Nemusí to být zrovna mokré koláče v podpaží, které jsou vidět na metry daleko. V zimě se potíme méně a kratší dobu, ale nárazově, k teplotní regulaci připojte emoční pocení, které spouští stres či strach. Vlhkost se díky vrstvení oblečení a silnějším materiálům, které chrání před chladem, v kritických místech déle drží. Zapařená pokožka svědí a krade pocit pohody. Nejenom ve společnosti, ale dokáže znepříjemnit i home office.

Co se děje

Pot, který se vyplaví, bývá vodnatý, bezpachový, než se do něj pustí bakterie žijící na povrchu pokožky. I v zimě se proto vyplatí odstraňovat v podpaží chloupky, protože tím se zmenší bakteriím obytná plocha a sníží teplota v celodenně uzavřené oblasti. Jestli v létě krotíte nejen pachy, ale také tvorbu potu, zkuste aktuálně k antiperspirantu přidat také jemnější deodorant a střídejte je podle potřeby. Když vás čeká náročnější den, přitvrďte, na doma se jistěte lehčí variantou.

Zajímavosti

Svetry vyžadují jemnější praní na nízké teploty a často na nich skvrny po antiperspirantech zůstanou i po prohnání pračkou. Jestli vám na nich záleží, sáhněte v drogerii po spreji s nápisem invisible, no stains. Složení má sílu hlídače potu, ale namíchanou tak, aby nenechávala na oblečení stopy.

S něhou

I při zimním vrstvení oblečení ohlídejte, aby ta nejblíže kůži měla přírodní složení. Bavlna pohlcuje pot, ale nestudí. Není divu, že výtažky z bílých chomáčků se přidávají také přímo do deodorantů hlídajících pohodu.

Originálně

• Zkuste pro změnu pudrování, to dlouho znamenalo jediný způsob, jak hlídat voňavost a sebevědomí. Tělové pudry pohlcují vodu a zahalují něžnou vůní. Kromě podpaží hýčkají například také dekolt, který se často potí pod tričky ke krku, roláky a šálkami.

• Právě teď dejte šanci přírodním deodorantům. Tuhé tyčinky se používají tak, že je přiložíte na kůži a necháte chvíli prohřát, pak se dají rozetřít v tenké vrstvě. Nebo si naneste trochu na prsty a do podpaží vmasírujte. Rostlinné spreje nastříkejte dvěma pohyby do kříže, aby se rovnoměrně pokryla celá plocha.

Trik na konec: tělový peeling

Hrubost zimního oblečení a také neprodyšnost více vrstev motivuje pokožku k tomu, aby se bránila. Odírání řeší tím, že na povrchu vytvoří suchou ochrannou vrstvu buněk. Brání pokožce dýchat a snadněji se zapotí, svědí a lechtá. Ulevte tělu jednou týdně peelingem.