Těmhle šatům nesmí chybět zapínání na knoflíky, to dá přece rozum. Působivé jsou menší knoflíky tón v tónu, ale nejvíce zabodujete s knoflíky potaženými stejnou látkou, ze které jsou šaty ušité. Odvážnějším doporučujeme vyměnit nudné knoflíky za nějaké extravagantnější, nejen kulaté, ale napodobující tvary zvířat nebo okvětních lístků. Pokud máte jednobarevný podklad, klidně zvolte knoflíky v barvě duhy nebo třeba vyměňte jeden či dva za nějaké více kontrastní, ať už barvou, materiálem, nebo velikostí.

Límeček, stojáček nebo výstřih?

Klasický límeček lze nahradit stojáčkem nebo třeba jednoduchým výstřihem. Pokud ale preferujete typický košilový střih, je límeček jasnou volbou. Oblé variace letos vystřídaly špičaté prodloužené límečky nebo napodobenina klopy. Límeček může být lemovaný kontrastní paspulkou, efektně prošívaný v krajích nebo ozdobený výšivkou, korálky, flitry či třásněmi. Šaty se stojáčkem mohou evokovat uniformu pokojské, ale strohý dojem může zjemnit třeba obrácený volánek nebo stojáček se sklady. Propínacím šatům sluší také véčkový výstřih.

S rukávy i bez nich

Velmi typický je krátký rukáv nebo dlouhý rukáv s širší manžetou. Tu je možné zapnout na jeden či více knoflíků nebo ji jen ležérně ohrnout. Velmi moderní je dlouhý rukáv, který lze v případě potřeby několikrát ohrnout a pomocí zdrhovadla nebo jednoduchého pásku a knoflíku upevnit v požadované délce. Ale nosí se i košilové šaty bez rukávů, které působí více sexy, protože odhalují část ramen.

Kapsářka

Košilové šaty mohou mít velké řasené svrchní kapsy podobné těm, které zdobí oblíbené vojenské „kapsáče“, ty oživí každý jednoduchý střih. Působivé jsou i minimalistické kapsy coby součást bočních švů nebo malé kapsičky na prsou, které zvýrazní ženské vnady a rozbijí větší plochu živůtku.

Zaostřeno na střih

Správný střih je základ. Ženám se silnějším „spodkem“ budou slušet decentní áčkové střihy se zvýrazněným pasem, ať už pomocí látkové vázačky, nebo úzkého pásku, velmi štíhlé vysoké ženy mohou sáhnout po střihu rovném. Obecně sluší košilovým šatům lehce projmutý střih s áčkovou nebo kolovou sukní. Nespornou výhodou košilových šatů je to, že je můžete nosit nejen na holé tělo a přes ně třeba kardigan, sáčko nebo džísku, ale mohou posloužit také jako svrchní díl. Přes tenký rolák vypadají skvěle a nejvíc trendy budete ve chvíli, kdy je navléknete rozepnuté (s páskem nebo bez) přes tričko a džíny.

Pořiďte si na podzim alespoň dvoje, jedny elegantní a druhé sportovnější, rozhodně nešlápnete vedle.