Dnes se zaměříme na menší děti na prvním stupni, které možná módu řeší, zvlášť holčičky, ale rodiče mají hlavní slovo. Oblečení pro běžný školní den se nijak nevymyká tomu, co děti nosí i při jiných příležitostech.
Musí být hlavně praktické, pohodlné a perfektně padnout. To se týká i obuvi a doplňků. Pro speciální aktivity, jako je tělocvik, výtvarná výchova nebo dílny, je potřeba nakoupit pár kousků navíc.
Co by v šatníku dětí nemělo chybět?
Nechceme se tady zabývat batohy a aktovkami, to je samostatná kapitola. Asi všichni rodiče vědí, že je důležité zaměřit se na anatomicky tvarovaná záda, vypolstrované popruhy a hlavně hmotnost samotného batohu. O spoustě vychytávek nemluvě.
Reflexní prvky nutné!
Co je ale důležité a týká se i oblečení, jsou reflexní prvky. Pokud oblečení samo o sobě reflexní prvky nemá, na svrchní oděvy je můžete lehce vpasovat – prodávají se reflexní proužky se suchým zipem, závěsné přívěsky k batohům, ale i výrazné placky pro instalaci do zipového jezdce nebo třeba na kšiltovku.
Výbava na tělocvik
Modré bombarďáky do gumičky a s pidi kapsičkou na zadku, červené neforemné trenky a zaprané bílé triko nebo nátělník, tak to už je naštěstí jenom vzpomínka na minulost, kterou většina z nás – pamětníků – zasunula hluboko do paměti.
Dnes se na tělocvik nosí běžné sportovní oblečení, které děti využijí i na ostatních kroužcích a sportovních aktivitách mimo školu. Úplně postačí obyčejné bavlněné tričko a sportovní trenýrky, vysloveně funkční oblečení není na běžné hodiny tělocviku potřeba.
Zaměřeno na boty
Na ven to chce nějakou prima bundu, nepromokavou, ale propouštějící pot, a hlavně kvalitní boty. Lehké, s anatomicky tvarovanou stélkou nebo i barefoot podrážkou. Na tělocvik dovnitř už se naštěstí nenosí beztvaré jarmilky s gumou přes nárt, ale odlehčené tenisky, ve kterých noha dobře drží, a přitom dýchá.
Přezůvky na celý den
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná pouze o přezůvky, děti v nich tráví většinu dne. Nejlepší volbou jsou ty pevné, ve kterých se děti při pobíhání po chodbách nezraní. Měly by mít protiskluzovou podrážku vysokou nanejvýš 2,5 centimetru, důležitá je také anatomicky tvarovaná stélka. Pata musí být pevně obepnutá, zatímco ve špičce je třeba dostatek místa na délku i šířku. Pro pohodlí je nezbytný také vhodný prodyšný materiál, aby se v přezůvkách dětem nepotily nohy.
Pohodlí především
Co se týče oblečení, zaměřte se na pohodlí. Dnešní malé holčičky si ulítávají na silonových vrstvených sukýnkách jako do baletu, ty ale do školy zcela vhodné nejsou. Základem podzimního šatníku malých kluků a děvčat by měla být bavlněná trička a mikiny, nepromokavá bunda, volnější kalhoty do gumy a u dívek samozřejmě příjemné sukýnky, jednoduché šaty a tolik oblíbené legíny.
Strečové džíny a teplákové kalhoty
Nosí-li vaše děti rády džíny, vybírejte strečové materiály volnějšího střihu, jemnější, aby kalhoty děti při sezení v lavici nikde neškrtily a netlačily jim zespodu na hrudní koš. Moderní teplákové kalhoty také nejsou k zahození, koneckonců v nich rády chodí i maminky. Navíc díky praktickému stahování v pase a možnosti ohrnutí nohavic, což je hodně cool, vydrží vašim dětem v šatníku celkem dlouho.
Vrstvení je praktické a šik
Ještě než se úplně ochladí, můžete dětem pořídit prošívanou vestu, která je lehoučká a dá se smotat do malého balíčku pro případ, že se během dopoledne ochladí, a dítě tak nebude na procházce s družinou mrznout. Děti mohou vestu nosit přes mikinu nebo tričko a své uplatnění najde i v zimě jako svrchní vrstva přes zateplenou bundu.
Proto kupte vestu volnější, vydrží tak možná i pár sezon. A nezapomeňte na pláštěnku a gumáky, na tyhle kousky s blížícím se podzimem jistě dojde, ač si to nikdo z nás nepřeje.
Zdroj: vlasta.cz, garfoo.cz, rodina.cz, babyonline.cz