Válenky pro drsnou ruskou zimu

Jsou válenky a válenky. Pamatuji si, že když jsem na ulici zmerčila tlustou holku v minisukni a pestrobarevných punčocháčích a sjela pohledem dolů, dost často se naskytl pohled na sešmajdané a špinavé hnědé boty nad kotníky. Tohle byla má zkušenost s válenkami, a i když jsem je viděla vyskládané v regálu, nové a vymazlené, stejně se mi nelíbily. Musím přiznat, že je nevlastním dosud, a asi nikdy nebudu, ale měla jsem tu možnost vyzkoušet kvalitní a značkové, třeba známé Uggy nebo Emy, a to byla jiná káva. Nejdůležitější je pevná podrážka a kvalitní zpracování.

Válenky jsou vlastně tradiční ruské zimní boty z ovčí plsti (ovčího rouna) a dosud jsou prý u Rusů velmi oblíbené. Klasické válenky jsou hřejivé a lehké a bude vám v nich příjemně i v -40 °C. Válenky, které zakoupíte v našich obchodech (kromě těch specializovaných), jsou často méně nebo více povedené napodobeniny, i ty mají místo v dámských botnících.

Gagarin by koukal

Moon Booty neboli měsíční boty určitě znáte. V Aspenu a možná už i Špindlu patří k nutné výbavě celebrit a značky se každý rok předhánějí, kdo u vyvolených zaboduje. Letos to sice neklaplo, ale to nic nemění na tom, že jsou perfektní na procházku nebo tehdy, když držíte stráž u dětské školičky. Já mám zkušenost, že trochu kloužou, proto si dávejte pozor. Takže pokud vyrazíte na hory, k monn bootům si přibalte ještě pohodlné zimní pohorky na delší túry.

Sněhule do hor i do města

Zato sněhulí je celá řada a v některých se dá absolvovat i výšlap. Starší ročníky možná pamatují totalitní sněhule, všichni jsme nosili stejné… Šlo o tmavě modrou gumovou botu s našitým světle modrým šusťákovým vrškem, pruhovaným, vpředu na zip, uvnitř byla vyjímatelná plstěná vložka. Když jsme s bráchou a rodiči vyráželi na hory, před pokojem v horské boudě stály tři páry různých velikostí, identickou sestavu rušily jen tátovy kožené pohorky. On by si sněhule na nohy nikdy nevzal. K typickým a snadno rozeznatelným patří skvělé Sorely, které nosí vlekaři v Alpách, protože jsou úžasně teplé a mají vymakanou protiskluzovou podrážku. Dámy si zase oblíbily odlehčené Crocsky, které se hodí i do města.