„Kde je Jana?“ zeptala jsem se loni kamarádčina muže, když nepřišla na školní akci. „Myje si vlasy.“ Aha! Překvapil mě tak, že jsem se už dál nevyptávala.

Když jsem ji druhý den uviděla, její proměna byla dechberoucí. „To jsi dokázala sama doma, bez kadeřnice?“ nevěřícně jsem obdivovala její lesklé a bohaté vlny a konečně jsem se začala ptát. Tak jsem objevila Curly Girl metodu (CGM), díky níž vlnovlásky a kudrnaté ženy ozdravují své přirozené vlasy. Začala jsem pátrat na internetu a zjistila, že to je nevídaný světový fenomén, který staví péči o vlasy do úplně nového světla. „Musím to vidět na vlastní oči! Vezmeš mě a fotografku k sobě do koupelny?“ Když jsou totiž zavřená kadeřnictví, je nespokojenost s vlasy jedním z hlavních ženských témat dneška.

Nevím, co s nimi!

Jana patřila k ženám, které si už se svými vlasy přestaly vědět rady. V pubertě se jí vlnily hodně, po dvou porodech se naopak nanicovatě natáhly. „Ani vlnité, ani rovné. Takové nijaké a já nespokojená. Raději jsem je žehlila, aby vypadaly aspoň upraveně,“ vzpomíná na dobu, než na internetu objevila tuto speciální metodu.

Vlnité vlasy jsou zajímavé a kudrny až pikantní. Přesto mnoho jejich majitelek zažilo frustraci z toho, jak jsou neposlušné a těžko zvladatelné – často v období hormonálních změn. Mnohdy jim v tom nepomůžou ani jejich kadeřnice, které s takovou texturou neumějí správně pracovat. „Co s tím? Tak zase vyfoukat dorovna?“ cituje typickou reakci Karolina Srncová, propagátorka metody v Česku. Vyfoukané vlasy si ale doma umyjete a do dvou dnů máte na hlavě zpět suché roští nebo chumel. Problémy vlnitých a kudrnatých vlasů totiž souvisejí s jejich narušeným povrchem, nedostatkem hydratace a výživy.

Mnoho žen tak objeví tuto metodu, až když mají vlasy poničené dlouholetým žehlením, odbarvováním nebo jen každodenním vyčesáváním. Kvůli tomu už ani nevědí, co mají na hlavě. A takové období nevědomosti může trvat i desítky let. „Aha! Já nemám rovné vlasy?!“ slýchá Karolina tím pádem velmi často. „Při špatné péči mohou být kudrny skutečně schované do téměř rovných vlasů, což je pak pro mnoho žen velké překvapení!“ Správná péče umí vrozenou texturu vlasů odhalit, oživit i uzdravit a trvale vrátit zpět. Prostě vám ukáže, co máte dáno od přírody. Důležité je nesrovnávat a nenechat se do ničeho tlačit, naopak nechat své vlasy promluvit, radí na základě vlastních zkušeností Karolina.

Zdravé vlny v každém věku

Víte, že se vlasy aspoň trochu vlní asi sedmdesáti procentům lidí a jen zbývající třetina vlasů je geneticky rovných? Curly Girl metoda je primárně určena vlnovlasým a kudrnatým, ale na své si mohou přijít i rovnovlásky. „Jejich vlasy zůstanou rovné, ale naučí se, co potřebují, aby jejich kštice ožily a zkrásněly. Zda ocení větší hydrataci nebo třeba proteinovou výživu,“ uvádí příklad Karolina. Až dvě třetiny informací CGM užijí ženy s jakýmkoli typem vlasů, které si nechtějí na hlavu „patlat“ agresivní sulfáty, zatěžující silikony nebo vysušující alkoholy.

Věk zde nehraje žádnou roli, s metodou lze začít kdykoli. Zásadní je odvážné rozhodnutí, že s vašimi vlasy ještě stojí za to něco udělat. „Osobně jsem tu odvahu postrádala až do třiceti, kdy jsem si každé ráno říkala, že jsou moje vlasy odepsané,“ vzpomíná Karolina. Vítá každou ženu 50+, která se do komunity zapojí. „Když do toho jdou naplno i starší ženy, je to krása. Jak potom září energií a sebevědomím!“

Když v březnu 2019 Karolina vytvořila na sociálních sítích skupinu ke svému webu Kudrnaté vlasy, byly v ní čtyři její kamarádky, které uprosila. Po dvou letech má tuzemská komunita 34 tisíc lidí. Ukazuje to, že CGM není žádný nedosažitelný luxus pro pár vyvolených. „Na začátku jsem strávila hodiny a hodiny poradenstvím. Dnes si už ženy radí i navzájem.“ Kromě jejího webu (www. kudrnatevlasy.cz) existují u nás i další (www.curlymyself.com). Na sociálních sítích je aktivních řada skupin, kudrnaté holky mají své blogy i kanály na YouTube… Online svět doslova zaplavily svými vlnami.

