Není dobré právě teď měnit metodu, kterou používáte. Období vysokých teplot, dlouhého pobytu na slunci a prázdninových aktivit znamená pro pokožku dost velký zápřah, a tak ji nestresujte ničím novým. Co je však vítáno – vylepšit si obvyklý rituál.

Skrytě

Málokdo už si dnes troufne chodit s pralesem v podpaží. Nejde ani tak o estetiku, ale o okolí. Na chloupcích si vesele žijí bakterie, které rozkládají pot a dodávají mu typický čpící pach. Logika je jasná – méně chloupků, menší intenzita osobního projevu. Nejčastěji podpaží holíme, protože vítězí snadnost, rychlost a bezbolestnost. Po žiletce sahejte večer, aby si pokožka užila spánek na zklidnění a regeneraci. Zkontrolujte péči proti pocení a ulevte podpaží také tím, že vyřadíte vše s alkoholem. Přidává se pro stabilizaci voňavé složky, ale mohl by dráždit. Naopak pečující a zklidňující látky jsou vítány.

Hladký průběh

Nekonečný maraton holení nohou vylepší speciální olej. Akci urychluje a také pokožku během ní chrání. Navíc už nemusíte používat další tělovou péči, na pokožce po odstranění chloupků zůstane lehký olejový film, takže je hladká a hebká. Pracovat s olejem není složité. Pokožku namočíte. Do dlaně si nalijete mini loužičku a rozetřete na nohy, překvapivě se olej s vodou spojí a vznikne emulze. Po oholení jen opláchnete a zlehka poťukáte ručníkem. Olej klidně střídejte třeba s holicí pěnou.

Investice

Letní výprodeje na nás útočí ze všech stran, možná se vyplatí podívat se po novém depilačním strojku. Jak dlouho vám slouží a jak často ho používáte? Hlavním signálem pro výměnu zastaralého nebo opotřebovaného přístroje je, když se chloupky při akci trhají v půlce, nikoliv vytrhávají s kořínkem, nebo když nechává zarostlá místa. Dobrý tip pro drsný způsob, ovšem s dlouhodobějším efektem než třeba holení, zní: královské dělení. Nesnažte se odchlupit celou plochu najednou, rozdělte si akci na tři fáze. Platí to i pro voskové pásky – méně bolesti ucítíte, když dlouhý pruh rozpůlíte a odchloupkováváte menší plochy. Následně chlaďte. Namočte dva menší ručníky do vody a dejte do ledničky, po akci přiložte. Ochlazení a zklidnění vykouzlí také termální vody ve spreji.

Aktuálně

I při zvelebování těla se dá myslet na dobro přírody. Například návratem k holicímu strojku se žiletkami. Jednorázová holítka se recyklovat nedají, žiletky ano, i když s nimi musíte do sběrného dvora. Hromadu prázdných obalů od kosmetiky zmenší holicí mýdlo balené v papíru.

Chyby při (d)epilaci

I maličkost může způsobit, že se něco nepovede a už i tak nepříjemnou nutnost si zkomplikujete.

  • Přerostlý trávník Při holení je celkem jedno, jak dlouhé chloupky odstraňujete, ale ty kratší samozřejmě odříznete snadněji, tak se vyplatí nenechat je příliš narůst. Naopak, pokud používáte vosk, ať už tekutý, nebo na páskách, žádá si, aby se chloupek v lepidle zachytil a nevyklouzl, což vychází při délce kolem 6 mm. U vytrhávání strojkem však taková délka vede k bolestivému tahání, takže se dva dny před akcí oholte, aby byl porost asi 2 mm.
  • Podceněná příprava Jen v nouzi největší se holte nasucho. Když vám dojde pěna či gel na holení, pokožku alespoň namydlete. Nebo chvíli máčejte v teplé vodě, ať zmenšíte riziko podráždění či pořezání. Při vytrhávání tvoří dobrý podklad přirozený ochranný film pokožky. Určitě ji nemáčejte ani nepoužívejte tělové mléko, chloupky by klouzaly. Lepší přilnavost a uchopitelnost zajistíte, když partie, na kterých budete odstraňovat chloupky, zasypete dětským pudrem.
  • Tupá žiletka Maximální životnost holítek je tři a dost. Když tahají a nechávají neoholené ostrůvky, zahoďte je. K ruce si dejte misku s vodou a po každém tahu opláchněte hlavici od pěny a chloupků. Půjde to snadněji, rychleji, a navíc posílíte hygienu úkonu.
  • Špatný směr Logicky se chloupky trochu napřímí, když povytáhnete kůži a budete je holit proti směru růstu. Ovšem když to uděláte obráceně, méně si podráždíte kůži. U trhání na větších plochách je praktické jet zdola nahoru. U pásků s voskem dodržujte pravidlo: lepit a přihlazovat po směru, trhat v protisměru.
  • Slunění Dodržte paprskové embargo minimálně den před a den následující. Holení i trhání v kombinaci se sluncem může vyvolat alergii, svědění a pupínky. To by bylo hlavně nepříjemné. Ale poškozená pokožka, třeba tupou žiletkou, se může opálit do skvrnita. Póry otevřené a narušené při vytrhávání chloupků zase udělají na pokožce tmavé tečky. Zbavit se jich je zdlouhavé.
  • Málo světla Výsledný hladký efekt nabourají místa, kde po akci zůstanou chloupky. Na závěr si partie pořádně prohlédněte pod světlem. Zrádné jsou záhyby kůže v podpaží, oblast okolo kolen a kotníků a také horní část prstů na nohou.
  • Načasování Když se vám večer nechce, ráno to jistí. Ale pokožku po odchloupkování nechte alespoň chvíli odpočinout, třeba ji opláchněte chladnější vodou, je to takový rychlý studený zábal. Použijte lehké hydratační mléko, které ji zklidní, ale neudusí. Oblékněte si volnější kousky z přírodních materiálů, ne umělé tričko na tělo a těsné džíny s elastanem.
  • Zanedbání mezipéče Pravidelná hydratace pokožky jednou denně jí vrací rovnováhu narušenou odstraňováním chloupků a posiluje ji před dalším zásahem. Platí na zarůstání chloupků, které neprorazí cestu ven, když se na povrchu hromadí suché šupinky. Do pečování přiberte peeling, klidně jednou týdně. Mezi obrušováním a odchloupkováním nechte 48hodinovou pauzu.

ZDROJ: časopis Vlasta