Pokud jdete na houby do menšího lesa nebo remízku kousek za plotem, určitě vám bude stačit menší košík a kapesní nožík. Klasický proutěný koš může nahradit moderní skládací s pevnou konstrukcí, vzdušná látková taška nebo síťovka. Hlavně aby se vám houby nezapařily. Osobní doklady si dáte do malé příruční tašky přes rameno nebo ledvinky.

Spojení houbaření a turistiky

Chystáte-li se na pořádnou túru, je nezbytný také batoh, do kterého se vám vejde rezervní větrovka nebo pláštěnka, repelent, přenosný box se svačinou a láhev s vodou. Když vyrážíte ve skupině, hodí se také oblečení s reflexními prvky a svolávací píšťalka.

A co na sebe? Určitě dlouhé kalhoty

Ideálně oblečený houbař musí mít určitě kalhoty s dlouhými nohavicemi. Ani v horkých letních dnech není radno riskovat procházky lesem v kraťasech. Komáři, ovádi a hlavně klíšťata vám mohou výlet hodně znepříjemnit. Ideální jsou dlouhé plátěně kalhoty, které můžete zastrčit do bot nebo gumáků, nebo outdorové kalhoty s úvazem kolem kotníků.

Na hlavu

Bavlněný šátek, plátěný klobouk nebo kšiltovku určitě nepodceňujte. Pokrývku hlavy ocení všichni, kteří nemají rádi ve vlasech jehličí a pavučiny. A jen těžko se v lese ovládnete a nevlezete někam do houštiny pro báječný úlovek.

Oblečení ve vrstvách

Vrstvení oblečení je nutným základem každého delšího výletu. Z chladného rána se může rychle vyklubat horké dopoledne. Proto se vyplatí mít si co obléknout. I v parnu myslete na nepříjemný hmyz a noste raději dlouhé rukávy a mikiny s kapucí nebo stojáčkem. Odkrytá místa na těle pro jistotu ošetřete repelentem.

Kotníkové boty

Výběr bot rozhodně nepodceňujte. V kotníkových pohorkách si zvrtne nohu jen opravdový nešika. Na kratší výpravy v dešti pak stačí obyčejné holínky. Do všech druhů bot patří kvalitní ponožky z přírodních materiálů, které nechají nohy dýchat. I v gumácích...