Potřebujete-li zakrýt stopy věku, třeba pigmentové skvrny nebo červené žilky, sáhněte po „cover“ neboli krycí variantě. Má vyšší podíl pigmentů, ovšem v jemném složení, což znamená, že nebude nutné klást několik vrstev, které by se složily v neprodyšnou masku. Nanášení make-upu a celodenní pocit pokožky také vylepšíte, když jako první krok použijete „primer“. Nenahrazuje denní krém, ale díky svému vyživujícímu složení doplňuje ranní péči, vyhladí povrch pleti, takže následná líčidla lépe přilnou. Stačí jen kapka.

• Krycí make-up s jemnou konzistencí maskující nedokonalosti a tvořící hedvábný efekt, Alcina, 640 Kč

• Vyživující podkladová báze pod make-up s přírodním složením proti vysušování pleti, Essence, 100 Kč

Tři časté omyly

1. Olej patří jen na suchou tvář

Různé druhy olejů řeší různé problémy, a tak najdete i druh, který omlazuje pokožku, která se věku navzdory více mastí a trpí projevy akné. Olej ze semínek grepu řeší i škody, které pupínky už napáchaly, a platí i na pigmentové skvrny.

• Whamisa, 1 395 Kč, Puredistrict.cz

2. Nelíčím se, tak se nemusím odličovat

Nečistoty, které se na tváři nastřádají v průběhu dne, mohou být mnohem agresivnější než pouhé zbytky make-upu. Přirozenou regeneraci, kterou věk zpomaluje, často úplně zastaví. Hýčkejte pleť třeba čisticí pěnou, a to i ráno.

Payot, 715 Kč, Payot.cz

3. Krému se dává silná vrstva

Přiměřeně, přiměřeně! Zralá pokožka ocení spíše kvalitu než kvantitu. Když máte pocit, že jí chcete dopřát pořádnou porci, sáhněte po pleťové masce. U té má silná vrstva smysl, vytvoří totiž efekt trochu připomínající saunu.

• Bio-bachovky.cz, 785 Kč

Jak to je s peelingem

Po čtyřicítce, padesátce, šedesátce atd. rozhodně neškodí. Naopak, řeší problém, který se právě s přibývajícími roky zhoršuje – zpomalení obnovy kožních buněk a odlučování těch, které už dosloužily. Hromadí se na povrchu a suché šupinky tvoří typicky nezdravý, nestejnoměrný šedý nádech. Od hrbolatého povrchu se neodráží světlo a navíc je to zábrana, která snižuje účinek používané kosmetické péče. Vybírejte podle typu pleti a dodržujte uvedený návod.

• Oriflame, 399 Kč

Lesklé stíny

Všeobecný názor, že příliš třpytivý oční make-up zvýrazňuje okolní vrásky, je pravdivý. Ovšem když metalickou stopu nanesete jen do středu pohyblivého víčka, opticky oči rozjasníte a zamaskujete povolenou kůži horních víček.

• Dermacol, 49 Kč