První krůčky

I když od roku 1910 tu a tam prosakovaly zprávy o výrobě nejrůznějších imitací kožešin, až v roce 1929 přišla na svět první úspěšně vyrobená nepravá kožešina. Ovšem až tak umělá zase nebyla, neboť využívala přízi z jihoamerické lamy alpaky. Umělá kožešina v pravém slova smyslu spatřila světlo světa až ve 40. letech 20. století, kdy výrobci začali nabízet imitaci nejrůznějších druhů kožešin: levharta, gazely, norka, bobra, činčily či žirafy.

Zdroj: Youtube

Nad pravými kožešinami se začala stahovat mračna

Roku 1968 se v New Yorku uskutečnily první protesty před kožešnictvími, jež si tehdy ještě nebraly na paškál všechny kožešiny, ale jen ty pocházející z ohrožených zvířat. Nesouhlas se zabíjením jakýchkoli zvířat pro jejich kožešinu se šířil od roku 1971. O devět let později vznikla organizace PeTa (People for the ethical Treatment of animals čili Lidé za etické zacházení se zvířaty), jež především v 90. letech proslula lechtivými kampaněmi se supermodelkami Naomi Campbell a Cindy Crawford. Dnes většina módních návrhářů pracuje výhradně s kožešinami umělými.

Hlavně barvy!

Pochmurná zima někdy ovlivňuje naši náladu a my se halíme do podobně pochmurných barev. Proto kvitujeme s povděkem, že letos doplňují umělé kožíšky v černé a bílé také výstřední syté barvy. V souvislosti s investicí do takového kousku oblečení je ale jasné, že ne všechny podlehneme tomuto trendu. Každopádně v naší galerii vám představujeme světové módní ikony, které se toho nebály a pestrobarevné kožíšky vynesly.

Kdo nás výběrem barevného kožíšku potěšil?

  1. Herečce a modelce Blake Lively (35) nebesky modrá sluší. Velmi fikaně proto zvolila outfit tónovaný do její oblíbené barvy a kožíšek sladila s červenými lodičkami s modrým akcentem.
  2. Ani zpěvačka Rihanna (34) v tomto případě nezklamala. Sytě oranžový over size kožich zkombinovala s kalhotami harémového střihu s vojenským potiskem a vše doplnila glamour lodičkami na vysokém podpatku.
  3. Zpěvačka a herečka Rita Ora (31) k umělým kožíškům evidentně tíhne, fotografové ji načapali rovnou dvakrát. Jednou oblékla mátově zelený kožíšek pod zadek a k němu černé kalhoty a oranžovou kabelu, druhý outfit pak pojala elegantně. Přes šaty si oblékla kožešinový kabát s páskem ve starorůžové barvě, přesto nepůsobila křehce a romanticky, ale velmi cool.
  4. Americká producentka a herečka Kris Jenner (67) si vyšla ve švestkově modrém kožíšku se zajímavě řešenými kapsami a moc jí to slušelo.
  5. Zpěvačka a herečka Selena Gomez (30) spíše než na kožešinku vsadila na buklé s delším chlupem v délce do půli lýtek a v atraktivní oranžové, styl vyšperkovala bílými kanadami na surovce.
  6. A nebyla by to Lady Gaga (36), kdyby se i ona neodvázala v robustním a nepřehlédnutelném modrofialovém kožichu.
  7. Zpěvačka a tanečnice Nicole Scherzinger (44) si vyšla v ležérním outfitu, kdy k roztrhaným džínám a páskovým střevíčkům oblékla triko s nápisem a přes něj přehodila pudrový kožíšek jako štólu.

Zdroj: www.vlasta.cz Profimedia.cz

Související články