Toužíte po ležérních nedbalých vlnách jako od moře, nebo byste raději měla hezky definované pravidelné lokny? Vytvořit si na hlavě vlnobití na krátkou dobu, jakou je třeba focení nebo pracovní večírek, není až takový problém. Ovšem vyrobit vlny tak, aby vydržely den, nebo dokonce dva, už není jen tak. Způsoby, jak toho docílit, ale existují. Tak čtěte.

Zdroj: Youtube

Žehlička, kulma a spol.

Pravděpodobně nejsnadnější cestou jsou elektrické vychytávky, díky kterým si vykouzlíte účes během krátké chvíle. K dispozici jsou kulmy různých průměrů, jimiž si vytvoříte vlny dle představ. Úzká kulma umí maličké prstýnky, čím je pak obvod kulmy větší, tím vzdušnější lokny budou. Pokud jste zruční, nádherné přirozené vlny vytvoří také klasická žehlička na vlasy. Výbornou službu udělají i elektrické nahřívací natáčky.

Termální ochrana

Pokud jste se rozhodla pro vytváření vln zatepla, měla byste dodržet několik následujících doporučení.

 • Vlasy mějte vždy čerstvě umyté.
 • Do ještě vlhkých vlasů nastříkejte termální ochranný sprej. Ten zamezuje ničení a vysoušení vlasů teplem.
 • Vlasy vysušte fénem. Nikdy nepřikládejte kulmu na vlhké vlasy.

Postup vlnění

Nejdřív je potřeba kadeře pořádně rozčesat kartáčem a následně rozdělit na sekce. Podle hustoty vlasů si hlavu rozdělíme na čtyři partie. Někomu postačí i dvě, tedy vrchní a spodní. Začínáme vlnit vždy odspodu. Platí pravidlo, že čím bude natáčený pramínek slabší, tím lépe budou vlny držet. Po natočení vlasy ihned zalakujte. Lak stříkejte z větší dálky a ideálně i trochu zespodu. Lakujte s citem, ať nejsou vlasy zatížené velkým nánosem a nezvlhnou.

Jak docílit toho, aby lokny vydržely?

TRIK: Kupte si pinetky (malé lehké kadeřnické sponky se zobáčkem) a vždy, když pramínek natočíte, smotejte ho do kroužku a zasponkujte. Lépe se tím zafixuje tvar a vy můžete pokračovat ve vlnění, aniž by vám překážely již hotové prameny.

Závěrečný styling

Nyní jde o to, jak chcete, aby účes vypadal. Pokud vlasy rozčešete kartáčem, vlny zničíte anebo vám vznikne z malých vlnek obří afro. Proto pozor na poslední krok. Toužíte-li po pěkných splývavých vlnách, sáhněte po hřebenu se špičkou nebo plochém hřebenu s dlouhými bodci na konci. Delší bodliny, připomínající vidličku, jsou určeny právě k jemnému oddělení vln. Tím vznikne pěkný objem, a až budete spokojena s výsledkem, opět vlasy přelakujte.

Vlnění vlasů bez použití tepla

Zdravější a šetrnější variantou je vlnění bez použití tepla. Aby vlny držely, je potřeba jim trochu pomoci tužicím přípravkem. Podle typu vlasů je vhodné vyzkoušet, co na ně funguje nejlépe. Jinak jsou na tom jemné vlasy a něco odlišného potřebují silnější pevné vlasy.

Přirozené zaplétané vlny

Pokud jste jako malá holčička měla dlouhé vlasy, určitě jste si někdy zkoušela vytvořit vlny zapletením copánků přes noc, tak proč to nezkusit i v dospělosti?

 • Čisté a rozčesané vlasy rozdělte uprostřed hlavy na polovic.
 • Můžete použít trochu pěnového tužidla, nebo přípravek pro tvorbu plážových vln.
 • Vlhké vlasy zapleťte do (minimálně) dvou copů. Ale může jich být samozřejmě víc.
 • Copy u konce sepněte gumičkou.
 • Počkejte několik hodin, nebo si vlasy nechte zapletené přes noc. Další variantou je zapletené vlasy prosušit fénem.
 • Když máte vlasy již suché, odstraňte gumičky a copy rozpleťte.
 • Jemně prsty provzdušněte vlasy, načechrejte a vytvořte uvolněné, přirozené vlny.

TIP: Pro přirozenější vzhled uvolněte prameny v copu povytáhnutím ven. Pro vzdušnější vlny si zapleťte vzadu jeden volnější cop. Naopak pro utaženější vlny vlasy rozdělte do tří až čtyř sekcí a každou z nich zapleťte.

Vlny z natáček

Natáček je velké množství. Můžete si je koupit v drogerii nebo kadeřnických potřebách. Velké natáčky vytvoří velké, nadýchané vlny, menší natáčky naopak malé, kratší vlny.

 • Vlasy pečlivě rozčešte kartáčem.
 • Rozdělte si vlasy na sekce.
 • První část si postupně natočte na natáčku a připněte ji k hlavě gumičkou, pinetkou nebo podle pokynů výrobce.
 • Oddělujte malé sekce a natáčejte vlasy na natáčky, dokud je nebudete mít všechny natočené.

Nechte natáčky na hlavě alespoň 2–4 hodiny. Musejí být perfektně suché. Můžete je jemně dosušit fénem nebo jiným zdrojem tepla. Při vymotávání nikam nespěchejte. Výsledkem budou úžasné vlny, které vydrží.

Alternativní možnost

Pokud se nebojíte experimentovat a nepotřebujete v procesu vypadat jako modelka na obálce časopisu, můžete vyzkoušet alternativy natáček. Pěkné vlny vzniknou i smotáním vlasů do kroucených drdůlků. Můžete mít dva anebo třeba osm mini drdůlků na hlavě, které vám vytvoří zase trochu jiný typ vln. V zásadě můžete svoje vlasy natočit takřka na cokoli. Vlasy si v minulosti ženy natáčely na papírky, noviny nebo na kusy látky.

Pokud chcete hodně utažené strukturované vlny, můžete si nastříhat proužky látky třeba i ze starého trika. Na ty se pak namotávají pramínky vlasů. Výhodou je, že namotané vlasy můžete skvěle utáhnout a upevnit jednoduše díky uzlíkům. Při sundávání můžete být rychlejší a klidně látku rozstříhat. Hotový účes nezapomeňte zalakovat kvalitním lakem na vlasy. Účes má tak šanci dožít se dalšího dne.

Zdroj: vlasta.cz How To Curl Your Hair Without A Curling Iron! - A Beautiful Mess 6 Easy Ways to Curl Short Hair, According to Experts (byrdie.com) How to Curl Your Hair: A Step-by-Step Guide for Perfect Curls | IPSY

Související články