Sázka na kvalitu se určitě vyplatí. Ať už při výběru materiálu, nebo zpracování. Kvalitní sako poznáte podle toho, že se nemačká, drží tvar i při pohybu a perfektně sedí v ramenou i bocích. Rozhodně neuškodí zaměřit se také na podšívku, ta totiž vypovídá o mnohém. Pokud se nikde nepáře, švy jsou dokonale entlované nebo zdvojené, vnitřní kapsy nejsou vypouklé ani jinak zdeformované, máte důkaz, že vaše nové sako není žádný šunt.

Svou pozornost byste měla zaměřit na délku. Ačkoli se říká, že každý typ postavy vyžaduje jinou, vždycky je třeba nejdřív sako vyzkoušet a také si rovnou představit, s čím a jak ho hodláte nosit. Letos se většina z nás asi nebude upínat k elegantním vypasovaným modelům, ale dá přednost volnočasovému kousku, který se dá lehce zkombinovat s bavlněnými nebo úpletovými šaty, teplákovými kalhotami a sukní do gumy. V tomto článku se chceme zaměřit na sako těsně pod zadek nebo o fous delší, které šikovně skryje větší pozadí a přitom vypadá perfektně.

Co je malé, to je fajn

Pokud jste zrovna dvakrát nenarostla, a přesto chcete nosit delší sako, vyvarujte se over size střihů a raději volte projmutou variantu, třeba se zapínáním na jeden knoflík. K takovému saku si oblékněte slim kalhoty a nezapomeňte na podpatky. Můžete nosit i tenisky na masivní surovce nebo skrytém klínku, pozor na kozačky nad kolena nebo po kotníky, zkrátily by vám nohy.

Předozadní rozměr? Žádný problém

Jste-li vysoká tak akorát, ale váš pas má k tomu vosímu daleko, tedy pokud vás trápí větší bříško, pořiďte si delší sako rovného střihu s nějakými zajímavými detaily, které ozvláštní jednoduchý střih. Výrazně lemované kapsy, zajímavé manžety, atypické klopy nebo šikmé zapínání na zip fungují.

Odveďte pozornost

Podsaditým ženám s širšími boky a velkým zadečkem bude slušet delší sako se zvýrazněnými rameny, ať už pomocí vycpávek, nárameníků, nebo nařasení v ramenním švu. Tenhle střih odpoutá pozornost do spodních partií a opticky je vyrovná. Extrémně štíhlé vysoké ženy mohou bez obav sáhnout po saku velikosti XXL a záměrně tak podtrhnout štíhlou postavu.