Prázdniny se pomalu přehouply do druhé poloviny a tropické teploty stále ne a ne polevit. Abyste se v horku v práci nebo na procházce cítila komfortně a bez obav, že váš odér není ostatním nepříjemný, noste oblečení z přírodních materiálů, nebo si vyberte taková umělá vlákna, která jsou pro letní dny ideální. Cit pro správně zvolený materiál je v těchto dnech k nezaplacení.

Sázka na bavlnu

Bavlna se vyrábí kroucením dlouhých chlupů obalujících tobolky bavlníku. Má vynikající absorpční vlastnosti, je měkká a velmi příjemně se nosí. Oblečení z bavlny je prodyšné, drží dobře tvar, nijak se nevytahává a můžete ho bez obav často prát. V létě vám budou slušet šaty z bavlněné fáčoviny, krepu nebo síťoviny.

Len pro letní den

Len je jedním z nejlepších letních materiálů. Je vyroben z rostlinných vláken, na dotek příjemně chladí a výborně saje. Kvůli tomu, že se hodně mačká, se k němu přidávají i jiná vlákna, která ovšem kvalitě látky nijak neškodí. Lněné oblečení drží skvěle tvar i po několikátém nošení a praní. Velkým hitem jsou lněné sukně po kolena a široké volné kalhoty, které vypadají skvěle i lehce zmačkané.

Všestranné konopí

Konopí je speciální a čím dál častěji využívaný oděvní materiál. V létě příjemně chladí, v zimě naopak zahřívá, takže oblečení z konopí můžete nosit po celý rok. Konopné látky jsou trochu hrubší na dotek, ale jsou také velice odolné a díky tomu, že nedráždí pokožku, jsou ideální především pro alergiky.

Milujeme bambus

Bambus je přírodně antiseptický, hebký a má výborné savé vlastnosti. Je vhodný i pro malé děti a alergiky. Při výrobě látky se stonky mladého bambusu nejdříve máčí, drtí a z nich se pak vytvářejí vlákna. Textilie z bambusu je přirozeně měkká a jemná a při praní není třeba používat aviváž. Na víc přirozeně chladí a je velmi odolná. Hedvábný lesk je jen dalším bonusem. Noste bambusové halenky a topy a vyzkoušejte také spodní prádlo a ponožky – komfort je zaručen!

Jemné a luxusní hedvábí

Hedvábí v létě chladí, v zimě hřeje. Tká se z vláken kokonů housenky bource morušového. Jde o jednu z nejlehčích látek vůbec. V létě se nosí oblečení ze směsi hedvábí a bavlny, které má vysoký lesk. Slušet vám budou také šaty z luxusního hedvábného saténu, šifonu nebo žoržetu s hladkým a lesklým po vrchem. Chystáte-li se na letní party, hedvábná říza je tou nejlepší volbou, budete se cítit svěží po celou noc.

Celulóza z buněk rostlin

Viskóza dominuje mezi tzv. umělými vlákny. Základem pro její výrobu je celulóza, kterou obsahují buněčné stěny rostlin. Je náhražkou pravého hedvábí, proto se u nás vžil název umělé hedvábí. Na některých oděvních štítcích můžete zaznamenat také pojem „rayon“. Viskóza skvěle saje pot a je velmi příjemná na omak. Častým namáčením však vlákna slábnou, proto se doporučuje oblečení z viskózy neprat příliš často, a když, tak maximálně na 30 °C. Nebo nechat odborně vyčistit.

Novinky? Tencel a modal

Mezi relativně nové letní materiály řadíme třeba tencel nebo modal. Tencel je čistě přírodní materiál vyráběn ý z eukalyptového dřeva z celulózových vláken lyocell (jak se také někdy označuje). Díky tzv. keprové vazbě je tedy tencel v létě chladivý jako len, jemný jako hedvábí a pevný jako polyester. V zimě naopak hřeje jako vlna. Ve srovnání s bavlnou absorbuje až dvojnásobně vlhkost a uvolňuje ji zpět do atmosféry, čímž výrazně posiluje dýchací funkci lidské kůže. Tencel je schopen odvádět pot i při 65% vlhkosti vzduchu. Oblečení je třeba prát velmi šetrně, aby se vlákna nepolámala, tedy max. na 30 °C. Určitě ho neždímejte v pračce, ale šetrně jemným pomačkáním v ruce.

Modal je druhem viskózy, tedy umělého hedvábí. Je velice příjemný na nošení, protože je měkký, savý, splývavý a chladivý. Modal se nežmolkuje a netvoří se v něm statická elektřina, takže se na něj nechytají smítka. Uchovává si ty lepší vlastnosti pravého hedvábí, ale je nesrovnatelně jednodušší na údržbu a samozřejmě také výrazně levnější než pravé hedvábí.

Neviditelné tílko!

Tohle bavlněné minimalistické tílko nebo tričko s rukávky v tělové barvě je opravdová pecka! Slouží především k zakrytí podprsenky pod průhlednou košilí nebo halenkou, je bezešvé v dokonalém tělovém odstínu, který splývá s přirozeným odstínem kůže. Je vyrobeno ze 100% bavlny, takže v létě chladí a v zimě hřeje. Nemá prošívané okraje, tudíž není vidět ani pod přiléhavými střihy, a je ideálně dlouhé, takže nevylézá z kalhot nebo sukně. Díky véčkovému výstřihu není vidět, ani když si košili nebo halenku rozepnete.

Studujte štítky a nechte si poradit

Při výběru vhodného oblečení na léto pečlivě studujte textilní štítky. Pokud nakupujete na internetu, kvalitní výrobci oblečení uvádějí složení materiálu vždy přímo v popisu, takže se nemusíte bát, že kupujete zajíce v pytli. A pokud snad nemáte některé materiály vyzkoušené, čtěte recenze a pro začátek si kupte třeba levnější tričko, abyste si vyzkoušela, zda vám materiál vyhovuje. Pokud ano, příště můžete sáhnout po nějakém dražším designovém kousku.