Trpělivost vlny přináší

„Hlavně začněte!“ zní Karolinina základní rada začátečnicím. Nová metoda si totiž žádá trpělivost – návrat k přirozeným vlasům trvá i několik měsíců. Tzv. přechodová fáze je tím delší, čím jsou vlasy poškozenější, u žehlených bývá až dramatická. „Často vypadají hůř než předtím. U mě to byl boj na šest měsíců. Mnohokrát jsem zvažovala, zda to vzdát. Vůbec jsem netušila, jak to dopadne,“ popisuje vlastní zkušenosti. Změna k lepšímu ale nastane jako mávnutím kouzelného proutku. Najednou vlasy začnou reagovat, jsou pružnější a vše je čím dál snazší. Zhruba po půl roce už začnete poznávat, co přesně a kdy vlasy potřebují – zda hydrataci, nebo proteinovou výživu. A asi po roce už svým vlasům opravdu dobře rozumíte. „Pak začíná fáze hlubšího poznávání a experimentů, která ženy baví snad nejvíc. Hrají si a zkoušejí, co udělá jiný typ proteinového přípravku, jiná technika stylingu…“.

CGM má svá specifická pravidla a postupy, které je třeba dodržovat, ale zároveň je to velmi individualistická metoda. Na začátku je nutné zjistit typ vlasů – jejich sílu, texturu, poréznost a hustotu – a pak pro ně vybrat správnou techniku a přípravky. „Ženě s velmi jemnými a vysoce porézními vlasy, kterých má málo, zato s hodně lupy, nebude sedět každý produkt,“ upozorňuje Karolina. Na svém webu pomáhá s typologií jednoduchým vstupním testem.

Šetrná kosmetika a hodně vody

Právě vhodné přípravky a správná technika jsou alfou a omegou. Na jejím začátku vůbec není nutné nakoupit velké množství přípravků, ba naopak. Stačí šampon, kondicionér, bezoplachový kondicionér, kterému se říká „leave in“, a přípravek na styling, pokud chcete vlasy nějak upravovat. Základní arzenál musí splňovat podmínky CGM – žádné sulfáty, silikony, parabeny… Výjimkou je hloubkově čistící šampon, kterým se vlasy umyjí jen na úvod. Zbaví se tím zátěže z minulosti včetně minerálních usazenin z tvrdé vody. Vlasy se jakoby vyloupnou ze skořápky, získají lesk a objeví se i pěkně tvarované vlny.

Do velké míry to celé stojí na přípravcích a jejich složení. Zajímat se o něj je sice obecně narůstajícím trendem, ale stále to může mnoho žen od metody odrazovat. „I to byl důvod, proč vznikl také kudrnatý e-shop. Vybírám tam jen produkty, které splňují přísné podmínky CGM. Je to vyloženě chráněné prostředí, kde si mohou být ženy jisté tím, co kupují,“ vysvětluje Karolina. Pro představu – nejlevnější řadu tam pořídíte od 200 do 300 Kč za kus. Jak přesně postupovat, než se pro vás péče o vlasy stane „rutinou“, se musíte naučit. Vlasy vám časem samy ukážou cestu. Metoda je hlavně o vodě! Základem je opakované a trpělivé – klidně i desetiminutové – vmačkávání vody do vlasů společně s kondicionérem. Vlasy pročesáváte jen během mytí, tedy výhradně zamokra. Šampon nanášíte jen k pokožce, délky vlasů přirozeně očistí při smývání.

Dílčích kroků je příliš na to, aby se sem kompletně vešly. Všechny ale vedou k tomu, že se vlasy musí co nejmíň mechanicky poškozovat. Rozhodně nevytírat do froté ručníku! Místo toho mokré vlasy jen jemně zabalit do obyčejného bavlněného trička. Doporučuje se spát na hedvábí nebo saténu: „Malé kudrnaté děti často spí na krepovém povlečení a jejich maminky se ráno diví, že mají na hlavách chumel. Typický příklad nepochopení, jak vlas funguje,“ míní Karolina.

