Většina z nás tráví v práci spoustu času. Ano, důležitý je samozřejmě výkon, kvalita odvedené práce, znalosti a zkušenosti. Ruku v ruce s tím, jak se prezentujete pracovně, jde i vaše image. Tedy to, jak se oblékáte, co z vás vyzařuje, jaký dojem děláte na okolí. Různá zaměstnání a pracoviště vyžadují různý dress code. Jinak oblečená by měla být advokátka, jinak vysoce postavená manažerka, jinak poradkyně v bance. Vyhněte se faux pas v již zaběhnutém zaměstnání nebo při pracovním pohovoru ohledně nového místa. Pojďme si představit 4 druhy stylů firemního dress code.

1. Business formal

Může být vyžadován pro běžný den v kanceláři, ale především je nutnou součástí obchodních schůzek, pracovních obědů či konferencí. Business formal dress code je vyžadován v odvětvích, jako jsou finance, advokacie, vláda či právo. „Od zaměstnanců se očekává, že budou dodržovat vysoký standard svého vzhledu. Ženy by měly zvolit kalhotový kostýmek s halenkou, případně se sukní nebo šaty s páskem. Dále uzavřené boty na podpatku a tmavé silonky. Barvy se hodí spíše neutrální, tmavší odstíny, jednobarevné kousky,“ radí Erika Poštolková a dodává: „Mějte na paměti, že například denim je v tomto případě tabu.“

Tip stylistky

„Silné ženy se budou cítit skvěle v kostkovaném obleku. Pro kreativní kalhotové outfity jsou tu kalhoty se širokými nohavicemi – s lodičkami na podpatku vzniká lichotivý efekt extra dlouhých nohou. Kromě klasických jehel se nosí i široké špalíkové podpatky, ideální na dny s mnoha obchodními schůzkami.“

2. Business professional

Jde o odlehčenou verzi typu 1, která má také jasná pravidla. V případě business professional můžete lehce upustit uzdu fantazii a kreativitě, co se barev a vzorů týče. Tento dress code je vhodný tam, kde se zaměstnanec dostává do osobního kontaktu se zákazníky – např. poradkyně v bance, recepční, pracovnice u přepážky. I tady se hodí kostýmek či halenka se sukní, která sahá ideálně ke kolenům a maximálně 2 cm nad ně. Barva halenky by měla být světlejší, nejlépe pastelového odstínu nebo bílá. Vhodnou obuví jsou lodičky s uzavřenou špičkou, klidně pak i oxfordky a mokasíny.

Tip stylistky:

„Halenka je základním stavebním kamenem každého šatníku. Dá se skvěle kombinovat s formálními kalhotami a pouzdrovými sukněmi. Pro oživení každého outfitu vybírejte halenku s drobným vzorem nebo květinovým motivem. Univerzální jednobarevné halence dodá na zajímavosti detail jako plisování, slušet jí to bude v minimalistickém stylingu s důrazem na kvalitu a čisté linie.“

3. Business casual

Tento styl nabádá vypadat profesionálně, ale zároveň dovoluje přidat na osobitosti v oblékání. Můžeme se s ním setkat napříč různými povoláními, jako jsou IT, marketing nebo reklama. „Tento způsob oblékání je vhodné zvolit, pokud si nejste jisti, do jakého prostředí jdete. Například tedy na pracovní pohovor. Je zde akceptováno mnohem více barev, vzorů a doplňků než u předešlých stylů,“ říká Poštolková. Přestože nepřijdete do přímého styku s klienty, měla byste se vyvarovat vyzývavých kousků, minisukní či bot na jehlovém podpatku.

4. Casual

Casual je nejuvolněnější styl oblékání, setkáte se s ním hlavně v kreativních odvětvích. I přesto je dobré dodržovat jakýsi standard a teplákové soupravy nechat na home office. Oblékejte se nápaditě, ale vždy mějte oblečení čisté, vyžehlené a ladící. Casual se hodí pro zaměstnání, jako jsou grafik, programátor nebo kreativec. „Zaměstnanci mohou nosit i džíny, ovšem držte se při zemi a oblékejte spíše tmavší odstíny, bez výrazných ozdob či děr,“ dodává Erika Poštolková. Ačkoliv jednobarevné tenisky by tolik nevadily, vždy se vyhněte žabkám. Neformální doplňky, jako jsou šátky, větší prsteny, náramky, náušnice či náhrdelníky, jsou v pořádku.

Na tohle v práci zapomeňte

Ze svého pracovního šatníku každopádně vyřaďte vyzývavé kousky jako minisukně, topy s velkým výstřihem nebo lesklé jehlové podpatky. Děravé kalhoty, zapraná trička a vytahané mikiny do kanceláře také nepatří. Upravený vzhled, vyžehlené oblečení a čistá obuv jsou klíčem k úspěchu.

Zdroj: www.vlasta.cz, Bezvasport.cz, Marks & Spencer

Související články