První barvení si žádá zapojit do akce nejprve mozek, už při nákupu v drogerii. Nečekejte, že výsledná barva bude stejná, jakou má modelka na přední straně krabičky. Vzadu najdete fotografie, které srovnávají efekt v závislosti na původní barvě vlasů, a ten se realitě blíží mnohem víc. Všeobecně platí, že tmavé odstíny bývají o něco tmavší, tak pokud váháte mezi dvěma, vyberte světlejší. Dosáhnout doma ohromujícího platinového blondu je nadlidský úkol. Zesvětlování má dvě fáze, zničení původního pigmentu a dopravení nového, což se při jednom barvení obvykle nezadaří. Proto často mívají doma vytvářené blondýnky na hlavě současně několik odstínů a výrazně světlejší konečky.

S odbarvováním opatrně

Zklamat by mohl i silný odbarvovač, protože ten vlasy netónuje a v závislosti na tom, kolik odstínů musí zničit, se může zastavit na pomerančové nebo kuřátkové. Na blondýnky platí nenechat vlasy příliš odrůst, tedy opakovat odbarvování po 4–6 týdnech. A dodržovat návod, který najdete v každém balení. Pracný, ale fungující. Nanést část barvy nejdřív jen na odrosty, pak znovu od hlavy a přidat část tmavší od minulého barvení.

Na zbytek vlasů už barvu nedávejte. Poškozené délky a konečky před barvením ochraňte nesmývací péčí.

O tom, kde na hlavě začít s barvením, jestli vzadu nebo nad čelem, už jsem vedla několikrát s profíky i amatéry dlouhou debatu. Zřejmě v tom nebude až takový rozdíl, proto si vyberte, co vám lépe půjde. Kadeřníci doporučují rozdělit vlasy na tři díly, hlavně pokud máte hustší prameny. Vzadu horizontálně asi ve dvou třetinách, na vršku hlavy pěšinkou uprostřed.

Co nedělat

K vylepšení výsledného efektu se překvapivě vyplatí vědět také to, čemu se při domácím barvení vlasů vyhnout.

Určitě neplánujte barvení hned po mytí vlasů. Jejich zdraví před chemií trochu zaštítí přirozená ochranná vrstva, která se tvoří druhý den, třetí den má ideální konzistenci. Pramínky už také tolik nelétají a lépe se s nimi pracuje. Nepodlehněte ani nutkání vlasy před barvením namočit, sice by se zpřístupnila cesta ke kořínkům, ale snížil efekt barvení. Zapomeňte na šampon při smývání barvy. Že ho kadeřnice používají? Profesionální barvy mají větší koncentraci, takže je třeba důkladněji zbytky z povrchu odstranit, ale nehrozí, že se barva vymyje. Pro domácí použití se kvůli bezpečnosti s chemií trochu šetří, vlasy stačí důkladně opláchnout. Ideálně v předklonu, aby se barva odplavila od kořínků.

Nelekněte se mezistupně

Nesnažte se barvení šidit. Tubičky se špičatými aplikátory slibují, že se s nimi dostanete ke kořínkům, ale není nad klasický aplikační plochý štětec, ideálně s hřebínkem na rozdělování pěšinek. Dostat barvu co nejblíž k hlavě je důležité především při krocení plošně šedivých vlasů, zesvětlování a výrazných odstínech. Hlídejte si hlavně hranici u čela a spánků. Aby se neobarvila pokožka, před barvením použijte mastnější krém. Když to nevyjde, použijte odličovadlo, to kůži zesvětlí.

Kdyby vás napadlo namíchat si vlastní odstín, profíci varují, že i když propojíte barvy jedné řady jedné značky, pigmenty se nemusí spřátelit a hlava by mohla být v cíli flekatá. Nehrajte si na věštce a nesmývejte barvu ve chvíli, kdy už se vám zdá ideální, chemický proces potřebuje svůj čas. Nelekněte se, když vám hlava zčervená či zmodrá, barvy mají někdy podivné mezistupně vývoje.

Výbava

Výbava

1. Permanentní krémová barva pro přirozený luxusní vzhled tmavého zlata, Avon, 180 Kč

2. Intenzivní barva s neutrální vůní, která vás nedonutí slzet, ColorNique Balea, dm, 139 Kč

3. Regenerační mast chránící pokožku před podrážděním a obarvením, Aquaphor Eucerin, 239 Kč

4. Výrazné pigmenty začarované v barvě s přídavkem olejů, Olia Garnier, 99 Kč

5. Velmi pohodlné barvení díky gelové formě, která se šikovně nanáší, Colorista L’Oréal, 139 Kč

6. Barva odrážející aktuální trend chladných blond odstínů, plus balzám, Preference L’Oréal, 139 Kč

7. Silný odbarvovač bez následného tónování pramínků s příjemnou vůní, Color Sensation Garnier, 79 Kč

8. Přírodní krytí šedin, ideální pro domácí barvení a začátečnice, Naturigin.cz, od 400 Kč

9. Hřebínek pro tvorbu pěšinek se štětcem, Urban Alchemy, Notino.cz, 131 Kč

10. Mix pečujících olejů, který vytvoří štít poškozených konečků, Avon, 199 Kč