Klasické ultra tenké a vysoké jehly ale nečekejte. Ke šněrovacím kozačkám a kotníkovým botám se hodí spíše bytelnější a masivní podpatky. I přesto některé značky ve svých podzimních a zimních kolekcích oživily kouzlo starých zašlých časů a představují modely na kačence nebo profilovaném zužujícím se podpatku. Takže milovnice alternativy a devadesátek, zbystřete!

Opět trocha retra

K dlouhé nabírané sukni a projmutému sametovému sáčku, pod kterým se vyjímá bílá blůzka se stojáčkem, se šněrovací kozačky na profilovaném podpatku hodí. Ale kdo se dnes takto obléká? Většina z nás spíše nosí praktické a pohodlné oblečení. Ovšem takové zajímavé „šněrovačky“ budou slušet i roztrhaným džínám a kožešinové vestě. A když by pro vás byl podpatek – kačenka příliš, můžete si vybrat modernější model na kuželovém nebo hranatém masivním podpatku, který vám bude pohodlnější.

Pohodlné obouvání vám zajistí vnitřní zip

Nosí se kozačky všech různých výšek a tvaru špičky. Někdy je šněrování jen naznačeno a bota je doplněna zipem z vnitřní strany, abyste se neušněrovala k smrti. Podobně výrobci řeší vysoké jezdecké holínky. Já mám doma jedny klasické martensky pod kolena, a protože jsem chtěla zůstat věrná tradičnímu modelu bez zipu, posledních pár let je už nenosím. Takové boty se strašně špatně obouvají a zdlouhavé šněrování v předklonu nebaví ani moje záda. Takže pokud vám můžu dát radu, vyberete-li si botu, která je v nártu vyšší než 20 cm, šněrování nešněrování, zaměřte se na pomocný zip. Je to na stará kolena pohodlnější.

Noste je, jak uznáte za vhodné

Nikde není psáno, k čemu všemu můžete šněrovací kozačky na podpatku obout. Ano, v kombinaci se sukní vyniknou nejlépe, stejně tak s úzkými kalhotami. Ale trendy budou i s cullotes zastrčenými ledabyle dovnitř nebo se šaty po kotníky, kdy vyniknou především ve chvíli, kdy usednete na bar nebo na sedačku v metru a přehodíte ledabyle nohu přes nohu. Sluší jim také overaly, pouzdrové šaty, a když na to přijde, tak minisukně.