Velur je podle Wikipedie (z franc. velours, samet) označení pro různé druhy textilií s krátkým vlasem, které se vyznačují sametovým, jemně „chlupatým“ povrchem. A právě různé druhy textilií jsou dost zásadní pro to, jestli vám bude samet na těle příjemný, zda se nebude prošoupávat, vytahovat, mačkat nebo srážet. Je to vlastně jako se vším. I v případě sametu stojí za to sáhnout po přírodních materiálech, jsou totiž velice příjemné v kontaktu s naší pokožkou.

Zkušenosti čtenářek napoví

Na dotaz na sociálních sítích, jaké máte zkušenosti se sametem, přišly hodně podobné odpovědi. Čtenářka Linda napsala: „Koupila jsem si ‚sametky‘ asi před dvěma roky a nemůžu si je vynachválit! Jsou opravdu skvělé. Nemačkají se, peru je v pračce, chytá se na ně asi jako na každé tmavé oblečení, takže moc ne (možná v peřinách), ale jsou moc pohodlné, měkoučké, a když si oblečete dostatečně dlouhou halenu, abyste zakryla sportovní kapsy, tak slouží i jako nouzový společenský oděv.“

Na sametu prý ujížděla v devadesátých letech i čtenářka Marcela. „Nosila jsem sametové šaty, legíny, kalhoty, halenky i saka. A už tehdy byly v sametu rozdíly, ale kromě jednoho typu, už si nepamatuji, o jaký šlo, ale měla jsem z něho ušitou sukni, to byl super materiál. Jen na legíny se bohužel chytalo všechno. Jinak měkký samet rychle schnul a prakticky se nemusel žehlit, takže na mateřské s dvěma dětmi ideální materiál… No, možná je načase zase nějaký sametový kousek vyzkoušet.“

Přírodní samet s nižším chlupem

Na polyesterový samet se chytají smítka, proto je lepší volit přírodní bavlnu, se kterou takový problém není. A když se vám samet ošoupe na zadku nebo na kolenou, zapomeňte na šetření a šup s kalhotami do koše. Znáte to, necháte si je jen tak na doma a pak ve spěchu sáhnete do skříně a vyrazíte na party… Nehledě na to, že ani partner nebo děti vás nechtějí vidět neupravenou a v roztrhaných hadrech.

Noste samet i ven

Chcete-li, aby vypadaly luxusně, pořiďte si rozhodně kalhoty se širokými nohavicemi a kombinujte je s dalšími lesklými kousky, především s hedvábím, saténem, a dokonce můžete obléknout i flitrovaný top. Dáváte přednost neformálnějšímu přístupu? Pak si vyberte styl rovných nohavic, který můžete spárovat s bílým tričkem, nadměrným sakem a botami s robustní podrážkou.

Retro v novějším hávu

Sametové šaty seženete spíše v second handu a vypadají fakt hodně zastarale, většinou mívají klasický véčkový výstřih nebo překřížení přes prsa. Sama bych volila samet jako alternativu kalhotového kostýmu. Ideálně v pánském over size střihu. Perfektně se vyjímá dlouhé retro sako s dvouřadým zapínáním přes široké kalhoty a jednoduché bílé tričko, k tomu minimalistické bílé tenisky a třeba klobouček.