S koženou bundou z pravé kůže pracovali snad všichni věhlasní módní návrháři. Více či méně úspěšně. Pokud chcete mít svoji koženou bundu na několik (desítek) sezón, vyberte si tu nejměkčí a jemnou kůži a střih dokonale obepínající tělo. A nechte ji, ať si vytvoří patinu. Bude to vaše druhá kůže.

Královna šatníků

Koženou, koženkovou či bundu z umělé kožešiny, která si zachovává typický mladistvý střih, můžete nosit téměř ke všemu. Romantickým šatům s volánky dodá rebelský nádech, v kombinaci s klasickým kalhotovým kostýmem dá vyniknout vašemu vkusu a eleganci. Ať už si ji obléknete k extra dlouhým šatům, klasickým rovným džínám nebo jen tak přes dlouhou bílou košili, bude vám slušet. Moderní jsou stále ozdoby, nýty nebo cvočky, ale úspěch získává čím dál, tím víc i elegantnější pojetí – lehce projmutá bunda s rovně všitým nenápadným zipem a stojáčkem směle konkuruje tradičnímu křiváku. 

Hrátky s barvami

Několik posledních sezon se nosí kromě staré dobré klasiky, tedy černé a hnědé, i daleko barevnější variace na téma kožená bunda. Nejlépe však dají kůži vyniknout přírodní světlé tóny a jemné pastelové odstíny. Se světlounce béžovou, pískovou, starorůžovou a pudrovou nešlápnete nikdy vedle. Velkou popularitu však získávají i sytější barvy, letos všechny ostatní válcuje zelená, růžová a meruňková. Pozadu nezůstává ani sytá modrá a fuchsiová.

Patina neznamená omšelost a unavený vzhled

Kůže je kvalitní, má své kouzlo a stárnutí jí sekne. Ale ani patina nesmí působit omšele. Důležitá je hlavně pravidelná péče. Na čištění a dlouhodobou údržbu kožených oděvů a doplňků je nejlepší jemné odličovací nebo dětské mléko a vatový tampon. Stačí pomocí tamponu nanést menší vrstvu prostředku na kůži a krouživými pohyby bez tlaku ji ošetřit. Pozor, pokud barva pouští na tampon, raději odneste bundu do čistírny specializované na kůži. Chcete-li bundu na nějakou dobu odložit, obraťte ji naruby, zabalte do hedvábného papíru a vložte do dobře uzavíratelného obalu. Francouzky používají obaly papírové!

Zdroj: Vlasta.cz