Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejdůležitější protein neboli bílkovinu v našem těle, pravděpodobně by to vyhrál kolagen. Samozřejmě, všechny proteiny jsou důležité a vzájemně spolupracují. Kolagen je však "Lepidlo", díky kterému drží pohromadě svaly, kůže, chrupavky, vlasy, nehty, zuby, sliznice. "Kolagen je bílkovina s vláknitou strukturou. Jeho úkolem je zpevňovat, posilovat a regenerovat tkáně," říká MUDr. Ivana Húšťová, rehabilitační lékařka.

A jak ho pleti dodat? Začneme tím nejméně populárním – čištěním pleti. Neříkejte, že když se nelíčíte, tak se nemusíte odličovat. V průběhu dne se na tváři nastřádají nečistoty a oxidanty, které pronikají do hloubky a narušují kolagenová vlákna. Vyčistit pleť co nejdříve po návratu domů znamená odstranit útočníky a povzbudit přirozenou regeneraci pokožky. Když vyberete péči s hydratačním účinkem, dostaví se také příjemná svěžest a okamžitá hebkost tváře.

Úbytek kolagenu se dá zmírnit pravidelným krémováním. Kolagen, který tak pronikne do pokožky, má obvykle rostlinný původ, i zelené lístky a stonky potřebují pružnost. Všeobecně přírodní původ složek je pro pleť velmi přijatelný, protože se jejím vlastním zásobám hodně podobá. Snižuje se tím i riziko podráždění a alergií.

Není třeba vzdávat se ani pokroku z laboratoří. Vědci bodují tím, že umí stlačit molekuly do takové formy, která proniká i do hlubších vrstev pokožky, přesně tam, kde kolagen sídlí. Navzdory miniaturizaci uvnitř čeká intenzivní složení, které má první viditelný účinek třeba už za týden, když dodržíte návod k používání. Přeborníky v účinnosti jsou pleťové ampulky. Jednotlivé balení brání tomu, aby se opakovaným otevíráním narušoval obsah, ať už vzduchem, nebo světlem.

Oblíbené boostery podporují přirozenou obnovu kolagenu. Fungují samostatně i s dalšími složkami posilujícími regeneraci. V denním krému doplňuje booster sluneční filtr, který odvrací ničivé paprsky.

Nadstavba: vitamín C

Možná vás překvapí, že k dobrým přátelům kolagenu patří vitamin C. On totiž doplní sluneční filtr, který sluníčko odráží. Céčko se vypořádá s tím, co už oxidanty z paprsků nebo třeba smogu pod povrchem napáchaly. Vezměte to mazaně nahoře, tedy krémováním nebo použitím séra. A k tomu přidejte něco do jídelníčku. V tabletkách vitamin C posílí obranyschopnost pokožky zevnitř.

I pro tvorbu kolagenu, stejně jako pro celkovou regeneraci pokožky, potřebujete pořádný pitný režim. Do skleničky vody si rozmíchejte prášek s mořským kolagenem. Kombinují se různé typy, které vylepšují pleť, vlasy, nehty. O účinku na klouby určitě víte. Výrobci rozpustných nápojů uvádějí, že když ho budete popíjet dopoledne, prospěje kráse, odpoledne více buduje chrupavky. Vyčíslený rozdíl jsem neobjevila, takže bych se načasováním tolik netrápila. Spíš si hlídejte pravidelnost používání.

V noci kolagen nespí, takže se vyplatí mu přilepšit dávkou krému zvenku. Nečekejte úplně lehkou konzistenci, složky se potřebují o něco opřít. Začněte třeba ošetřováním partií, kde se ztráta kolagenu projevuje nejvíc – ztrátou pružnosti a pevnosti na tvářích a obrysech obličeje. V noci si troufněte i na chemický peeling s ovocnými kyselinami. Proniknou ke kolagenu, hlídají jeho kondici a povzbudí tvorbu nového.

Kolagenový příliv vám zamotal hlavu? Tak vsaďte na příjemnou a účinnou masku s adenosinem. Je to jeden ze čtyř základních kamenů lidské DNA. Parádní budovatel! Pronikne do pleti, najde v kolagenu vykousaná místa a právě tam posílí obnovu. Pápá buldočí vrásčité prověšené tvářičky!