Babička z maminčiny strany byla ta klasická babička, která uměla – z mého pohledu – úplně všechno. Vyšívala křížkovým stehem ubrusy a dečky, drhala a paličkovala obrazy na stěnu, z rozstříhaných silonek háčkovala papuče a pořád něco pletla. Díky ní jsem se na šicím stroji naučila šít už jako malá a pletení a háčkování bylo mým koníčkem na druhém stupni základky.

Prima přivýdělek

Dokonce mám v živé paměti tmavomodrý pletený kostým – kardigan na knoflíky a zvonové kamaše, který mi babička vyrobila, a já, protože jsem už tehdy měla vkus, jak jinak, jsem ho z duše nenáviděla. Když se mi pak těsně před „sametem“ narodil syn a já naskočila z páťáku na vejšce rovnou do mateřské, peněz bylo málo, a tak jsem po večerech šila na kšeft dětské čepičky a pletla a pletla. Tehdy tu moc módních věcí k sehnání nebylo, takže pokud měl člověk trochu kreativního ducha, mohl si podomácku vytvořenou módou i slušně přivydělat. Koneckonců prodávat hrubě pletené svetry s vpletenými proužky barevného saténu a zdobené kůží za dva tisíce za kus bylo v době, kdy se měsíční výplata pohybovala kolem osmi tisíc korun, docela terno. Dodnes si říkám, že jsem měla u rukodělné práce zůstat…

Hrubé pleteniny jsou v kurzu

Když se dnes rozhlédnete po výlohách obchodů, zjistíte, že éra hrubě pletených a plasticky vzorovaných svetrů je zpátky. Nosí se maxi roláky, XXL huňaté svetry v prodloužené délce, ale i vypasované modely ve stylu přízových svetříků, ovšem s překrásným a propracovaným vyplétáním. Šedou, tmavě modrou a černou vystřídaly pastelové tóny a nově i neonky, čím výraznější barvy, tím lepší.

Kombinujte bez obav

Už dávno neplatí, že se svetr hodí pouze ke kalhotám nebo džínové sukni. Letošní podzim přeje kombinaci nesourodých materiálů, takže když si svetr natáhnete přes hedvábné šaty nebo si k němu vezmete šifónovou romantickou sukni, nešlápnete vedle. A když už sáhnete po kombinaci s kalhotami, můžete model ozvláštnit třeba ledabylým zastrčením jednoho cípu za opasek nebo rovnou do kalhot.

Hrubý delší svetr se skvěle vyjímá pod koženou bundou, ten s rolákem můžete obléknout pod trenčkot, vlněný kabát i sako a dát mu vyniknout ve výstřihu. A jak jsem zmiňovala na začátku, nikdy není pozdě na to vrátit se k dávno zapomenutým technikám. Pletení je zábava a dá se praktikovat téměř všude, neznám lepší kratochvíli při sledování televize.