Odborníci na etiketu shodně tvrdí, že dress code do školy patří. Za katedru a do ředitelny určitě… „Žáci přejímají nejen zvyky učitele, ale i styl oblékání. Nevidím sebemenší důvod, proč by učitelé měli chodit v ležérním oblečení,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Veřejnost je k učitelům shovívavá

Oproti tomu veřejnost je k učitelům daleko shovívavější. Na základě výsledků ankety, kterou na Facebooku spustila vzdělávací organizace EDULAB v čele s jejím ředitelem Michalem Orságem, je jasné, že většina lidí si myslí, že oblečení učitele nehraje při výuce až tak zásadní roli. Takový výsledek ankety se prý dal očekávat, protože lidé obecně nemají rádi, když je někdo do něčeho nutí.

Učitelé nejsou hlupáci

Na druhou stranu je patrné, že dobám, kdy jste tělocvikáře poznali už z dálky, protože měl na sobě trenýrky a vytahané tričko, odzvonilo. Většina kantorů chodí do školy slušně a vkusně oblečená, protože učitelská základna omladila a nová generace kantorů se ráda obléká ve stylu módních trendů.

Nebuďte trapní!

Ale pozor, není nic trapnějšího než snaha přiblížit se mladé generaci v oblékání za každou cenu. Když si starší učitelka hraje na růžového diblíka a kantor v letech nosí na tričku Fuck you!, u žáků tím jen těžko zabodují.

Proto je namístě jistá míra vkusu a sebereflexe, neboť právě ve škole jsou zaměstnanci vystaveni větší konfrontaci s mládím, než je tomu v jiných profesích. A mládí, jak známo, je kritické, až běda!

Oblek není nutný

Na většině škol ředitelé pánské obleky, dámské kostýmky nebo společenské šaty určitě nevyžadují, snad jen při slavnostních příležitostech. Obecně pak platí, že by učitelé měli chodit oblečení čistě, pohodlně a samozřejmě přizpůsobit outfit konkrétní výuce. O tom, že by někde vyžadovali formální dress code, nevíme.

„Košile mužům vytváří estetičtější siluetu a je nutné dbát na to, aby jejich kalhoty nevypadaly opotřebovaně. Učitelky by měly nosit šaty, sukně, pohodlné kalhoty. Do školy naopak nepatří jakákoliv špína, poškozené oděvy, nápisy, propagace značek.“

Odborník na etiketu Daniel Šmíd

Bez vulgarit

Nepsaná pravidla jsou ale jasná, zvláště pak pro ženy-kantorky: příliš vyzývavé oblečení, tedy kraťoučké sukně, elastické legíny v kombinaci s crop topy, hluboké výstřihy, průsvitné halenky, holá záda a absence spodního prádla do školy zkrátka nepatří a je jedno, o jaký stupeň vzdělávání se jedná.

Ležérnost odsud posud

Muži by zase neměli pojímat své oblečení až příliš ležérně, máme tím na mysli šortky à la bavlněné trenýrky do gumy, nátělníky s obřími průramky, sešmajdané sandály a mikiny s vytahanými lokty. Takové „domácí výstřelky“, které možná toleruje unavená či bezmocná manželka, do školy ani do jiného zaměstnání nepatří.

„Každý člověk by měl mít právo na určitou autonomii, která se týká i oblékání. Učitel by samozřejmě měl respektovat pravidla slušného oblékání, ale rozumná pestrost a autonomie v oblékání směřují k tomu, aby se člověk v rámci svého zaměstnání cítil dobře a mohl odvádět kvalitní práci.“

Bývalý ministr školství Robert Plaga

Dospělácké papuče? Nikdy!

Další kapitolou jsou přezůvky. Na většině škol přezouvání po učitelích nevyžadují, když už ale tomu tak je, domácí pantofle jsou tabu. Stejně jako ve zdravotnictví, kde personál nosí zdravotní obuv, i do školy si může učitel pořídit pantofle, které drží klenbu, ale nevypadají jako bačkory. O dámských sandálkách nemluvě!

Související články

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, edukacnilaborator.cz