Kvalitní funkční oblečení většina aktivních lidí využívá po celý rok. A jelikož různé materiály vyžadují odlišnou péči, je potřeba vědět, jak s nimi zacházet. Při praní sportovního oblečení mít na paměti, že je třeba s ním nakládat trochu jinak než s běžnými kousky. Jaké jsou hlavní zásady péče o vyvoněný sportovní šatník?

1. Nestříhejte cedulky

Patříte mezi ty, kteří u nového oblečení automaticky odstřihávají cedulky? U funkčního oblečení si je nejdříve přečtěte, a pokud jsou vám nepohodlné a škrábou, vyfoťte je na mobil nebo je pečlivě uschovejte. Najdete na nich totiž důležité informace od výrobce, jako například doporučenou teplotu vody při praní (u většiny funkčního prádla je to 30 nebo 40 °C), typ pracího prostředku nebo pokyny k sušení.

Funkční materiál, který nezapáchá. Merino vlna

Pokud vám při sportu vadí zápach syntetického funkčního trička, vyzkoušejte merino vlnu. „Ovčí vlna má přirozené antibakteriální vlastnosti a tričko z ní můžete nosit i několik dní bez vyprání, stačí ho vždy jen pořádně vyvětrat. To oceníte obzvlášť na několikadenní túře. Když už na praní přece jen dojde, přemáchněte merino oblečení v ruce a použijte přípravky s lanolínem, aviváž ale určitě vynechejte. Pokud dojde na praní v pračce, zvolte velmi jemný program a nízkou teplotu praní,“ radí Ondřej Machala z Ovečkárny.

2. Používejte jemné prací prostředky

Agresivní prací prostředky mohou funkční prádlo poškodit. Používejte proto jemné prací prášky nebo gely, ideálně přímo určené pro praní sportovního oblečení. „Doporučuji vyhnout se také avivážím a změkčovadlům. Nejen, že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla,“ říká Marcela Vlčková z Moiry.

3. Perte oblečení zásadně naruby

Pěkný vzhled si vaše funkční prádlo udrží déle, když ho budete prát naruby. Eliminujete tak riziko, že se lícová strana zatrhne o pračku nebo o jiné oblečení. Vhodným pomocníkem jsou i speciální prací síťky či pytlíky, které zajistí dokonalou ochranu. Nezapomeňte při každém praní zapnout všechny zipy a zejména ty suché, které by mohly poškodit další oděvy v pračce.

4. Zapomeňte na sušičku, čerstvý vzduch je k nezaplacení

Většina funkčního oblečení by se měla sušit na čerstvém vzduchu? „Zabráníte tak totiž případnému sražení, poškození látky a máte jistotou, že jeho funkční vlastnosti zůstanou zachovány. Určitě se vyhněte používání sušičky, zejména u elastického oblečení a vlny,“ radí Vlčková.

5. Funkční prádlo nikdy nežehlete

Sportovní a funkční oblečení naštěstí většinou nevyžaduje žehlení. Pokud by vás to napadlo, i tady platí, že teplota může mít vliv na funkčnost vašeho prádla, a to by se dokonce mohlo nešetrným zásahem žehličky spálit.

Zdroj: Vlasta.cz Moira.cz Oveckarna.cz