Je tu jaro, za chvilku léto, a k oběma teplým ročním obdobím patří zákonitě etno motivy. Kdy jindy si užít styl inspirovaný místními tradicemi a folklorem. Základ tvoří přírodní materiály jako len, bavlna, viskóza, polyester nebo lycra. Zajímavé střihy a vzory pak v sobě kombinují naše české a moravské lidové motivy, ale často se inspirují i Evropou, Afrikou, Asií a Jižní Amerikou, výsledkem může být hodně barevný a nespoutaný mix stylů.

Milujeme tradice

Etnická móda je inspirována národními kulturami. Od šedesátých let minulého století se nesou módou vzory indiánské nebo inspirované kulturní kolébkou Egypta. Nejlépe se uplatňují na přírodních materiálech – lehkých bavlnách a vlnách. Kombinují většinou syté, teplé odstíny, a navíc třeba nadčasovou džínovinu. Moderní etno styl kopíruje také Indii a využívá detaily čínských a mongolských krojů.

V hlavní roli výšivka

Vyšívané blůzky, bohatě řasené sukně a korzety jsou základním kamenem národních krojů. Dalším často se opakujícím prvkem jsou porty, dekorativní prýmky, kožené proužky a pásky. V civilu si těžko vyrazíte v jupce a stažené do korzetu, ale bílou bavlněnou halenku s výšivkou z pestrobarevných kvítků nebo naopak černou tuniku zdobenou barevnou krajkou si můžete obléknout kdykoli. Pokud máte fantazii a ruční práce vám nejsou cizí, můžete si nějaký ten prima etno kousek vyrobit sama doma. Netroufnete-li si přímo na výšivku, můžete jednoduchou halenku pošít korálky a olemovat střapci nebo krajkou, originalita se cení.

Bujná exotika

Ale není třeba se držet jen v našich končinách. Inspirace exotickými kraji není nikdy dost. Nosí se třeba šifónová kimona a tuniky s potisky bujné zeleně z pralesa, fantazijní květy na šustivě hedvábných kalhotách se spadlým sedem a širokými nohavicemi nebo jemné peří na bavlněných maxi šatech. Látky mohou být ručně malované nebo zdobené batikou, která se zase vrací na výsluní.

Hravé doplňky

Třásně, korálky, krajka, peří, nápadné ornamenty, syté barvy a výrazné detaily zdobí i letní doplňky. Indiánské čelenky a stuhy do vlasů stejně jako háčkované vaky přes rameno a kristusky uvázané do poloviny lýtek se nejlépe hodí k rozevlátým sukním, šatům nebo tunikám. Ty odvážnější z vás mohou vybírat i v napodobeninách z přírody – slonovina, zvířecí zuby, parohy, korkové spony a bambusová ucha kabelek v létě pofrčí.