Každá žena ví, že je potřeba pravidelně zastřihávat vlasové konečky. Vlasy to ozdravuje, dodává jim to objem a udržuje ve formě. Jenže návštěva kadeřníka nepatří v dnešní době zrovna k nejlevnějším záležitostem.

Máte delší vlasy? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Určitě si je zvládnete zastřihnout sama doma. Přinášíme tipy a triky, podle kterých to hravě zvládnete.

Zdroj: Youtube

Potřebovat budete několik běžně dostupných nezbytností, které v případě, že je doma nemáte, zakoupíte v jakékoli drogerii a obchodě. Tak pojďme na to:

 • Kadeřnická pláštěnka (můžete použít hladký rychleschnoucí ručník, po kterém ostříhané vlasy sjedou)
 • Rovný hřeben se špičkou
 • Rozprašovač na vodu (lze použít i prázdný, který máte doma například po osvěžovači vzduchu, nebo nějakém kosmetickém přípravku)
 • Gumičky do vlasů (textilní)
 • Gumičky do vlasů (malé klasické latexové)
 • Žehlička na vlasy (může se hodit, pokud chcete mít precizní pravidelný zástřih)
 • Nůžky na vlasy (měly by být opravdu velmi ostré)
 • Sponky

Vlnité vlasy

Pokud jste majitelkou vlnité hřívy, máte všechna esa v kapse. Kudrnaté či vlnité vlasy ledacos schovají. Nemusíte se proto bát zasáhnout do svých vln sama. Možnosti zastřihování máte přitom dvě.

Možnost číslo 1

 1. Prvním krokem je vlasy perfektně rozčesat a následně rozprašovačem navlhčit.
 2. V druhém kroku je třeba rozdělit si vlasy na čtyři sekce. Rozdělte si rovným hřebenem se špičkou vlasy na dvě poloviny a každou polovičku zase na půl. Tím vám na hlavě vzniknou čtyři culíky. Ty by měly být upevněny do gumičky ideálně ve stejné výšce. V tento moment si vezměte jeden pramen vlasů do ruky, pročešte hřebenem, natáhněte vlasy co nejvíce do rovna a ustřihněte konečky, o kolik je potřeba.
 3. Tento pramen vlasů je váš vodicí pramen, podle něj zastřihněte stejným způsobem všechny ostatní vlasy z culíku.
 4. Postupujte po menších pramíncích. Vlasy ve druhém culíku budete stříhat podle délky prvního. Stejným způsobem postupujte ve všech sekcích.

Možnost číslo 2

 1. Nechte si rozpuštěné vlasy, ty rozdělte pouze do dvou nízkých předních copů a od oka zastřihněte 1–2 cm. Toto je benefit kudrnatých vlasů, protože je velmi malá pravděpodobnost, že by se vám to nepovedlo a byly vidět nějaké nepřesnosti.
 2. Na závěr vlasy rozpusťte, načešte dopředu a proveďte kontrolu.
 3. Přesnější výsledek vidíme, když jsou vlasy vlhké a natáhnou se.

Rovné nebo lehce zvlněné vlasy

Stříhat rovné vlasy patří k nejtěžším kadeřnickým disciplínám. Na rovných vlasech je na rozdíl od vlnitých vidět úplně všechno. Pokud nemáte vlasy úplně rovné, ale mírně zvlněné, nejdřív vlasy vyžehlete žehličkou nebo je vyfoukejte do rovna. Pak je rozčešte kartáčem a uprostřed hlavy si udělejte pěšinku. Všechny vlasy se snažte sčesat dohladka směrem dozadu.

Postup: 

Část 1

 1. Uhlazené sčesané vlasy zagumičkujeme vzadu na krku v dolním culíku. Je důležité, aby byl culík pevně stažený.
 2. Vlasy v něm opět sčešeme, srovnáme hřebenem a uhladíme. Můžeme je lehce stříknutím navlhčit vodou.
 3. Vezmeme si další gumičku a o pár centimetrů níže opět svážeme gumičkou. Tímto způsobem co nejrovněji a nejuhlazeněji zagumičkujeme celý culík, může tam být klidně 5–8 gumiček.
 4. Drží nám vlasy a zároveň podle nich můžeme ustřihnout konce. Vznikne tak rovný, tzv. tupý střih.

Část 2  

 1. Vlasy si volně rozpusťte a rovným hřebenem učešte dopředu k obličeji.
 2. Pokud se vám jakkoli zvlnily z gumiček, rychle si je přežehlete žehličkou. Potřebujeme stále pracovat s rovnými vlasy.
 3. Zadní část vlasů je teď kratší než přední, to je logické, vzhledem ke zvolené technice stříhání v culíku.
 4. Přední vlasy kolem tváře nyní musíme zarovnat na délku zadních vlasů, ty jsou teď pro nás směrodatné. Opět máme rozdělené vlasy na pěšinku v polovině hlavy a na každé straně rozdělíme vlasy ještě na půl.
 5. Uděláme si dva dolní culíky, jeden bude zagumičkovaný u tváře pod čelistí a jeden bude za uchem. Snažte se mít gumičky ve stejné výšce.

Část 3

 1. Nejdříve vezměte jeden zadní culík, protože podle nejkratších vlasů zezadu budeme stříhat ty přední.
 2. V culíku si najděte nejkratší vlasy a podle nich opatrně špičkou nůžek stříhejte ostatní vlasy v culíku.
 3. Stříhané vlasy mějte vždy rozložené mezi prsty, ať dobře vidíte konečnou linii.
 4. Vždy je lepší a přesnější stříhat vlasy postupně špičkami nůžek než je používat vodorovně natupo. Střih je jemnější a nůžky dokážou lépe odstranit nehezké konečky.

Část 4

 1. Stříhejte vlasy postupně, dokud nebudete spokojeni s délkou a nespojí se přední culík se zadním. Poté můžete jednu stranu rozpustit a doladit detaily.
 2. Stejný postup bude na druhé straně vaší hlavy. Opět nejdříve sjednoťte délku vlasů v zadním culíku podle nejkratších vlasů a následně se přesuňte dopředu.
 3. Vždy vlasy berte po jednotlivých pramíncích a zastřihujte v natažení mezi prsty.
 4. Až rozpustíte vlasy na obou stranách, pročešte je kartáčem a znovu proveďte kontrolu. Snažte se vlasy rozprostřít, a pokud vám někde vykoukne delší pramínek, zarovnejte jej podle ostatních.

Jakmile jednou pochopíte systém a osvojíte si postup, budete to dělat jako profesionální kadeřník. Stříhat kratší účesy nebo mikádo chce už větší zručnost a zkušenosti. Někdy se tak člověk prostě kadeřnictví nevyhne. Pokud jste ale majitelkou dlouhých vlasů, vyzkoušejte tyto naše triky a možná už nikdy salon nebudete muset navštívit.

Zdroj: vlasta.cz 10 Ways to Cut Your Own Hair - How to Give Yourself a Haircut (goodhousekeeping.com) YouTube How to Cut Your Own Hair at Home (Long, Short, Wavy, Curly, Kids, Bangs) | WIRED

Související články