Můj rituál

Péče o vlasy už není jen obyčejným mytím a vysoušením. Je to „Wash Day“ a mycí den je prostě svátek. S Janou v koupelně jsme strávily téměř dvě hodiny. „Je to můj relaxační rituál, pro někoho terapie. Můj čas teď a tady. Když si jdu mýt vlasy, chci při tom být sama. A u vysoušení, které mi trvá asi čtyřicet minut, si ráda čtu.“ Curly Girl metoda přináší ženám přirozené spojení s jejich vlasy. Mačkají je, pak zase hladí, jsou s nimi v symbióze, dodává Karolina. „Učíte se rozvíjet intuici a napojit se na své tělo. Vlas je oficiálně mrtvá hmota, ale vnímat to můžete úplně jinak. Máloco je atributem ženskosti i síly tak jako vlasy. Když ožijí, jste najednou jakoby úplná.“

Příběh

Karolina Srncová: Díky vlasům vím, kdo jsem

V příběhu jejích vlasů zdaleka nejde jen o krásné kudrny. Díky Curly Girl metodě, kterou u nás před dvěma lety rozjela, se stala sama sebou. Po mnoha letech trápení s vlasy zničenými baletem i psychickou nemocí. Její cesta k uzdravení (nejen) vlasů inspiruje desetitisíce kudrnatých žen.

Jako malá holčička měla Karolina jemně zvlněné a zdravé vlasy. Do doby, než začala v pěti letech s baletem. Profesionálně se mu věnovala dvacet let a své vlasy mu plně podřídila. Denně vyčesat, ulíznout a stáhnout do drdolu, nanést líčidla a šup s nimi na deset hodin pod paruku. „Jaká je jejich přirozená textura, o tom jsem ani nepřemýšlela. Profesí trpěla, de facto jsem ji zničila,“ vzpomíná šestatřicetiletá žena.

Z baletky se stala studentkou historie a francouzské filologie. Své vlasy osvobodila a po roce měla překvapivě hlavu samou neposlušnou kudrnu. „Měla jsem je ráda, ale nevěděla jsem si s nimi rady. Druhý den po umytí už to byl jen zacuchaný chumel.“ Baletní zátěž sice pominula, větší výzvou ale byla dědičná trichotillomanie. Psychická porucha, kdy si nutkavě sahala do vlasů, tahala za ně i je vytrhávala, u ní propukla ve čtyřech letech, ale diagnózu znala až ve dvaadvaceti. „Po letech ‚na trichu‘ byly vlasy tenoučké, kvalitou připomínaly vlasy po chemoterapii. Vytrháváním jsem měla poškozené přímo kořínky, vlasy ztrácely pigment, některé byly šedivé. Byla jsem zoufalá a nevěřila jsem, že by se mohly ještě uzdravit, což nemoc prohlubovalo.“

CGM objevila až po třicítce, když hledala způsob, jak zničeným vlasům pomoci. Na internetu narazila na obrovskou americkou komunitu Naturally Curly a to jí otevřelo oči. „U nás to byla neznámá metoda, o které se nemluvilo stejně jako o mé nemoci. Přitom v ulicích chodilo tolik lidí s vlnitými či kudrnatými vlasy, kteří měli na hlavě krep.“ S nástupem na mateřskou se rozhodla vytvořit první české webové stránky o CGM a založit komunitu i u nás. „Web Kudrnaté vlasy je pro mě už práce na plný úvazek. Píšu články, dělám poradenství a předávám dál vše, co jsem se o uzdravování vlasů naučila.“

Když Karolina poprvé vyzkoušela metodu sama na sobě, vlasy se jí začaly nepatrně vlnit. Po strašně dlouhé době, kdy byly zničené natolik, že byly téměř rovné. „To mě zaujalo. Začala jsem CGM více studovat a objevila jsem, že je to celý vesmír!“ První půlrok byl boj, než si vlasy na nový způsob péče zvykly, ale potom se jakoby nadýchly, probarvily i zhoustly. Své současné lesklé vlny považuje za neskutečný úspěch s velkým přesahem.

„Curly Girl metoda mi vnesla do života zlom – pomohla mi dát vlasům tvar a odbourat kompulzivní nemoc, na niž jsem už byla připravena rezignovat. Zprvu jsem počítala hodiny, pak dny, kdy vydržím si do vlasů nesahat. Už je to pět let a cítím, že to je přerod navždy.“

Boj s trichotillomanií je často běh na dlouhou trať (někdy i na celý život) a jak veřejně přiznávají některé slavné osobnosti, které tím trpí, například Leonardo di Caprio či Collin Farell, tato porucha se ráda vrací. „Časem bych chtěla založit nadaci, která by u nás pomohla s osvětou, aby se o trichotillomanii začalo více mluvit. Často propukne v pubertě, u dětí, které na sebe kladou velké nároky. A zatím jim tu nikdo neumí dostatečně pomoci,“ míní Karolina.

