Límeček se zapsal do dějin památnou větou Marie Antoinetty těsně před tím, než jí kat usekl hlavu. Panovnice zůstala klidná i na popravišti, kdy s humorem sobě vlastním podala svůj kapesníček katovi a řekla: „Otřete mi tu gilotinu, ať mi nezamažete límeček.“ S dnešním tematickým článkem to možná nesouvisí, ale že je límeček dávno slavný, je potvrzeno historií.

Nepřehledná škála tvarů

Malé a velké, s cípy nebo kulaté, krajkové či naškrobené, vyšívané nebo lemované, límečků je celá řada. V klasické černobílé kombinaci evokují stejnokroj pokojských a servírek, vyšívané zase pasují k lidové tvořivosti a národním krojům, tón v tónu fungují od nepaměti na tradičních byznys košilích a romantických halenkách. Límeček jako součást oblečení nevnímáme jako nějakou extravaganci, snad jen ty v kontrastním provedení ještě dokážou zaujmout. Přitom není límeček jako límeček.

Na jednání i na ples

Na společenských šatech působí límečky noblesně a mnohé dámy oblékají večerní róbu s límečkem právě proto, aby vynikly v kontrastu s odhalenými dekolty jiných dam. Límeček umí být i sexy, pokud vhodně zvolíte jeho tvar a hlavně materiál. Bodují také v byznys módě, dokonale padnoucí bílá halenka s naškrobeným límečkem nebo tmavé pouzdrové šaty ozvláštněné cípatým bílým límcem nemají chybu. Límeček funguje jako ozdoba, pokud si přes uniformní oblečení obléknete třeba strohou vestu a necháte límeček zpoza vykukovat. Stejně zaujme i vysoký stojáček s cípy.

Měňte límečky za pochodu

Někteří módní návrháři přišly s nápadem oddělit límeček od zbytku oblečení a vytvořit z něho variabilní doplněk. Takový límeček si můžete uvázat vzadu za krkem na mašli, připnout na háček nebo druky nebo použít nenápadný suchý zip. Takový límeček má spoustu výhod, když chcete být oblečena sportovně a ležérně, vezmete si jednoduchý top s výstřihem ke krku, a když budete z práce pokračovat rovnou na party, stačí mít s sebou v kabelce sólo límeček. Perfektně pak vypadá takový límeček zdobený kamínky nebo štrasy třeba k šatům s hlubokým výstřihem, kdy vlastně supluje náhrdelník. Ale nejvíc trendy budete ve chvíli, kdy si obléknete široké kalhoty a over size sako na holé tělo a na krk si připevníte jednoduchý límec.