V sedmdesátkách byly dřeváky velkým hitem. Sice jsem tehdy byla malá holka, ale móda už mě bavila. Takže když mi táta přivezl z Německa moje první, dokonce džínové dřeváky, stala jsem se módní ikonou prvního stupně základky. Dnes se tyhle zajímavé boty vrací s plnou parádou.

Dřeváky a jejich historie

Boty s dřevěnou podrážkou nosívali už antičtí herci, aby na jevišti působili vyšší. Nejstarší dochované dřeváky se našly v Nizozemsku a pochází až ze 13. století. Největší tradice se samozřejmě váže k Holandsku, kde jsou dřevák oblíbené dodnes a turisté si je vozí z Holandska jako suvenýr. Dřeváky bývaly běžnou součástí lidového oděvu v mnoha dalších evropských státech a u nás se vyráběly na Šumavě a v jejím podhůří z tvrdého dřeva listnatých stromů, nejčastěji se jednalo o buky. Nejoblíbenější byly tzv. nejšle s dřevěnou podrážkou, na kterou byl přibitý kus kůže jako horní díl přes nárt a prsty. Tyhle šumavské boty se vyvážely do zahraničí, nejvíce do Bavorska.

Módní hit ze 70. let je zpátky

Dnešní moderní dřeváky mají většinou dřevěný jen podpatek a podrážku. Svršek bývá látkový, kožený nebo pogumovaný, moderní jsou dřeváky z umělé kůže. Typické je připevnění svrchní stélky k podrážce pomocí výrazných cvočků nebo druků. Dřeváky jsou šik, ať už je obujete k džínům nebo džinovým kraťasům v kombinaci s bílým topem nebo košilí, nebo je zkombinujete letními šaty či kolovou midi sukní. V chladnějším počasí je můžete nosit s vysokými vlněnými ponožkami, v létě vám v nich bude příjemně naboso.

Hrají všemi barvami

Velmi moderní jsou pestrobarevné dřeváky s potiskem, ať už s květinovými motiv, nebo puntíky či abstraktní výšivkou. Nosí se klasické pantofle, dřeváky s plnou nebo otevřené špičkou, ale i páskové boty na vysokém dřevěném podpatku nebo platformě. A že vám připadají nepohodlné? Někteří výrobci přišli na trh s podélně tvarovanou stélku, která dodá klenbě nohy správnou podporu pro zdravou chůzi. Můžou je nosit muži i ženy, spousta variant je ve stylu unisex. Dřeváky sedí i lidem s vyšším nártem nebo se silnějšími prsty na nohou, protože širší špička zajišťuje dostatek místa v přední části boty. Ke dřevákům se nemusíte ohýbat, stačí do boty vklouznout a jít.