Jak sama říká, příběh jejích vlasů a jejich zásadní proměna jí pomohly „narůst“ ve všech směrech. Zjistila, kdo vlastně je. „Byla jsem v mnohém nesebevědomá, svou nemocí odtažená od světa. A nevěděla jsem ani pořádně, kde je moje místo. Dnes inspiruju mnoho krásných žen a denně cítím vděčnost. Nikdy není pozdě začít o sobě zjišťovat nové věci. I o něčem tak každodenním, jako jsou vlasy.“

Anketa

Já a moje kudrnaté vlasy

Čtyři ženy se s námi podělily o to, jak díky Curly Girl metodě našly samy sebe.

Ilona Pinekerová, 39 let, OSVČ, Česká Lípa

„Kudrny jsou dar od Boha,“ říkala mi maminka, když jsem se vztekala nad hřebenem zamotaným ve vlasech. Jako dívka jsem se o ně neuměla starat – česání zasucha bylo na denním pořádku. Ani výběr kosmetiky nebyl dřív nijak závratný. Ve snaze zařadit se do „normálu“ jsem vlasy trápila žehlením a odbarvováním, až jsem je zničila.

O Curly Girl metodě jsem se dozvěděla před rokem a půl. Byla to milá příhoda – v obchodě mě oslovila neznámá žena s kudrnatými vlasy. Řekla mi, že mé vlasy mají potenciál a že bych se měla podívat do facebookové skupiny Curly Girl metoda / Kudrnaté vlasy přirozeně a navždy. Ještě ten den jsem začala vše googlit a studovat. Hlava mi z toho šla kolem – tolik informací, pojmů, anglických slovíček, technik a výrobků! Na druhou stranu jsem ale viděla výsledky u ostatních holek. Ty zářivé zdravé vlasy byly obrovskou motivací.

Nakoupila jsem základní nutnosti a můj vlasový příběh mohl začít. Výsledek se dostavil velmi brzy. Každým mytím se kvalita vlasů zlepšovala a pocit z nich byl zcela nový. Prostě jsem se do nich zamilovala. Konečně jsou pro mě korunou krásy a musím dát mamince za pravdu – jsou velkým darem od Boha.

Majda Španělová, 30 let, marketing, Chomutov

Curly Girl metodu jsem vyzkoušela hlavně kvůli špatné kvalitě svých vlasů. Nikdy jsem se o ně neuměla starat – česala jsem je zasucha, nedávala jim výživu ani hydrataci. Mé přirozené vlny vždy vypadaly, jako bych prolezla křovím. Proto jsem si je asi od sedmnácti pravidelně žehlila. A po deseti letech žehlení vlasy opravdu nejsou fit. Mojí hlavní motivací bylo mít kvalitní a zdravé vlasy, nosit je přirozeně vlnité a nechat je pořádně narůst. Kvůli žehlení to vůbec nebylo možné, protože se mi lámaly u ramen.

Ze začátku to byl boj – s informacemi, produkty i technikami. Udělala jsem asi milion chyb, až jsem se naučila svoje vlasy znát a dávat jim opravdu to, co potřebují. Sama jsem dodnes překvapená, jaký je v nich potenciál! Nejsou jen lehce vlnité, ale místy se dokonce stáčejí do kudrn, jsou lesklé, šťavnaté a plné života. Moje proměna navíc inspirovala další ženy v mém okolí, které třeba po čtyřiceti letech foukání dohladka objevily svoje pravé kudrnaté já a cítí se tak skvěle.

Sama nejsem ortodoxní zastánkyně Curly Girl metody. Často a ráda porušuju základní pravidla a experimentuju s barvami. Ale protože konečně vím, jak se o ně správně starat, odpouštějí mi to a pořád vypadají neokoukaně a skvěle.

Kateřina Ševčíková, 40 let, fotografka na mateřské, Praha

Curly Girl metodu jsem objevila náhodou, když mě kamarádka přidala do FB skupiny. Nejdřív mě to odradilo, protože materiálů ke studiu – a tudíž k pochopení, co mám na hlavě – bylo moc. Když ale celý život „bojujete“, aby vaše vlasy vypadaly hezky déle než jen pár hodin po umytí, jdete do toho.

