Slavný Christian to tušil

Za košilové šaty vděčíme francouzskému návrháři Christianu Diorovi. Propínací šaty byly v 50. letech minulého století součástí jeho legendárního poválečného „new looku“. Byly přestřižené v pase, měly obrovskou nadýchanou sukni, kterou ještě podpírala krinolína, zdobil je tradiční elegantní límeček a rukávy ve tříčtvrteční délce byly ukončené výraznou manžetou. Nadčasové „shirtdress“ jsou nositelné po celý rok, ale v létě je možné kombinovat je na spoustu způsobů. Stačí si vybrat správnou velikost a délku sukně a pohrát si se zbytkem outfitu a také s doplňky. Nejsou to vlastně typické šaty, a tak se dobře nosí i ženám, které si s šaty jinak příliš netykají.

Jste-li tedy sportovnějšího ražení, přitom milujete čistotu střihu, sáhněte po prodloužené košili nebo rovnou košilových šatech. Pro letní dny jsou naprosto ideální. Nosí se dlaň nad kolena s širokými volány, jemně se rozšiřující ve stylu tuniky nebo projmuté a dokonale kopírující křivky. Kouskem, který musíte mít, jsou pak šaty džínové, z lehčího a světlejšího denimu. Pro obzvláště horké letní dny sáhněte po nějakém pestrobarevném modelu ze vzdušného materiálu. A k vodě? Nejlepší jsou bílé lněné volného střihu, oblečené jen tak přes plavky.

Dvojka s kalhotami

Košilové šaty můžete nosit samostatně, ale pokud jim chcete dodat šmrnc a rafinovanost, oblékněte si je přes kalhoty. Ke kratší variantě košilových šatů zvolte tříčtvrteční, k prodloužené pak natáhněte úzké skiny nebo klidně stále více modernější zvonáče. Pokud vás kombinace kalhot a košilových šatů oslovila, vždycky nechte šaty alespoň z poloviny rozepnuté. Ideálně od pasu dolů nebo zapněte knoflíček právě jen v pase.

ZDROJ: časopis Vlasta