Krásně vyšívané, tradiční, zdobené. Kraje mají v (nejen) naší historii své nezastupitelné místo, podle něj jste mohli poznat, odkud člověk pochází, jakého je postavení i zda je svobodný nebo vdaný/ženatý. Výšivky jsou ale tak líbivé, že se z tradičních oděvů přesunuly i ke klasické konfekční módě. V dnešním rychlém světě je totiž čím dál tím častější návrat k tradicím a folklóru.
Vyšívaná krása
Třeba jemnou a velmi nenápadnou květinová výšivkou na bavlněných tunikách, halenkách a šatech rozhodně nešlápnete vedle. Většinou zdobí živůtek, supluje lem rukávů a spodního dílu nebo se vyskytuje jen lokálně, na jednom konkrétním místě, na které upoutá pozornost okolí. Výšivce dominuje samozřejmě luční kvítí, křížková výšivka, různě tvarované lístky, ale i obrázky ptáčků nebo výjevy z venkovského dvorku. Kuřátka, slepičky a kohouti jsou v kurzu. Výšivku často doplňuje krajka nebo děrování, velmi oblíbená je kombinace s provázky a šňůrkami ve stejné barvě.
Tradiční barvy
Modro-bílá kombinace je pro léto jako stvořená, ale nemusíte se omezit jen na tyto dvě barvy. Červená, žlutá, zelená nebo oranžová výšivka na bílém podkladu létu sluší. Lehounké bílé šaty z fáčoviny a s vrstvenými volány dozdobené výšivkou jsou skvělým letním kouskem nejen k vodě, ale s vhodně zvolenými doplňky i do města.
Buďte kreativní
Máte-li vztah k ručním pracím, nebo jste kdysi dávno vyšívala prostírání a povlaky na polštářky, zkuste staré techniky oživit. Můžete si tak v trendy duchu podomácku zrestaurovat starou košili nebo šaty, které už pro vás ztratily kouzlo. Pokud máte jen trochu šikovné ruce, můžete si třeba jednoduchou tuniku sama olemovat zdobnou vyšívanou stužkou nebo do bílého basic trička všít krajkovou vsadku. Nášivky ve venkovském stylu jsou v dostání i v galanterii, pak jen stačí jehla a nit a můžete tvořit.
Pomocí žabičkování k vysněné postavě
Žabičkování je efektní technika, díky které se látka pomocí nití nebo gumiček nařasí a stane se pružnější. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se gumičky vytahají a látka začne dstávat. Původně se žabičkování vytvářelo pomocí čtverečkované sítě, kterou si švadlenka zakreslila na látku a následně spojovala řádky v rozích naznačených čtverců, vždy ale pouze každý druhý. Dnes se používá o něco jednodušší postup, a to díky kulatým gumičkám. Této technice se častěji říká gumičkování.
Žabičkování je zpátky
Dalším z prvků, které nám evokují folklór, je nařasení látky pomocí žabičkování. Šaty a halenky nabírané pod prsy právě touto technikou dopomůžou i méně obdařeným ženám k plnému dekoltu. Ale pozor, pokud vás příroda obdařila a vy byste pomocí tohoto střihu chtěla své vnady ještě zvýraznit, je třeba si uvědomit, že vám to přidá i kila navíc.
Žabičkování můžete využít i pro vyrýsování pasu nebo zakončení volánkových dlouhých rukávů. I zde je vidět jakási inspirace folklórem. Pokud jste za pár posledních let získala na objemu bříška, sáhněte raději po variantě lehce rozšířené a prsa zdůrazněte pomocí výstřihu s krajkovým lemem. Hezké jsou také halenky s knoflíčky v barvě krajky nebo cípaté tuniky, které je možné uvázat na bocích.
Zdroj: Vlasta.cz