Vyrůstala jsem v době, kdy se o vlasy pečovalo podle mustru těch rovných. Od kadeřnice jsem vždy odcházela s něčím dorovna zastřiženým. Kondicionér byl jen Palette Vital a ráno mě česala kartáčem starší sestra se „zalíbením a něhou“. Dnes bych tomu říkala „na Hagrida“. Jako malá jsem to až tak neřešila, ale na střední škole už se chcete líbit. Začala jsem se o vlasy starat sama a intuitivně přicházet na to, kdy a po čem vypadají líp a zdravěji. U kadeřnice to byl ale pořád problém – většinou nevěděly, co s vlasy udělat, tak je žehlily. Po prvním umytí doma byl problém zpět.

Když jsem před rokem a půl začala s touto metodou, změnil se mi de facto život, ať to zní možná pokrytecky. Najednou jsem už nezáviděla sousedce nový precizní střih, protože se mi divočina na mé hlavě líbila. Protože jsem díky ní byla jiná. I když je za každým mytím hodně práce a přípravky jsou cenově trochu jinde než ty běžně dostupné v drogeriích, je to cesta, za niž jsem vděčná. A úplně nejvíc oceňuju, že se o Curly Girl metodu zajímají už i samotné kadeřnice – snad nám, kudrnatým holkám, začíná svítat na lepší časy! Pochopila jsem, co po mně moje vlasy vlastně chtějí. A naučila jsem se mít je ráda.

Kateřina Švihlová, 23 let, studentka VŠ, Havířov

Před pěti lety na mě přišlo experimentování s vlasy. Neustálé odbarvování a barvení se na nich podepsalo. Vlasy, které se mi od puberty vlnily, byly najednou rovné, bez tvaru, suché a krepaté, začaly se třepit, a dokonce odlamovat. Posledním hřebíčkem do rakve bylo, že začaly doslova odpadávat od půlky své délky. Byla jsem z nich nešťastná a pro jejich uzdravení bych udělala cokoli.

Shodou náhod jsem na Instagramu narazila na ženy, které se pyšnily svými lesklými a nadýchanými vlnami a kudrnami. Zmiňovaly Curly Girl metodu, o které jsem vůbec nic nevěděla. Začala jsem hledat víc informací, až jsem objevila web Karoliny Srncové. Popisovala situace, které mohou při péči o vlny a kudrny nastat. Přeproteinování, přehydratování, build up… Pro mě zcela neznámé pojmy. Než jsem s metodou začala, studovala jsem ji tři měsíce! O to snazší bylo začít správně.

Efekt byl vidět hned po prvním umytí. Vlasy ožily a zvlnily se, což jsem na začátku vůbec nečekala. Chtěla jsem je hlavně ozdravit. Bylo to tak motivující! Po třech měsících ale nastal problém. Vlasy jsem měla už v lepším stavu, proto jsem přešla na jiné, lehčí přípravky. Jenže s nimi přišla asi alergická reakce – vlasová pokožka mě začala svědit tak, že jsem se škrábala celé týdny. Změnila jsem kosmetiku na „non toxic“ pro alergiky a atopiky, ale to už nepomohlo. Z mokvajících ložisek mi vlasy padaly po pramenech, měla jsem lysiny. Skončila jsem na kožním se zánětem pokožky. Od té doby se zajímám o složení produktů, protože nejde jen o zdravé vlasy, ale i kůži!

Po půl roce s CGM jsem byla u kadeřnice, která ji zná a umí o vlny a kudrny pečovat. Vlasy očistila od minerálních nánosů a odstřihla zničené zbytky. Od té doby se mi netřepí ani nelámou. Mám je také hustší, zmizely mi i kouty. Výrazně méně se mastí – stačí je umývat jednou týdně, dříve jsem musela ob den. Změnila se i jejich textura – místo „plážových“ vlnek se mi tvoří i spirálky. A nejvíc mě těší, že mám nejdelší vlasy za posledních pět let.

Curly Girl metoda je pro mě úplným vysvobozením. Vlasy umyju, nastyluju a týden se o ně nestarám. Dříve jsem pořád myslela na to, že je musím zase umýt a zamaskovat jejich krepatost. Za ten rok jsem ušla velký kus cesty. Uvidím, zda jsem ze svého genetického potenciálu už vytěžila maximum. Obrací se na mě spousta žen a jsem šťastná, že jim můžu poradit. A nejen na sociálních sítích. Zastavují mě na ulici, že mám krásné lesklé vlasy, a ptají se, jestli mám trvalou. No nemám! Jsou moje, opečovávané. Dodaly mi sebevědomí, konečně se za ně nestydím.

Související články