty, kalhoty s rovnými nohavicemi bez zbytečných ozdob, legíny a delší halenku. Tento typ zapínání je natolik výrazný, že je vhodné vzdát se jakýchkoli extravagantních doplňků. Naopak, jednoduchá větší kabelka přes rameno a minimalistické tenisky dodají outfitu sportovní nádech a nebudou se s knoflíky tlouci.