Ve chvíli, kdy vás zastihl prudký liják, nad holínky není. Odolné boty do deště, které vaše nohy udrží v suchu, jsou dar z nebe. Jak ale najít takové, které budou nejen voděodolné, ale navíc pohodlné a stylové?

Vybere si každá

Holínky už zkrátka nejsou tím, čím bývaly. Samozřejmě v dobrém slova smyslu. V kamenných obchodech a e-shopech dnes najdete spoustu gumáků – vysokých, nízkých, barevných, ale i s kvalitní podrážkou a pevnou špičkou pro pohodlné nošení. Existují dokonce i barefoot holínky, které je relativně zdravé obout. A že se vám bude potit noha? I s tím už si umějí výrobci poradit.

Zdroj: Youtube

Vyladěno do puntíku

Holínky můžete skvěle vyladit se zbytkem outfitu, jak barevně, tak stylem. A nemusíte zůstat jen u jednoho páru, tyhle boty vaši peněženku extra nezatíží a vy si můžete užít širokou škálu těchto praktických podzimních bot. V zimě pak stačí obout silnější a hlavně funkční ponožky, a pokud nebudou zrovna třeskuté mrazy, užijete je i v lednu. Nebo si můžete pořídit holínky zateplené, které trochu napodobují klasické sněhule, ale většinou mívají subtilnější vzhled.

Jak vybrat velikost holínek?

1. Místo ve špičce

Stejně jako u jiných bot byste měli i v holínkách moci volně pohybovat prsty, pata by ale neměla v botě plavat. Ovšem ani příliš těsné holínky nebudou plnit svoji funkci, zvlášť v případě, kdy trochu přituhne a vy si budete chtít natáhnout silnější ponožky.

2. Nesmějí obepínat lýtko

Klasické gumáky bývají vysoké, takže by vás neměly škrtit kolem lýtka. Také je potřeba do nich zasunout nohavice. Na druhou stranu by nemělo do holínek vrchem zatékat, proto je ideální vybrat boty s návlekem v horní části, kterým je možné vrchní díl boty zatáhnout. Řešením jsou i kratší nebo nastavitelné modely, které tento problém svou konstrukcí částečně vyřeší.

3. Musejí být co nejlehčí, ale pevné

Skvělé je, když mají holínky vyšší a silnou odlehčenou podrážku. Proto pokud milujete dlouhé procházky v deštivém počasí, raději si pořiďte co nejlehčí model, který vás na výšlapech nebude brzdit a vysilovat. Podrážka by měla být tvarovaná a anatomická, stejně jako u jiných bot.

4. Proti dešti

Gumáky jsou stále vyráběné z klasického kaučuku, ale někteří výrobci používají i inovativní směsi kaučuku, které botám zajistí přirozenou pružnost, dlouhou životnost a minimální opotřebení.

Jak je nosit?

S parkou, sportovní bundou, bomberem, ale klidně i ke kabátu. Záleží na vás. Někdy se vlastně rozdíl mezi gumáky a kozačkami stírá. Protože ani kozačky nebývají jen kožené. Pro holínky je typické to, že nemívají zipy, natož šněrování, a opravdu by se neměly promočit. Modely v neutrálních a tlumených barvách působí elegantně, ty barevnější zase zaujmou na první pohled. Můžete si vybrat tlumenou barvu holínek s vysokou a barevnou podrážkou. Je jen na vás, jakým holínkám dáte letos šanci.

Zdroj: vlasta.cz