Zdroj: Youtube

S přicházejícím chladnějším obdobím výkladní skříně obchodů opanovaly teplejší kousky. Svetry, kardigany, zateplené vesty, prošívané bundy, a také kabáty. Pokud žádný použitelný ve skříni už léta nemáte, nebo vás jednoduše starší model přestal bavit, udělejte si takovou nenáročnou obhlídku kamenných obchodů a e-shopů, abyste měla představu, kterým směrem se budete při shánění nového kabátu ubírat. Znáte to, jasná vize se může pod tlakem nepřeberného množství barev a střihů přetavit v úplně jinou. Je ale pravda, že koupě kabátu zrovna není zanedbatelná investice, takže jeho výběr asi nebude na první jasnou dobrou.

Dejte si načas

Výběr správného kabátu může mít velký dopad na váš šatník. Je to totiž všestranný kus oblečení, který na vás lidé vidí jako první, a v chladném období i jako poslední. Kabát dotváří celkový obraz vašeho outfitu. Jak ale vybrat ideální a dokonale padnoucí kousek, ve kterém navíc nebudete mrznout?

Zaměřte se na detaily, které zahřejí

Nejdůležitějším pravidlem při výběru kabátu je ujasnit si, na jaké roční období ho pořizujete. Výběr podzimního kabátu je určitě složitější, než kabátu ryze zimního. V tomto přechodném období je totiž počasí naprosto nevyzpytatelné. Zaměřte se například na vysoký límec, který ochrání váš krk proti studenému větru. Velmi oblíbené lehké trenčkoty, které jsou vyrobené z lehkých, ale zároveň nepromokavých materiálů, by měly postupně nahradit kabáty flaušové nebo vlněné.

Alfou a omegou je materiál

Zimní kabát musí chránit před velmi nízkými teplotami, ale také rozmary počasí. K zimě patří studený vítr a samozřejmě také sníh. Vůbec nejlepším materiálem na zimní kabát je vlna. Je hřejivá, ale i odolná proti vlhku. 100% vlněné kabáty se však řadí do vyšší cenové kategorie, a ne každá z vás za něj může utratit půlku výplaty. Proto se vyrábí i směsové materiály, třeba vlna s příměsí hedvábí, polyesteru nebo nylonu. Každý správná zimní kabát by měl sahat minimálně do půli stehen, čím je kabát delší, tím lepší. A musí vždycky skvěle padnout, aby se v něm postava neztrácela.

Střih vybírejte podle typu postavy

Výběr správně padnoucího kabátu se odvíjí podle typu postavy. Štíhlé a vysoké ženy mají kliku, jim totiž sluší skoro všechno. Menší dámy by neměly volit příliš velké a těžké kabáty, ve kterých by se ztrácely, chce to spíš upnutý model, který zvýrazní postavu. To samé platí i pro ženy plnoštíhlé nebo obézní, těm takový těžký neforemný kabát přidá zbytečně na objemu. Pokud máte postavu typu hrušky, noste kabát áčkového střihu. Typu postavy přesýpacích hodin bude slušet kabát stažený páskem, naopak „jablko“ by se mělo pásku zdaleka vyhnout. Roli hraje i velikost kabátu. Když si kupujete kabát, přemýšlejte o tom, že je třeba pod něj v třeskuté zimě „nacpat“ třeba huňatý svetr nebo kancelářské sako. Doporučujeme proto vybírat kabát o číslo větší, než je vaše běžná velikost.

Extravagantní, nebo ryze elegantní?

Barevnosti se meze nekladou a jistá extravagance je ve dnech, kdy je zataženo a brzy se stmívá, vítána. Pokud ovšem sháníte kabát, který bude univerzální a vhodný k rozmanitým typům outfitů, a nechcete být za černou můru, vyberte kabát v barvě velbloudí srsti nebo tolik oblíbené světle béžové.

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články